Herkes Bitcoin Konuşurken Derinlerden Gelip Sizi Zengin Edebilecek Litecoin’i Yakından Tanıyalım!

453PAYLAŞIM

Bir günü diğer gününü tutmayan, "Aslında o zamanlarda alacaktık..." diye hayıflanıldığı zamandan sonra bile değerini katlayan Bitcoin'e olan şaşkınlığımızı yarıda kesen ve emekleme döneminde iyi tanımayı isteyeceğimiz bir kriptopara var: Litecoin.

Kriptopara nedir, ne işe yarar gibi temel sorulardan başlayarak daha önce tanışmadıysanız Bitcoin'i tanımak isterseniz şurada detaylı biçimde anlattık:

Neymiş Bu Bitcoin? Bir Gecede Tüm Paranızı İkiye Katlayacak Mucize Kur - onedio.com
Neymiş Bu Bitcoin? Bir Gecede Tüm Paranızı İkiye Katlayacak Mucize Kur - onedio.com

Bitcoin yükselişini sürdürürken onun gölgesinde itibarı artan diğer kriptoparalar da kendi piyasalarını oluşturuyor.

Litecoin de bu kriptoparalardan biri fakat son haftalarda yükselişiyle cüzdanları yatırıma hazırlamaya itiyor. Önce tanımak şart, aceleye mahal yok zira Litecoin verileri hayli dalgalı seyrediyor.

2017 yılında kırılma yaşasa da Litecoin birkaç yıl önce bugünlere göz kırpıyordu.

Yukarıdaki grafik 2013 yılında Litecoin'de yaşanan 5 günlük değişimin birkaç saat aralığıyla grafik haline getirilmesiyle elde edildi. Aynı yıl Litecoin'in piyasadaki değeri zaten 1 milyar doları bulmuştu.

Bitcoin'in son 1 yılda yaşadığı yükselişin 'birkaç' katını yaşayan Litecoin 2017'de 7291% arttı.

Bu artışla $320 seviyelerini görse de şu an $300'ın altında seyrediyor. Yaşadığı artışa bakılırsa bu düşüş taşların yerine oturması olarak da nitelendirilebilir. Düşüşlere anlam verebilsek de yatırım kararları verirken atak yapmayı sağlayan güdü, artışı sebepleriyle anlamayla tetikleniyor. Neden diğer kriptoparalar değil de Litecoin şaha kalktı?

Kriptopara konusunda akıllar o kadar karışık ki yükselişler önce sevindiriyor ardından endişe veriyor, Bitcoin'in başına gelen de bu oldu.

Her gün yükselmeye devam eden Bitcoin'in değeri tahmin edilenin üstüne çıktığında keskin bir düşüş beklentisi doğurdu yani kaybetme riski kazanç ihtimalini domine etmeye başladı. Yatırımcılar Bitcoin'deki sonu kestirilemeyecek yükselişte daha fazla risk almak yerine mevcut durumdaki kazançlarını garantiye alarak alternatif aramaya başladı.

Dikkatleri çeken diğer kriptoparalar arasında Etherium da var, Litecoin ondan fazlası nedir?

Litecoin'in yaratıcısı, Google'ın eski mühendislerinden Charlie Lee elde edilebilecek Litecoin miktarını dört katına çıkararak Bitcoin'in sınırlılık sorununa alternatif geliştirdi. Yani toplamda 84 milyon Litecoin çıkarılabileceği duyuldu, dikkatler Bitcoin'den Litecoin'e kaymaya başladı.

Litecoin'in adındaki 'Lite' nereden geliyor, onu da öğrenmiş olduk.

Daha hafif, daha erişilebilir ama daha çok rağbet gören, daha kuvvetli bir kriptopara olması hedefleniyor. Alınan sonuç da hiç fena değil, Litecoin'in piyasa değeri 18 milyar dolar. Not düşmek gerek, Bitcoin'in piyasa değeri ulaşması halen zor bir seviyede, 291 milyar dolar.

Litecoin'in sadece sınırlı miktar problemini çözdüğü için bu denli yükseldiğini düşünmüyorsunuz değil mi?

