İşsiz Vatandaş Kendini Yakmış ve Yaşamını Yitirmişti: Şahinbey Belediyesi'nden 'Eyüp Dal' Açıklaması

 > -

Gaziantep'te Eyüp Dal isimli vatandaşın Şahinbey Belediyesi önünde kendini yakıp hayatını kaybetmesine ilişkin belediyeden günler sonra yapılan yazılı açıklamada "Asıl sorunun iş bulma kaygısından ziyade sabıka kayıtlarının silinmesi olduğu tespit edilmiştir" denildi. Ayrıca kendini yakarak yaşamına son veren vatandaşın ailesinin "üç katlı evi olduğu ve babasının 2.000 TL emekli maaşı" olduğu vurgulandı... 

Kamuoyu duyurusunda, belediyenin sosyal yardım ekiplerinin 'hem taziye ziyareti hem de sosyal inceleme amaçlı' aileyi ziyaret ettiği aktarıldı.

Yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

"Bugün yerel bir gazetede çıkan ve belediye önünde kendisini yakan vatandaşımız hakkındaki üzüntü verici olayla ilgili aşağıdaki açıklamalara ihtiyaç duyulmuştur. 

08.05.2019 tarihinde saat 09.00 saatlerinde Eyub Dal ismindeki vatandaş Şahinbey belediyemize gelerek, sabıka kaydının silinmesi ve iş konusunda yardımcı olunmasını istemiştir. Söz konusu eylemde bulunan vatandaşımızın 11 yıl cezaevinde kaldığı, 26 ay zorunlu kamu hizmetinde çalıştığı ve sabıka kaydı bulunduğuna rastlanmış olup  asıl sorunun ise iş bulma kaygısından ziyade sabıka kayıtlarının silinmesi olduğu tespit edilmiştir

Her gün belediyemize iş başvuruları yapılmakta olup vatandaşlarımız bu konuda yetkili olan İŞKUR’a yönlendirmektedir. 

Aynı gün saat 12.30 sularında aynı vatandaş Belediye bahçesinde üzerine yanıcı madde dökmek suretiyle kendisini yakmış ve duruma özel güvenlikler anında müdahale ederek, birkaç saniye içerisinde vatandaşımızı söndürmüştür. Olay yerine hemen ambulans çağırmak suretiyle vatandaşımızın hastaneye sevki sağlanmış, ancak maalesef birkaç gün sonra vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 

Sosyal yardım ekiplerimiz vatandaşımızın ailesini hem taziye ziyareti hem de sosyal inceleme amaçlı ziyaret etmiş olup, yapılan inceleme neticesinde merhum Eyub Dal’ın evli olup çocuğunun olmadığı, anne babasının sağ olduğu, anne babasının üzerine kayıtlı üç katlı evi olduğu, evlerinin üst katında kendilerinin, orta katında kiracılarının ikamet ettiği, giriş kattaki 2 dükkanda da kiracılarının olduğu, babasının 2000 ? emekli maaşı olup ayrıca üzerine kayıtlı 4 dönüm zeytin tarlalarının bulunduğu anlaşılmıştır.

Belediyemiz hakkında ulusal ve yerel basında çıkan ve vatandaşımızın hayatını kaybetmesine konu eylemin belediyemiz tarafından verilen vaatlerin gerçekleştirilmemesi nedeniyle meydana geldiği şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu belirtir, kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Neler oldu?

İşsizlik Nedeniyle Kendini Yakan Eyüp Dal Hayatını Kaybetti: 'İşe Başlayacağını Gülerek Anlatmıştı...' - onedio.com
İşsizlik Nedeniyle Kendini Yakan Eyüp Dal Hayatını Kaybetti: 'İşe Başlayacağını Gülerek Anlatmıştı...' - onedio.com

Eyüp Dal, Şahinbey Belediyesi'nin önünde üzerine benzin döktü ve kendini ateşe verdi.

Ağır yaralanan Dal, 4 gün süren yaşam mücadelesi ardından yaşamını yitirdi ve 13 Mayıs'ta son yolculuğuna uğurlandı.

Bir vatandaşın kendini yakması ne haber ajanslarında ne de ana akım medyada yer almadı. Türkiye bu acı olayı, günler sonra yerel basına yansıyan bir haber sayesinde duydu.

Anne Dal 'Oğlum ortalama 5 yıldır iş arıyordu' dedi.

📷 Hakimiyet

Gaziantep Hakimiyet gazetesinden Bülent Öner'e konuşan anne Türkan Dal'ın açıklamaları şu şekilde aktarıldı: 

“Oğlum ortalama 5 yıldır iş arıyordu. Geçenlerde bir fabrikadan kendisini aradıklarını ve işe başlayacağını gülerek anlatan oğlum daha sonra buradan da ret cevabı almıştı. Daha sonra İş-Kur üzerinden oğlumu Şahinbey Belediyesine yönlendirmişler. Şahinbey Belediyesi'nin hükümlü kadrosunda oğlumun işe başlayabileceği dile getirilmiş. Belediye görevlileri oğlumu önce umutlandırarak işe başlayabileceğini söylemişler. Daha sonra ise oğlumun işe alınmayacağı anlatılmış. Bunun üzerine oğlum belediyenin önünde kendisini yaktı. Biz oğlumun iyileşmesi için 4 gün yoğun bakım ünitesinin önünde bekledik. Fakat oğlum uyanmadı. Yüreğimiz yanıyor. Ölen bir köpeğe bile insanlık üzülürken benim oğlum için bir tek belediye yönetici gelip başsağlığı dilemedi.”

Haberde ağabey Mesut Dal'ın "Benden aldığı harçlıkla benzin almış" ifadesi yürekleri dağladı.

Haber bir hafta sonra ulusal basına yansıdı. Eyüp Dal'ın ardından sosyal medyada da pek çok mesaj paylaşıldı.

Şahinbey Belediyesi'nin sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamaya gelen bazı yorumlar ise şöyle 👇

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir