Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul Sahnelerinde Bu Sezon Seyirciyle Buluşacak 6 Oyun

513PAYLAŞIM

İstanbul Sahnelerinde Bu Sezon Seyirciyle Buluşacak 6 Oyun

İstanbul Sahnelerinde Bu Sezon Seyirciyle Buluşacak 6 Oyun

Bazı sahneler perdelerini çoktan açtı, bazıları bu ay ya da önümüzdeki ay "merhaba" diyecek ve bu sezon birbirinden farklı yeni oyunlar ekleniyor bu tiyatroların repertuarlarına.  Bu sezon premier yapmış ya da geçen sezondan tadı damağımızda kalmış İstanbul’un alternatif sahnelerindeki oyunlarını şöyle bir derleyelim dedik.

1. MARKET- Çolpan İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu

Market oyununu Gökhan Erarslan yazıp yönetiyor. Yazarı geçen yıl sahnelenen Vakti Geldi oyunundan da
tanıyoruz. Oyun, 7 Kasım’da premier yapacak.  Teaser’ı şimdiden merak uyandırıyor.

Konusu:Katil, hiçbir zaman katile benzemez! Sansar, Piç ve Gazi…İzledikleri bir filmden
etkilenerek hiç tanımadıkları dokuz insanı soğukkanlılıkla öldüren üç katil.
Bir benzin istasyonunun marketinde başlayan tuhaf bir hesaplaşma ve sorgu… Nedensiz şiddet olur mu ya da
katillik insanın doğasında var olan, doğuştan gelen bir güdü mü? Yoksa katil, hiçbir
zaman katile benzemez mi?

2. 11'e 11 // Emek Sahnesi

Oyun bu sezon ilk kez seyirciyle buluştu ve buluşmaya devam ediyor. Oyunu yazan ve yöneten Halil Babür.  Oyunda faşizmin ne kadar kılıktan kılığa girebileceğini, basit bir berberde bile insan hayatına nasıl etki edebileceğini görüyoruz.

Konusu: Oyunun ana fikrinde bir faşizm eleştirisi yatsa da, kullanılan distopik figürlerin, günümüzde yaşayan bir esnaf berberi dükkanına fırlatılan bir tür boya olduğu düşünüldüğünde, faşizmi simgeleyen ögelerin bir amaç değil aksine
araçlaştığını, distopyanın bütünüyle değil, lokal bir bölgeye ve günümüze düştüğünü görebilir/sanabiliriz. Faşizmin yalnızca bir mesleğe, bir alana ve kapalı dünyalara değen yönüyle irdelendiği oyunda, zaman ve mekan kavramının seyirci tarafından sürekli çelişkiye düşerek kurulması isteniyor oyunda, 11 e 11 diye adlandırılan bir ölçüyle saçların tek tip kesildiği, kamuya açık alanlarda karşıt görüşlerin açık bir şekilde tartışmasının resmi olarak yasaklandığı, tam
da bu yüzden bu tür tartışmaların en çok yapıldığı esnaf berberlerinin bir örgüt evi olarak algılanmaya başlandığı, faşizmin dükkanlardan içeriye tatlılıkla sokulmaya çalışıldığı bir döneme tanık oluyor, toplumsal düzlemde
olan hastalıkları asıl kaynağına, bireye doğru giderek sorgularken, bir yandan en iyi ideolojinin bile bireyin hastalıklarıyla karşılaşınca ne kadar sakatlanabileceği ile ilgili bir tartışmayla karşılaşıyoruz.

3. Yirmi Beş - Tiyatro D22

D22’nin oyunu 11 Ekim’de premierini yaptı ve sahnelenmeye devam ediyor. Yiğit Sertdemir’in yönettiği oyunu ekip, Heyecanlı, gerilimli ve zaman zaman gülümseten bir oyun  olarak nitelendiriyor. https://www.facebook.com/dyirmiik

4. Kısasa Kısas- Tiyatro Pera

Kısasa Kısas’ta bu sezon premier yapacak oyunlardan. W.Shakespeare’in 450.doğum yıldönümü kapsamında sahnelenen “Kısas Kısas” adlı oyunu Nesrin Kazankaya çevirip yönetti ve 14 Kasım’da seyirciyle buluşacak.

Konusu:  “Yoksa despotluk iktidarın doğası mı?…”  Kentte yükselen adi suçlar ve ahlaki çöküş Dük’ün yönetimini tehdit etmektedir. Dük, keskin bir ahlak politikasıyla durumu düzeltme görevini, yeğeni ve vekili Angelo’ya verir. Sert ve otoriter bir yönetici olan Angelo, uykuya yatırılmış yasaları devreye sokar. İlk kurban da kentin soylularından, evlilik öncesi ilişkisi yüzünden yakalanıp idama mahkum edilen Claudio’dur. Claudio’nun kız kardeşi İsabella, ağabeyinin affedilmesi için Angelo’ya gider. Yasaları acımasızca uygulayan Angelo’nun arzularıyla çelişen ilkeleri sarsıntıya uğrar. İsabella ise iffetiyle sınanacaktır. Bu arada Dük kimlik değiştirerek iktidarın icraatını ve halkın yeni yönetime olan tepkisini gizlice denetlemektedir.

5. 90'larda LUBUNYA OLMAK- MEKAN ARTI

Geçtiğimiz sezon 80’lerde Lubunya olan Mekan Artı, şimdi de 90’larda Lubunya olacak.  Oyun metnini yine Siyah Pembe Üçgen Derneği İzmir yazdı ve Ufuktan Altunkaya uyarlayıp yönetti.

Mekan Artı, 90′larda Lubunya Olmak ile 90′ların karmaşası içinde lubunyaların örgütlenmesine, Ülker sokağa, dönemin baskılarına ve ilk onur yürüyüşünün hazırlıklarına kulak veriyor. Kafası karışmış bir dönemin umut dolu bireylerini dinliyor.

6. NRD – Kabile Tiyatro

Geçtiğimiz sezon festival kargaşasına denk gelen Kabile Tiyatro’nun  NRD adlı oyunu bu sezon 1 Kasım’da seyirciye ve yeni sezona ”merhaba “ diyecek. İstiklal Caddesi’nde şirin bir mekana sahip olan ekibin oyunu Barış Yücedağ yazmış ve Rusudan Savaneli süpervizörlüğünde Pınar İnandım yönetmiş.

Oyun, küçük ve dar bir yükselti üzerinde mim, illüzyon, dans
ve metinle ilerliyor. Doktoru bekleyen üç karakterin hayata dair saptamaları,
bakış açıları, aşka, sağlığa dair söylemleri hem düşündüren hem güldüren
cinsten. Sıkışmışlığı bedensel eylemler ve ışığın yardımıyla seyirciye Araf’ta
geçtiği duygusu yaratıyor.

Diyalogların yer yer iç sese yer yer monologlara dönüştüğü oyun aslında birbirinin söylemlerini tamamlıyor. Yazarın söylemine göre; “insanın gündelik yaşantısında kendini soyutlayarak girdiği saklanma kaygısıyla edindiği yüzlerin uçurumu, oyun kişilerinin bir çeşit var olma çabasına girdiği kısıtlı mekan üzerinden veriliyor.” Bu genç ekibin oyununu görmekte fayda var.  https://www.facebook.com/kabiletiyatro

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir