Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Harddiskteki 101 Ses: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Açıklama

 > 
7PAYLAŞIM

Hürriyet'in bugün manşetine taşıdığı habere göre İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’nde bulunan 2 harddiskte yapılan incelemede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere tüm bakanların dinlenen telefonlarından elde edilen ses kayıtları ele geçirildi. Ses kayıtları depolanan 101 isim arasında büyükelçiler, akademisyenler ve çok sayıda bürokrat var. Dinlemeler 2010-2013 arasında gerçekleştirilmiş. Öte yandan bugün sabah saatlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada 'yasadışı dinlenen' isimler açıklandı.

Hürriyet'ten Toygun Atilla'nın haberine göre  olay şöyle gelişti:

W1D2FHSF / W1D2FJB4

Selam Tevhid (Kudüs Ordusu) soruşturmasını yürüten İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli 76 polis, 22 Temmuz’da gözaltına alınmıştı. Aralarında dönemin İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse’nin de bulunduğu 16 polis şefi tutuklanmış, 4 kişiye yurtdışına çıkış yasağı koyulmuş, 56 kişi ise ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Yapılan incelemede eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ‘Emin’ kod adıyla dinlendiği, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın telefon görüşmelerinin de tape haline getirildiği tespit edilmişti. Bu soruşturmanın devamında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Selam Tevhid soruşturmasının yürütüldüğü birimdeki bilgisayar, harddisk ve dosyaların incelenmesi talimatını verdi. Soruşturmanın yürütüldüğü odadaki çalışma masasının çekmecesinde 2 harddisk bulundu. W1D2FHSF ve W1D2FJB4 seri numaralı harddisk’ler 1000 GB kapasiteli ve SEAGATE markaydı.

İMHASI GEREKİYORDU

İnceleme sonunda harddisklerin içinde telefon dinlemeleri sonunda elde edilmiş ses kayıtları olduğu ortaya çıktı. Soruşturma sonunda imha edilmesi gereken ses kayıtları imha edilmemiş ve depolanmıştı. 101 kişiye ait ses kaydının içinde Erdoğan ve Davutoğlu olmak üzere tüm bakanların 2010-2013 tarihleri arasında yaptıkları telefon görüşmeleri vardı. Ortaya çıkan bu yeni delil üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İstanbul polisine operasyon talimatı verdi. Dün yapılan operasyonlarda, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’u tutuklandığında Silivri Cezaevi’ne götüren Emniyet Müdürü Gafur Ataç’ın da aralarında bulunduğu 21 polis gözaltına alındı.

HAPİSTEKİ ŞÜPHELİLER

Soruşturma dosyasında halen tutuklu olan eski Terörle Mücadele Şube Müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse ile Emniyet Müdürleri Ertan Erçıktı, Hayati Başdağ, Kazım Aksoy, Serdar Bayraktutan da şüpheli olarak bulunuyor. Bu isimlerin önümüzdeki günlerde cezaevinden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirilerek ifadeleri alınacak. Savcılık kaynakları, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan incelemelerde bazı bilgisayarların içindeki bilgilerin geri getirelemez şekilde silindiğini, bazı harddisk’lerin ve bilgisayarların ise Emniyet dışına çıkartıldığının belirlendiğini öne sürdü. Soruşturmanın bu 2 tespit üzerine de sürdürüldüğü kaydedildi.

HAYIRLI OLSUN, YAZIKLAR OLSUN

Operasyon sırasında gözaltına alınan 21 polis arasında, daha önce iki kez gözaltına alınarak serbest bırakılan eski Başkomiser Mehmet Işık da vardı. Mehmet Işık, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sağlık kontrolü için getirildiğinde, “Devlete sızan Acem yılanları, hapishaneye giden vatan evlatları. Aynı saçmalıklar... Üçüncü kez gözaltına alınıyorum. Yeni Türkiye. Herkese hayırlı olsun. Yazıklar olsun” diye bağırdı. Mehmet Işık sağlık kontrolünün ardından polis aracına bindirilirken de “Kimseden korkumuz yok. Yaptığımız tüm işler hukuka uygundu. Tiran’dan korkmuyoruz” dedi.

İstanbul savcılığı 'yasadışı dinlenen' isimleri açıkladı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, dün 29 polisin gözaltına alınmasına ilişkin operasyonun detaylarına ilişkin 2 sayfalık yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2014/41637 sayılı soruşturma dosyası kapsamında; 2010-2013 tarihleri arasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görev yapan bir kısım şüpheliler tarafından sözde "Kudüs Ordusu Terör Örgütü" olarak adlandırılan 2011/762 sayılı soruşturma kapsamında çok sayıda bakan, milletvekili, siyasetçi, bürokrat, akademisyen, gazeteci, yazar, işadamı, devletin üst düzey yetkilileri, danışmanlar, vakıf ve dernek başkanları ve üyeleri hakkında dinleme yapılığı ve sözde terör örgütü ile bağlantıları oldukları gerekçesiyle iletişim tespit tutanakları düzenlendiği anlaşılmış, şüpheliler hakkında 'Siyasal veya askeri casusluk, suç uydurma, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi resmi belgede sahtecilik' suçlarından yakalama ve gözaltı kararları verilmiştir"

Açıklamada, "Soruşturma kapsamında 22 Temmuz 2014 tarihinde yapılan eşzamanlı operasyonlarda yakalanarak gözaltına alınan 75 şüpheli haklarında tanzim edilen tahkikat evrakı ile birlikte 25 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'mıza sevk edilmiş, 26 şüpheli ifadelerinin müteakip serbest bırakılmış, İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne tutuklanmalarıyla talebiyle sevk edilen şüphelilerden 11'i tutuklanmış, 8'i denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle olmak üzere 30'u serbest bırakılmışır. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yapılan itiraz neticesinde İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği'nin 8 Ağustos 2014 tarih ve 2014/749 D.İŞ sayılı kararı ile 17 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır" denildi.

"YENİ DELİLER ELDE EDİLMİŞTİR"

Açıklamada, "Devam eden soruşturma işlemleri neticesinde, devlet yetkililerinin dinlenerek seslerinin kaydedildiği SEAGATE marka W1D2FHSF seri numaralı bin GB kapasiteli ve SEAGATE marka W1D2FJB4 seri numaralı bin GB kapasiteli 2 adet harddiskte, telefon görüşmeleri dinlenerek kayda alınan müşteki mağdurların ses kayıtları ile ilgili CMK'nın 91/5. maddesi uyarınca yeni deliller elde edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

BAŞSAVCILIK DİNLENEN KİŞİLERİN İSİMLERİNİ AÇIKLADI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı dinlendiği iddia edilen kişilerin isimlerini de açıkladı. İşte dinlenen isimler; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Yalçın Akdoğan, Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Taner Yıldız, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Bekir Bozdağ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleir Bakanı Muammer Güler, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan, Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin, İbrahim Korkmaz, Cemal Yılmaz Demir, Nurettin Nebati, Feramuz Üstün ve ayrıca Adalet Ve Kalkınma Partisi 22. ve 23. dönem milletvekilleri, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı özel kalem müdürü Edip Ali Yavuz, Cumhurbaşkanı ve Başbakanlık danışman ve başdanışmanları, büyükelçiler, valiler, müsteşarlar, belediye başkanları, Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı ve rektörler, TRT ve Anadolu Ajansı Genel Müdürleri, Genel müdür yardımcıları ve yetkilileri ile birlikte kamu kurumlarının üst düzey yöneticilerinin telefon görüşmelerinin dinlenerek kayda alındığına dair yeni deliler tespit edilmiş, bu görüşmelerin bir kısmının iletişim tespit tutanağı haline getirildiği, bir kısmının da kayıt altına alınarak depolandığı anlaşılmıştır."

"29 ŞÜPHELİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI VERİLMİŞTİR"

Açıklama şu ifadelerle tamamlandı: "Yeni deliller doğrultusunda Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2014/41637 sayılı soruşturma dosyası kapsamında "Terör örgütü kurmak ve yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal ve askeri casusluk, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından yakalanabilmeleri amacıyla 29 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiştir."

Kaynaklar: Toygun Atilla - Hürriyet | Serpil KIRKESER - DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir