Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlk Çeyrek Bilançosunu Açıklayan Facebook, Çin'i Geride Bıraktı

 > -

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook, ilk çeyrek bilançosunu açıkladı. 2015'in ilk çeyreğinde 3,54 milyar dolar gelir ve 512 milyon dolar net kar elde eden Facebook, aktif kullanıcı sayısını 1,4 milyarın üzerine çıkararak Çin nüfusunu geride bıraktı.

Paylaşılan bilgilere göre 2015'in ilk çeyreğinde Facebook'u masaüstü ve mobil platformlardan her ay en az bir kere ziyaret eden kullanıcıların sayısı 1,44 milyara yükseldi. Facebook, böylece nüfusu 1,39 milyar olan Çin nüfusunu geride bıraktı.

New York Borsası kapandıktan sonra yapılan açıklamaya göre, Facebook 31 Mart 2015'te biten ilk çeyrekte 3,54 milyar dolar gelir ve 512 milyon dolar net kar elde etti. Piyasaların beklentisi ise şirketin ilk çeyrekte hisse başına 0,40 dolar net karla toplamda 3,56 milyar dolar gelir açıklayacağı yönündeydi. 

Şirketin geliri, böylece geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 42 artarken, net karı yüzde 20 azalmış oldu. Facebook, 2014'ün ilk çeyreğinde 2,50 milyar dolar gelir ve 642 milyon dolar net kar açıklamıştı. 

Ayrıca, veri merkezleri ve uzun vadeli girişimlere yönelik harcamaların da şirketin karını olumsuz etkilediği belirtildi.

Facebook'un hisseleri, borsa kapanış saatinden sonra yapılan işlemlerde yaklaşık yüzde 2,5 değer kaybederek, hisse başına 82,52 dolara geriledi.

Mobil kullanıcı sayısı yükseldi

Facebook, mobil platformlardaki kullanıcı sayısını da artırdı. Açıklanan rakamlara göre Facebook'un 2014'ün son çeyreğinde 526 milyon olan mobil kullanıcısı, bu çeyrekte 581 milyona yükseldi.

Günlük aktif kulanıcı sayısı yüzde 17 arttı

Facebook'un günlük aktif kullanıcı sayısı Mart 2015'te yüzde 17 artışla 936 milyona yükselirken, aylık aktif kullanıcı sayısı ise yüzde 13 arttı.

Instagram'ın günlük aktif kullanıcı sayısı 200 milyon

Fotoğraf paylaşım platformu Instagram'ı bünyesinde bulunduran Facebook, yaptığı açıklamada Instagram'ın günlük aktif kullanıcı sayısının 200 milyon olduğunu ve kullanıcıların Instagram'da ortalama 21 dakika harcadıklarını söyledi.

AA - Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir