Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Her Kahve Tutkununun Mutlaka Uğraması Gereken 11 Şehir

 > 
2.1bPAYLAŞIM

Kahveyi gerçekten sevenler bunu basit bir sabah kahve içmeden kendime gelemiyorum durumu olmadığını son derece iyi bilirler. Seyahatlerinizde oranın en meşhur tatlarını denedikten sonra bakalım kahvesi nasılmış diye sokaklarda gezindiğinizi ve ayrıca bulunduğunuz yerdeki tüm kahve dükkanlarını tükettiğinizi biliyoruz. Birçok farklı ve güzel seçeneğiyle dünyanın farklı bölgelerinden 11 kahve şehri!

Kaynak

1. Roma, İtalya

İtalya sadece enfes yemekleri değil aynı zamanda son derece kaliteli ve derin kahve kültürüyle de meşhur. Roma'da şehri ve insanları canlı tutan en önemli mekanlar caffè'ler. Söz konusu kahve olunca son derece ciddileşebilen İtalyanlar sert ve koyu ya da yeni başlayanlar için az şekerli kahveleri tercih ediyorlar.

Favori Mekanlar: Caffè Greco, Rosati, Ciampini

2. Havana, Küba

Küba'ya yolunuz düşerse sert ama genellikle şekerli tüketilen kahvelerle karşılaşacaksınız. Espresso oldukça popüler ve birçok farklı çeşidi mevcut. Café Cubano bir shot espresso'nun şekerle tatlandırılmasıyla elde ediliyor, cortadito ise sütle. Küba'daki kahve anlayışı alışık olunandan biraz farklı ama kısa zamanda müptelası olabiliyorsunuz.

Favori Mekanlar: Cafe Bohemia, Cafe Escorial, La Chucheria

3. Reykjavik, İzlanda

İzlanda'da kahve fikri biraz mantıksız gelebilir ama özellikle son yıllarda İzlandalıların kahveye olan düşkünlükleri bir hayli artmış durumda. Hepimizin adını bildiği büyük kahve zincirlerinin az olması yerel kahve dükkanları arasındaki rekabeti iyiden iyiye artırıyor. Bu da daha kaliteli kahvelerin müşteriye sunulmasını sağlıyor. Genellikle kahveler hazırlanıp sunuldukları dükkanlar içinde birinci elden kavrulup işleniyor.

Favori Mekanlar: Stofan Cafe, Cafe Paris, Cafe Babalu

4. Viyana, Avusturya

Viyana ve kahve kelimelerini aynı cümlede kullanmak gerektiğinde biraz temkinli olmak gerekiyor. Viyana'nın kahve dükkanları 2011 yılında UNESCO'nun soyut miraslar listesinde yerini aldı. Sadece sunulan kahvelerin kalitesi değil aynı zamanda dükkanların dekorasyonu da Viyana'da önemli bir kriter. Kahve dükkanları en gözde sosyalleşme yerleri. Viyanalılar genellikle cappuccino ve espresso tüketiyorlar. Aynı zamanda biraz süt ve süt kööpüğüyle genişçe bir kahve fincanında servis edilen bir shot espresso yani Wiener Melange en önemli yerel kahvelerinde.

Favori Mekanlar: Cafe Neko, Cafe Korb, Cafe Weimar

5. Seattle, ABD

Hazır kahve dükkanları ve son derece iddialı hipster kahve dükkanlarını Seattle'da bir arada bulabilirsiniz. Bu iki birbirine zıt tarzda hizmet sunan kahve dükkanları arasında seçim yapmak size kalmış.

Favori Mekanlar: Caffé Vita, Victrola Coffee, Tin Umbrella Coffee

6. Melbourne, Avustralya

Melbourne'de kahve o kadar çok seviliyor ki her yıl geleneksel kahve fuarları düzenliyor ve sadece kahveye ait haberlere yer verdikleri Melbourne Coffe Review'ı yayınlıyorlar. Melbourne'deki kahve dükkanları özel kılan bir özellik de şehrin çeşitli bölgelere ayrılmış olması ve her bölgenin kendine özgü bir kahve kültürünün bulunması. En çok tavsiye edilen kahve ise latte.

Favori Mekanlar: Pillar of Salt, Stassi Cafe, Captains of Industry

7. İstanbul, Türkiye

Listede Türk kahvesine yer vermemek olmazdı. Sert kahve çekirdeklerinden kendine özgü bir yöntemle pişirilip hazırlanan Türk kahvesi yoğun ve sert içimi sevenlerin vazgeçilmezi.

Favori Mekanlar: Mandabatmaz, Velvet Cafe, KronotRop

8. Addis Ababa, Etiyopya

Kahvenin doğduğu topraklar ve bugün kahve çekirdeği üretiminin en önemli noktalarından biri olduğu düşünüldüğünde Etiyopya kültüründe kahvenin çok önemli bir yeri olduğunu söylemeye gerek bile yok. Yeni tanıştığınız birileri sizi Etiyopya'da bir kahve seremonisine davet ederse şaşırmayın. Bu seremonide kahve çekirdeklerini kavurabilir, öğütebilir ve ardından kilden çanaklarda pişirebilirsiniz. 

Favori Mekanlar: Tomoca Coffee, Mokarar Coffee, Alem Bunna

9. Vancouver, Kanada

Vancouver son derece küçük kahve dükkanları ve yetenekli baristalarla dolu. Şehir merkezinin dışında küçük semtlerde de oldukça kaliteli bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz. Americano ve espresso en sık tüketilenler olsa da oldukça lezzetli yerel tatlar da Vancouver'da sizi bekliyor. 

Favori Mekanlar: Bel Cafe, Caffe Artigiano, JJ Bean Coffee Roasters

10. Portland, ABD

Son derece rahat ve orijinal kahve dükkanları sizi bekliyor. Kendinizi evinizde hissedebileceğiniz iç dizaynı ve bol çeşitleriyle farklı bir kahve deneyimi Portland'da sizi bekliyor.

Favori Mekanlar: Spella Caffe, Barista, Courier Coffee

11. Taipei, Tayvan

Kahve zincirlerinde bol miktarda espresso bulmak mümkün olsa da Tayvanlıların asıl tercih ettikleri taze kavrulmuş ve çekilmiş kahve tohumlarından ağır ağır hazırladıkları kahveler. Fiyatlar biraz pahalı gelebilir ama genel kanı elde edilen lezzetin verilen parayı fazlasıyla karşıladığı.

Favori Mekanlar: Melange Cafe, Barbie Cafe, Paper Plane Cafe

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erol-dulger

Wiener Melange'ın sadece iki farklı kahve çekirdeğinin birlikte çekilip sunulması olarak biliyodum ve evde de filtre kahve olarak gayet keyifle içiyordum ama burda çok farklı bir tür olarak okudum kafam karıştı açıkçası

-95

hadi ben gidiyorum ozaamaan

xaxtolis

bogota yani kolombiyanın başkenti odada kahve ünlüdür bogotayı nie koymadınız

Görüş Bildir