Onu değerli kılan bir özelliği daha var. Düşünün, bir Bitcoin işlemi neredeyse 10 dakika sürerken Litecoin işlemi 2.5 dakikada tamamlanabiliyor. Dört kat daha hızlı işlem demek ani yükselişlerde daha hızlı satabilme yahut alabilme güvencesi verebilmek demek.

Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakomoto gibi perde arkasında durmuyor Charlie Lee.

Litecoin'e yönelme gibi bir fikriniz varsa onu takip etmenizi öneririz zira belki de kararlarınızı etkileyecek niteliğe sahip kimi gelişmeleri Twitter hesabından duyuruyor.

Bizler her ne kadar Bitcoin'in rakibi olarak görsek de Litecoin'in oluşum amacı çok farklı.

Litecoin yükselişe geçtiği sıralarda yaptığı bir konuşmada Lee şöyle diyor: "Litecoin'i oluştururken hedeflediğim şey Bitcoin'e rakip olması değildi, onu tamamlamasıydı. Bitcoin kimi zaman ev, araba satışı için kimi zaman da milyon dolarlık işlemler için kullanılırken Litecoin daha ucuz ve basit şeyler için kullanılabilir."

Tüm bu senaryoların ötesinde kriptoparaların tümüne sorulan fakat yanıtın gelecekte saklı olduğu sorular akılları kurcalıyor.

Bitcoin, Litecoin ve türevleri kriptoparaların devletler tarafından kontrol altına alınmak istenmesi ve bunun bir türlü gerçekleşememesi yasakları doğurduğunda piyasa nasıl şekillenecek? Kriptoparaların artışı ne zaman yerini düzenli bir durağanlığa bırakacak ve yatırım aracı niteliğinden sıyrılıp hedeflendiği biçimde, değişim amacıyla kullanılmaya başlayacak? Tüm bu sorularla birlikte Litecoin'in gidişatı bizlere neler gösterecek, hep birlikte takipçisi olacağız!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kayzer-soze

Devletler en büyük varlık nedeni olan senyoraj (para basma ve o paranın değerini belirleme) hakkından vazgeçmezler. Bu yüzden arkasında herhangi bir devlet (merkez bankası) olmayan hiç bir paranın mevcut ekonomik sistemde uzun süre varolabileceğini sanmıyorum. Ama Rusya devlet başkanından İngiltere Kraliçesine hemen hemen dünyanın tüm ülkelerinin liderleri/diktatörleri/kralları paralarının küçük ada devletlerine kaçırdığı/sakladığı bir süreçte acaba bu paralar kripto/sanal paralar üzerinden aklanıp sisteme tekrar sokulduktan sonra mı dünya ekonomik sitemi bu paraları tanır/merulaştırır bilemem. Ama bildiğim bir şey varsa bu arada çok kerizin silkeleneceği. Siz siz olun aman silkelenen keriz olmayın.

Gizli Kullanıcı

bitcoin, ethereum ve litecoin gibi coinleri kolay yoldan kazanmak istiyorsaniz bulut madencilig ivar. Bir miktar para yatirip 2 3 katini kazanabilirsiniz. Bulut madencilik ne diye sorarsaniz bu firmanin sanal para uretme makineleri var aynen bunun gibi. Kardesim ben bu ise yalniz girmek istiyorum diyorsaniz 20 30 bin TL cepten cikarmaniz gerek + bunun elektrik masrafida var ama o kolay gunes enerjisinden elektrik uretebilirisniz

nisastayiyen

Bitcoin bu kadar yükseldi, cünkü kimse zamaninda güvenmedi sanal para birimine. Simdi herkes litecoin e yüklenirse ayri etki olmaz tabii ki.

aykayk

20 22 gün kadar önce 2500 tl değerinde litecoin aldım bu sabah itibariyle piyasa değeri 8231 tl civarlarında

57m

evi arabayi sattim bastim litecoin‘e ! yaya yemezsek iyidir..

aykayk

Ağa öyle bir şey yapılmaz da bir ince alınabilir öğlen 14:40 da yazmışım yorumu 8231 tlden 9034 tl ye çıkmış

whnylv

kısa vadede al sat yaparak kâr etmek en mantıklısı. çok uzun vadede yüklü miktarda elden çıkaran olursa bi anda dip yapıp yılların emeğini götürebilir-ki karşılığı olan yani rezervi olmayan bir para olduğu için muhtemel-

Görüş Bildir