İlker Başbuğ Kozmik Oda Soruşturmasını Anlattı: 'Bugün Olsa Yine Açardım'

 > -
Abone ol

Kozmik Oda soruşturması ile ilgili konuşan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, 'odayı açmamalıydı' eleştirilerine cevap verdi. 'Gerekeni yaptığımızı düşünüyorum. Bugün olsa yine Kozmik Oda’yı açardım' diyen Başbuğ, eğer kozmik odayı açmasaydı Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu ve Uğur Mumcu suikastlarının arkasında TSK olduğunu söyleyeceklerini aktardı.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, yeni kitabı ‘Ergenekon’dan Çıkış’ hakkında Hürriyet gazetesinden İpek Özbey'in sorularını yanıtladı. 

'Ergenekon komplosu' 2007 yılında başladı. Mustafa Kemal Atatürk'e candan bağlı olan bilim adamları, gazeteciler, askerler yani aydınlar hapsedildi" diyen Başbuğ, "Gülen’in TSK’daki varlığını ilk ne zaman hissettiniz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

 "1980'li yıllar, albaylık dönemlerimizdi diyebilirim. İlk önce Kuleli Askeri Lisesi ve İzmir Maltepe Askeri Lisesi'nde Fetullah Gülen diye birinin cemaatine yakın kişiler olduğunu işittik. Bu okullarda temizleme faaliyetleri olduğunu duyduk."

Kozmik Oda soruşturması kapsamında yaşananları anlatan Başbuğ, kendisine yapılan eleştirilere de cevap verdi.

"En kritik ve tartışmalı döneminizi ‘Kozmik Oda’ sürecinde yaşadınız. Arama izniniz yıllardır tartışılıyor. Pişman mısınız?" sorununa ise Başbuğ şöyle yanıt verdi:

"Hayır, gerekeni yaptığımızı düşünüyorum. Bugün olsa yine Kozmik Oda’yı açardım. Kozmik Oda olayı basında gereğinden fazla büyütüldü. TSK’ya gerçekten samimi duygularla güvenen, seven insanlarımızın psikolojik olarak yüreklerini dağlayan bir olay oldu, üzüntü yarattı. Tenkit edenler olabilir, samimi tenkitlere saygımız var. Ama olayı saptırarak yanlış noktalara götürenlere karşı da pek saygı duyduğumu söyleyemem. Bizim prensibimiz şu oldu: Biz o gün doğru yaptığımızı düşündük, bugün hâlâ öyle düşünüyorum."

Peki ya Kozmik Oda'yı açmayıp karşı dursaydı?

Başbuğ "Birincisi 'Silahlı Kuvvetler Bülent Arınç’a suikast planlaması yaptı. Burayı açmasaydık ortadaki delilleri kararttılar' diyeceklerdi" dedi ve ekledi:

"Ama bizim için önemli olan ve yüreğimizi dağlayan bir olay var. Burada Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitlioğlu ve Uğur Mumcu suikastlarıyla ilgili bilgi arandı. Biz Kozmik Oda’yı açmasaydık bu cinayetlerin arkasında TSK var denecekti. Genelkurmay’ın tepesindeki bir kişinin gereken işlemi yapmadan bu iddiaları havada bırakması doğru değildi."

"Kozmik Oda'yı açarak aslında FETÖ’nün oyununu bozduk"

Başbuğ açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"İki gün sonra diyeceklerdi ki 'Biz suçüstü yakalamıştık, imha ettiler, izin vermediler' vs. Uğur Mumcu’nun öldürülmesiyle Özel Kuvvetler arasında ilişki kurulması tüylerinizi ürpertmez mi? Biz bu iddiaların çürütülmesinin gerekli olduğu kanaatine vardık. İddialar çok vahimdi. Ciddiye almadan aratmamak olabilir miydi, olabilirdi. Ama iddiaların daha güçlenerek, bugün değil ama yarın Silahlı Kuvvetler’in karşısına getirilmeyeceğinin garantisi var mı? Bu iddianın ortadan kaldırılması bizim için hayatiydi. Kozmik Oda’daki arama 19 Aralık 2009’da başladı, 20 Ocak 2010’da bitti. Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda bakılan her şey, Genelkurmay Destek Kıtaları Komutanlığı’nın kasasına çift mühürle kitlendi. Bu süreçte Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndan bir tek kâğıt parçası, belge, bilgi dışarıya çıkmadı. Ne zaman çıktı, 16 Mart 2013... Hassasiyet gösterenler bu konu üzerinde dursunlar. 16 Mart 2013’te bu bilgiler verildi, dönemin Genelkurmay Savcısı da Muharrem Köse’ydi. Tamamen yasadışı. Bu bilgiler nereye gitti, ne oldu? Bunun üzerinde durulmalı. Biz Kozmik Oda'yı açarak aslında FETÖ’nün oyununu bozduk."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir