İngiltere, 3 Farklı Ebeveynden Yapılacak Bebekleri Onaylayan İlk Ülke Oldu

 > 
61PAYLAŞIM

İngiltere'de bağımsız olarak faaliyet gösteren ve doğumla ilgili yönetmelikleri belirleyen komisyon, '2 anne ve 1 babadan olacak' tüp bebekleri onayladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, tarihi olduğu kadar tartışma da yaratan bu kararla, bebeklerin, ölümcül genetik hastalıklarla doğmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Uzun süredir konu ile ilgili klinik çalışmalar yürüten Newcastle'daki tüp bebek uzmanı bir grup doktor, onaylanan prosedürü uygulamak için başvurdu.

3 ebeveynli ilk bebek Meksika'da dünyaya gelmişti

Ülkede '3 ebeveyinli' ilk çocuğun 2017 sonunda doğması bekleniyor. İngiltere 3 farklı ebeveynden yapılacak bebekleri yasal olarak onaylayan ilk ülke olsa da ABD'den bir grup doktor Meksika'da bu yöntemle Ürdünlü bir çiftin sağlıklı bir bebeğini dünyaya getirmişti.

Meksika'da Doğan Bu Bebek Dünyada Bir İlk: 3 Kişinin DNA'sını Taşıyor - onedio.com
Meksika'da Doğan Bu Bebek Dünyada Bir İlk: 3 Kişinin DNA'sını Taşıyor - onedio.com

Kişilik ve fiziksel özellikleri belirleyen DNA'lar öz anne ve babadan...

Tedavi edilemez mitokondriyal hastalıklar nedeniyle birden fazla bebeklerini kaybeden aileler bu tarihi adımın merkezinde bulunuyor.

Bu tür vakalarda hastalık yalnızca anne aracılığı ile geçiyor ve geliştirilen teknik de burada devreye giriyor. Bir vericiden alınacak yumurta, annenin yumurtası ve babanın spermi ile toplam 3 kişiden sağlıklı bir bebek oluşturuluyor.

Geliştirilen bu teknikle, donörden sağlıklı mitokondrinin alınması amaçlanıyor.

Annenin hastalık taşıyan mitokondrileri, vericiden alınan sağlıklı mitokondrilerle değiştiriliyor. Ancak mitokondrilerin kendi DNA'sı bulunuyor. Dolayısıyla, bu birleşim sonucu ortaya çıkan çocukta, öz anne ve babasının yanında eser miktarda da donör DNA'sı bulunuyor. Çoğucuğun kişiliği ve görüntüsünü belirleyen DNA'lar ise öz anne ve babasından geliyor.

"Tarihi önemde bir karar"

Tartışmalı tekniği onaylayan, 'Human Fertilisation and Embryology Authority' (HFEA) isimli bağımsız kuruluşun başı olan Sally Cheshire, "tarihi önemde bir karar" açıklamasını yaptı.

Ancak tekniğin etik yanını sorgulayan bilim insanları, bu adımın, genetik olarak geliştirilmiş "tasarım" bebeklerin kapısını açabileceği eleştirisini yapıyor. HFEA ise bu tekniği uygulamak isteyen her kliniğe ve hastaya, 'vakaya göre' onay vereceğini açıkladı. 

Tekniğin, ancak, bebeğin mitokondriyal hastalık geliştirme ihtimalinin çok yüksek olması durumunda onaylanacağı ifade ediliyor.

Donör aranıyor

İzin için başvuran ve tekniği ülkede ilk uygulaması beklenen Newcastle'daki bir hastane donör arayışına başladı.

Hastanede her yıl bu durumdaki 25 çifte yardım edilmesi amaçlanıyor. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti de 3 kişiyle yapılacak tüp bebeğin masraflarını karşılayacağını da açıkladı. 

Mitokondriyal hastalıklar, her hücrede bulunan ve besinleri enerjiye dönüştüren mitokondrilerin kusurlu olması ile oluşuyor. 

Her 4300 bebekten biri, kas zayıflığı, öğrenme bozukluğu, diyabet, sağırlık,körlük, kalp ve ciğer yetmezliği gibi ölümcül olabilecek semptomlarla dünyaya geliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir