Haydi Okuyalım, Okutalım! Çocukların Kendini ve Dünyayı Daha İyi Anlamasını Sağlayacak 16 Alternatif Kitap Önerisi

-

Çocuklar okumaya ne kadar erken başlarsa ilerde o kadar iyi bir okuyucu olurlar. İşte onların hayal dünyasını genişletecek, evreni anlamalarını sağlayacak, dostluğu, sağduyuyu hissettirecek birbirinden nefis kitaplar...

1. Mutlu Kaplumbağa-Akram Ghasempour/Okul Öncesi

Gece uyumadan önce okuduğumuz bir masal...

İnsanın elindekiyle yetinmesi, keyfini çıkarması ve kendini olduğu gibi kabul etmesi ile ilgili hoş bir hikaye. Çok fazla yazısı yok, resimler küçüklere uygun, çok rahat 2,5-3 yaştan itibaren okunabilir. Akram Ghasempour´un kaleminden, ödüllü bir kitap.

Küçük kaplumbağa ağır ağır yürürken güneşi, ağacı, arkadaşlarını selamladı halinden mutluydu. Taa ki bir tavşan gelip çok yavaş olduğunu ve daha hızlı olmayı denemesini öğütleyene kadar... Kurbağa bir şekilde hızlanmayı başardı ama mutlu oldu mu?

2. Ejderhaları Nasıl Tanırız?-Véronique Cauchy/Okul Öncesi

Ejderhaları Nasıl Tanırız?

Bir kere ejderha olduğunu söyleyen herkese inanmayın!

Hele dişlerini fırçalamıyorsa…

Okuluna gitmiyorsa…

Okumayı bilmiyorsa…

O kesinlikle ejderha değildir!

Gerçek ejderhalar bu kitapta.

3. Çirkin Beşli-Julia Donaldson/4 yaş ve üzeri

Onlar genellikle Çirkin Beşli diye bilinir. Ama acaba herkes aynı fikirde midir?

Çirkin Beşli, alışılagelmişin dışında, birbirinden çirkin beş hayvanı anlatıyor. Farklılıkları gözler önünde seren kitap, 4 yaş üzeri çocuklar ve her daim çocuk kalan yetişkinler için…

"Çirkiniz biz, çirkin beşliyiz.

Herkes tabanları yağlar bizi görünce

Dudakları uçuklar yakınımıza gelince

Afrika Antilobu, Sarkık Yanaklı Akbaba, Marabu

Kuşu, Benekli Sırtlan ve de Afrika Domuzu…"

4. Kumkurdu-Asa Lind/6-10 yaş

Bir çocuğa her şeyi; uzayı, çölü, dostluğu, ölümü anlatabileceğiniz harika bir kitap... 3 ciltten oluşuyor.

"Evren her şeydir," dedi Kumkurdu. "Var olan her şey! Burada ve şimdi, o zaman ve orada. Aydınlık ve karanlık, galaksiler ve yıldızlar, gezegenler, kuyruklu yıldızlar, trampetler ve kartallar ve ayılar ve bazen, bir pantolonun cebinde duran tozlu, kırmızı şekerlemeler."

5. Evimin İnsanı-Nurgül Ateş/6-10 yaş

Bu kitaptaki dünyanın sahibi kediler. Evlerinde besledikleri evciller ise insanlar. Bu kitap sayesine çocuklar hayvanların dünyasına empati kuruyor,sorumluluk duygularını pekiştiriyorlar. Bana göre bu kitap, hitap ettiği yaş grubunun yanı sıra büyükler için de biçilmiş kaftan.

6. İnsan Vücudu Tiyatrosu-Maris Wicks/6-10 yaş

"İnsan Vücudu Tiyatrosu'na hoş geldiniz. İnsan biyolojisine yapacağınız bu büyüleyici yolculuğun her aşamasında size ben eşlik edeceğim. Önce sahneye bir iskelet olarak çıkacağım ve her bölümde kostümüme yeni bir katman eklenecek, ta ki vücudum tamamen oluşana kadar. Bu anatomik yolculukta konunun kalbine (hatta midesine, damarlarına, hücrelerine, kemiklerine, beynine) kadar ineceğiz. Oyunumuz eğlenceli, hatta o kadar eğlenceli ki bedenimiz hakkında bunca şeyi ne ara öğrendiğinize şaşıracaksınız. İnsan Vücudu Tiyatrosu, çocukların (ve yetişkinlerin) vücudumuzun işleyişini derinlemesine ve keyif alarak öğrenebilmesi için harika bir kaynak."

7. Ördek, Ölüm ve Lale-Wolf Erlbruch/6-10 yaş

Her çocuk bazen ölümün ne olduğunu sorar. 
Böylesine önemli bir soruya verilebilecek basit bir yanıt var mıdır? Wolf Erlbruch’un yazıp resimlediği Ördek, Ölüm ve Lale, zorlu bir konuyu sıcak, esprili ve zarif bir dille anlatıyor. Kitap, çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de hitap ediyor.

8. Nokta-Peter H. Reynolds/6-10 yaş

"Bir nokta yap. Bakalım seni nereye götürecek."

Vashti'nin öğretmeni onu incitmeden, resim çizerek duygularını anlatabileceğini söyledi. Ama Vashti resim yapamıyordu, o bir ressam değildi. Bunu kanıtlamak için Vashti boş bir kağıda öfkeyle bir nokta yaptı.
"İşte!"
Bu minicik nokta Vashti'nin yeteneğini keşfetme yolculuğunun ilk adımı oldu. 
Peter H. Reynolds bu minicik nokta masalıyla hepimizin içinde varolan yaratıcı gücümüzü dışa vurmamızı sağladı. Minicik nokta bir başlangıçtır...

9. Annen Mağara Kadını Olmuş-Jon Scieszka/8-12 Yaş

Sam, Joe ve Fred, hazırlıklı bir zaman yolculuğu planlarlar. Niyetleri, gittikleri zamanda henüz icat edilmemiş bir sürü eşyayla ilgi çekmektir. Bunun tarihöncesi çağlarda çok etkili olacağını düşünen üç kafadar, sihirli “Kitap”ı da sıkı sıkı tutarak on binlerce yıl öncesine gitmeyi dener. Ancak, yanlarında ne bir eşya, ne giysileri, ne de “Kitap” kalmıştır! Üstelik, bu ilkel dünyada, yazının ve tabii, kitabın da bulunması için, daha on binlerce yıl geçmesi gerekmektedir!..

10. Dahiler Sınıfı Serisi-Pierdomenico Baccalario/9 yaş ve üstü

Serinin ilk 3 kitabında;

Leonardo da Vinci, Steve Jobs ve Einstein gibi insanlık açısından önemli işlere imza atmış, ilham veren kişilerin yaşam hikayeleri oldukça ilgi çekici bir şekilde anlatılmış. Bu kişilerin başarıları kadar başarısızlıklarına, verdikleri mücadelelere de değinilen kitaplarda, kuşe kağıtlarda renkli
çizimler de yer alıyor. Hatta şu sıralarda seriye yeni kitaplar da eklendi.

11. Elma Bahçeleri-Emily Taft Douglas/9 yaş ve üzeri

Bu kitap bir avuç elma tohumunun, milyonlarca insanın hayatını nasıl değiştirdiğinin hikayesini anlatıyor. Üstelik bu gerçek bir hikaye...

12. Momo-Michael Ende/10 yaş ve üstü

30’dan fazla dile çevrilmiş ve dünya çapında önemli bir yere sahip olan Momo, hayal gücünü ve yaratıcılığı geliştiren kitaplardan. Yetişkinlere de ayrıca tavsiye edilir...

Momo, büyük bir kentin tiyatro harabelerinde yaşayan küçük bir kızdır. Buldukları ya da kendisine hediye edilenler dışında hiçbir şeyi yoktur. Ancak olağanüstü bir yeteneği vardır: Momo, muhteşem bir dinleyicidir ve bunun için oldukça bol zamanı vardır.
Bir gün hayaletimsi topluluk “duman adamlar” ortaya çıkar. İnce hesaplı planlar kurup insanların zamanını çalarlar. Onları durduracak tek kişiyse Momo’dur.
Momo elinde bir çiçek, koltuğunun altında bir kaplumbağa ve gizemli Hora Usta’nın da yardımıyla koskoca duman adamlar ordusunun karşısında tek başına durur. Acaba Momo, zamanı çalan adamları tek başına alt edebilecek midir?

13. Ben Bir Hayaletim-Güzin Öztürk/10 yaş ve üstü

“Bir hayalet olsam da görülebildiğimi hayal ediyor, böylece gerçek insan oluyordum.”

Boşanmış bir anne-babanın otizmli çocukları olan Mila, duyguları anlamakta olduğu kadar kendisini ifade etmekte de zorlanmaktadır. Bu özel durumunu bir türlü anlamayan öğretmenleri ve arkadaşları nedeniyle yaşadığı uyum sorunu bir türlü çözüme kavuşamamaktadır.
Anne-çocuk ilişkisi, mücadele, cesaret, farkındalıkların kabulü gibi temel değerlere yer veriliyor kitapta.

14. Matilda-Roald Dahl/10 yaş ve üzeri

Kitap okumaya karşı tükenmez bir isteğe sahip olan Matilda, okumayı üç yaşında kendi kendine öğrenmiştir. Bir de filmi olan Matilda'nın müzikali yapılmış ve hala Londra'da oynanmaktadır. Bu olağanüstü kızın başından geçenleri konu alan kitabı hem size hem de çocuklarınıza şiddetle öneriyoruz.

15. Şimdiki Çocuklar Harika-Aziz Nesin/10-15 yaş arası

Aziz Nesin: "Bu romanı, salt çocuklar için değil, ana babalarla öğretmenler için de yazdım."

-Bu romanda, çocukların gözüyle büyüklerin nasıl göründüğü anlatılıyor.

-Bu romanda, çocuklar ana babalarını, öğretmenlerini ve büyüklerini eleştiriyor.

-Bu roman, çocuk eğitiminde gerekli sanılan, günümüzde geçerli birtakım değer yargılarının yanlışlığını anlatıyor.

-Bu roman, çocukların büyüklerine karşı haklarını ve kendilerini savunmalarıdır.

16. Martı Jonathan Livingston-Richard Bach/12 yaş ve üzeri

Martı, hayatın belli dönemlerinde tekrar okunması gereken, her yaşa farklı şeyler katan bir kitap.

“Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu...”

BONUS: Harry Potter! Bu muhteşem kitap serisini her çocuk mutlaka okumalı. Aynı zaman da tüm yetişkinler de...

Ama ben klasikleri de okusunlar istiyorum derseniz, buyurun... Sizin çocukken en sevdiğiniz kitap hangisiydi, bizimle paylaşın :)

Sadece Çocukların Değil, İçinizdeki Çocuğun da Okuması Gereken 15 Enfes Kitap - onedio.com
Sadece Çocukların Değil, İçinizdeki Çocuğun da Okuması Gereken 15 Enfes Kitap - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir