Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İsrail'in Harabeye Çevirdiği Filistin Sokaklarını Tuval Olarak Kullanan Banksy'den 16 Duvar Resmi

 > 
705PAYLAŞIM

Banksy, 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle dünya çapında ünlü bir kişilik. Sanatçının gerçek kimliği bilinmemektedir, Banksy ise eserlerinde kullandığı imzasıdır.

"Gerilla artist" olarak anılan sanatçı çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgılığını eleştiren mesajlar vermektedir. Banksy istediğinin iyi resimler yapmak olduğunu ve kimliğini açıklamayacağını ifade ediyor. Banksy Birleşik Krallık'taki eserlerinin yanı sıra Filistin'de yaptığı siyasî eserlerle de tanınıyor. Galerimizde sanatçının Filistin'de yaptığı protest çalışmalardan etkileyici örnekleri sizler için bir araya getirdik.

Kaynak: http://www.diken.com.tr/banksyden-ikinci...

1. 

Kentte ayakta kalan bir iki duvara çalışmalarını yapan Banksy, internet sitesinde bu fotoğraflarının altına da şu yorumları yazdı: “Gazze çoğu zaman ‘dünyanın en büyük açık hava hapishanesi’ olarak tasvir ediliyor. Çünkü kimsenin şehre girmesine ve şehirden çıkmasına izin verilmiyor. Ancak böyle söylemek, hapishanelere haksızlık. Gazze’de elektrik yok ve içme suları da neredeyse her gün, her an kesilebiliyor.”

2. 

“Orada yaşayan bir adam yanıma gelerek resmin ne anlama geldiğini sordu. Ona Gazze’deki yıkıma dikkat çekmek istediğimi, bu yüzden de bu fotoğrafları internet sitemde paylaşacağımı, çünkü insanların yalnızca kedi yavrularının fotoğraflarına baktığını söyledim.”

3. 

Banksy, bulduğu tamamı yıkılmış bir evin kapısına da ‘Bomb Damage‘ (Bomba Hasarı) adlı bir çalışma yaparken, eserde Yunan mitolojisinde gururu yüzünden çocuklarını kaybeden Tanrıça Niobe’nin ağlarkenki hali tasvir ediliyor.

4. 

Banksy 2005 yılında de Gazze ve Batı Şeria’ya giderek adının dünyaca ünlenmesini sağlayan birçok eser bırakmıştı. Sokak sanatçısının özellikle 2002’de inşa edilen ayrım duvarına yaptığı çalışmalar tüm dünyanın ilgisini çekmişti. İşte o resimlerden bazıları:

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. Banksy'nin Filistin'de Çektiği Etkileyici Video

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy, 2005’teki ziyaretinin ardından bir kez daha Gazze’ye giderek, geçen yaz İsrail’in hava saldırılarının ardından harabeye dönen kentte yeni eserler yaptı. Banksy bu çalışmalarını iki dakikalık bir belgeselde topladı.

Geçen yaz yaklaşık 50 gün süren ve 2 binden fazla Filistinli’nin öldüğü İsrail’in operasyonları sonrası gizli tünellerle Gazze kentine giren Banksy, sokak sanatı çalışmalarında olduğu gibi hicivsel dille bir video hazırladı.

“Bu yıl yeni yerler keşfettiğiniz bir yıl olsun, Gazze’ye hoş geldiniz” mesajıyla başlayan iki dakikalık filmde Banksy, Gazze’yi İsrail ve dünyayı eleştiren bir dille ‘tatil fırsatı‘ olarak anlatıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-gencer

Filistin lübnan ve suriye ermeni soykırımını kabul ettiğinden beri araplara nefretle bakar oldum.

michael-jackson

Oturup böyle izlemeye devam edelim biz baktıkça onlar kurtulur -,- uyuma müslüman harekete geç film değil o gerçek >_<

Gizli Kullanıcı

gazze'de insanlar internette en çok yavru kedi fotograflarina bakıyorlar diye yaptigi yavru kedi harika olmus.

ruveydaaydin

Gazze'dekiler bakıyor diye değil dünyanın kalan kısmı bakıyor diye.

Gizli Kullanıcı

Çok güzel.

sir_crocodile

Banksy'e hayranlık duymamak elde değil...

Görüş Bildir