Görüş Bildir
Haberler
İki Bakanın Seçimden 17 Gün Önce Attığı Hastane Temeli 'Kayıp'

İki Bakanın Seçimden 17 Gün Önce Attığı Hastane Temeli 'Kayıp'

ATKN
06.07.2015 - 14:34 Son Güncelleme: 06.07.2015 - 16:19
İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın, seçimden 17 gün önce İzmit'te attıkları Şehir Hastanesi temelinin kaybolduğunu söyledi. DHA'nın haberine göre İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise temelin üzerinin neden kapatıldığını kendilerinin de bilmediklerini söyledi.

Daha önce askeri alan olduğu için 'cephanelik' olarak bilinen bin dönümlük alanda, yap işlet devret modeli ile 350 milyon euro harcamayla şehir hastane kurulacağı açıklandı. 25 yıl süreyle anlaşma yapılan iki firma tarafından işletileceği belirtilen alanda 491 yataklı Bölge Hastanesi, 117 yataklı Onkoloji Hastanesi, 247 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, 125 yataklı Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi, 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi ve 100 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nin yeralacağı toplam 1180 yataklı kampusun temeli de 20 Mayıs'ta atıldı.

Temel atma törenine Sağlık Bakanı Dr.Mehmet Müezzinoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kampüse adının verileceği açıklanan bir süre önce Milli Savunma Bakanlığı'na atanan Vecdi Gönül, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Milletvekilleri Zeki Aygün ve İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sadettin Hülagü, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Gama Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ergil Ersü ve Türkerler Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker de katıldı.

'Temeli bulamadık'

'Temeli bulamadık'

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar tabelası halen duran hastane kompeksi alanına giderek temeli ararken, bunun seçim öncesi vatandaşı kandırmak için atıldığını ileri sürdü. Akar, 'Seçimden 17 gün önce burada bir temel attılar. Biz de bugün merak edip çalışmaları yerinde izlemek için geldik. Ama malesef temeli bulamadık. Uzun bir araştırmalar yaptık. Temel yok' dedi. Şehir hastanelerini eleştiren Akar, iki yıl önce 14 kentte 14 şehit hastanesinin yapılacağının açıklandığını belirterek şunları söyledi:

'Kentimizin sağlık alanında hem yatak, hem yoğun bakım ünitesi hem de diğer hastaneler açısından açıkları var. Bunun tamamlanması anlamında belki doğru bakabiliriz, ama şehir hastaneleri konseptine bakmıyoruz. Çünkü yapılması düşünülen 14 şehir hastanesinin yıllık kirası 18 milyar TL olacak. 18 milyar TL'nin de Sağlık Bakanlığı döner sermayesinden karşılanması sağlanmış. Ama döner sermayenin de rakamı 21 milyar lira. Bunca ihtiyaç varken ve o ihtiyaçlara para yetmiyorken 18 milyar lira kira vereceklerini söylemişler.'

Haydar Akar, bu hastanelerden birinin de İzmit Cephanelik bölgesinde yapılması kararlaştırıldığını, temel atıldıktan ve seçim bittikten sonra 'Ne oldu bizim hastanemiz?' diye sorduğunu belirterek şöyle devam etti: 

'Şehrin bakanı olan arkadaş çıktı, 'Bizim mayın araması yapmamız gerekiyor. İşlem gecikti' dedi. Hani, 'hissetmişti' ve çalmanın ufak olduğunu rakamların ufak olduğunu ve onun hırsızlık sayılmayacağını söyleyen bakanımız var biliyorsunuz. Herşeyi de abartarak anlatır ve burayı da abartarak anlatmıştı. Mayın araması konusunu da araştırdım. En ufak bir mayın araması yapılmadı. Seçimden 17 gün önce de temelini attılar. Etrafa bakıldığında spor komleksi, restoranlar yapıldığını gördük. O günkü temelden kestirdiğimiz nokta bulunduğumuz nokta olduğunu düşünüyorum. Temel uçup gitmiş. Aynı Karadenizli temel fıkralarına dönüşmüş bu iş. Uçup gitmiş ve temeli bulamıyoruz. 3-5 iş makinesi 3-5 konteyner koymuşlar ve tamamen iş makinelerin de durduğu yerde lastikleri patlamış ve tamamen halkı aldatmaca ve seçime yönelik plan yapmışlar. Biz bunu söylememize rağmen başka açılışlarda yaptıkları gibi bu şehir hastanesini de vatandaşı kandırmak için temel attılar.'

'Aldatmacaya şirketleri alet ettiler'

Haydar Akar, 'Aslında bu bir devlet yatırımı değil. Hepimizin bilmesi gereken şey şudur. Yap işlet devret modeli ve iki tane Türkiye'deki büyük şirketi bu aldatmacaya alet ettiler. Çünkü ben bu şirketlerle konuştuğumda 'protokolde anlaşamadıklarını' ifade etmişlerdi' iddiasında bulundu.

İl Sağlık Müdürü: 'Durduruldu anlamına gelmez'

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, bir süre önce kendisinin de buraya gittiğinde temeli göremediğini, temel atılan yerin üzerinin kapatılıp düzleştirildiğini, kendilerinin temes halinde olduğu şirket yetkilisine de ulaşamadığını belirtti. Durmaz şunları söyledi:

'Şirket niye durdurdu, temel niye kapatıldı ben de bilmiyorum. Ancak neticede ortaya konulmuş bir irade ve teminat var. Şirketler bu teminata imza atmış. Vazgeçtikleri takdirde çok büyük teminat öder. Ayrıca aynı şirket Ankara ve İzmir'de de benzer proje yapacak. Kocaeli'deki onlardan daha küçük. Temelin üzerinin kapatılması da durduruldu anlamına gelmiyor.'

Mustafa Bağdiken, DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

baba!!! temel yok - hastane mi yapılmış la? tabii hastane yapılınca temel olmaz... + baba!!! temel komple yok, çalmışlar - vıyyy + kazıyı yapmışlar, bir ... Devamını Gör

Verbal Tenses

Depoya kaldırmışlardır. Seçim zamanı çıkarırlar.

koray197206

Seçimi kazanmak için herşey mübah bunlar için.