Görüş Bildir
Haberler
Ankara'ya Yakın Tatil Yerleri! Size Nefes Aldıracak, Ankara'ya Yakın 15 Enfes Yer

Ankara'ya Yakın Tatil Yerleri! Size Nefes Aldıracak, Ankara'ya Yakın 15 Enfes Yer

Taner Bayram
17.02.2017 - 18:08

'Tebdil-i mekânda ferahlık vardır' diye boşuna dememişler. Ankara'da yaşıyor ve Ankara'ya yakın tatil yerleri arıyorsanız aklınızda şu sorular oluşabilir;

  • Ankara'ya en yakın deniz nerede?

  • Ankara çevresinde gezilecek yerler neresi?

  • Ankara'ya yakın şehirler neresi?

Biz de boş durmadık ve Ankara'dan hareketle kendimize nefes aldıracak kaçış rotaları belirledik. Haydi iyi gezmeler! 🚗

Not: Numaralandırmada herhangi bir sıralama gözetilmemiştir. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

1. Abant

1. Abant

Abant Gölü, Bolu'nun 34 kilometre güney batısında, yaklaşık 1350 metre yükseklikte bulunan ve alanı 125 hektarı bulan bir heyelan set gölüdür. 

Abant gölü İstanbul-Ankara karayoluna oldukça yakın olması nedeniyle yoğun olarak kullanılmaktadır. Gölün etrafında oteller ve restoranlar mevcuttur. Göl çevresi eğlence, dinlenme, spor, avcılık ve piknik yapmaya uygundur. Kamp alanları mevcuttur.

2. Çorum - Hattuşaş

2. Çorum - Hattuşaş

Hattuşaş Çorum'un Sungurlu ilçesinin güneydoğusunda Boğazkale ilçesinin 4 km doğusundadır.

Kent, tarih sahnesinde, Hitit İmparatorluğu'nun MÖ 17. ile 13. yüzyıllar arasında başkenti olarak yer almıştır. 

Hattuşaş, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmiştir.

3. Yedigöller

3. Yedigöller

Yedigöller Millî Parkı, Batı Karadeniz bölgesinde Bolu ilinin kuzeyinde Zonguldak ilinin güneyinde Düzce ilinin doğusunda yer almaktadır.  

Millî Parka Bolu İli Mengen ilçesinden ulaşım mümkündür. Ayrıca Ankara-İstanbul karayolunun 152inci km'sinden Yeniçağa ve 190 km'sindeki Bolu ilinden kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır.

4. Konya

4. Konya

Konya tarihsel zenginlikleriyle önem taşıyan bir şehirlerimizden. Selçuklu eserleri, Mevlânâ Müzesi ve 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Çatalhöyük şehrin görülmesi gereken uğrak noktaları.

Yöresel yemekler de cabası...

5. Akçakoca

5. Akçakoca

Akçakoca, Batı Karadeniz bölgesinde Düzce iline bağlı ilçedir. Karadeniz kıyı şeridinde 35 km uzunluğunda geniş ve güzel bir kumsala sahip olan Akçakoca, özellikle 1950'den sonra güzelliğiyle turistik bir yer hâline gelmeye başlamıştır.

Fotoğraf: Taner Bayram

Akçakoca ile ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız, bu içeriğimize göz atabilirsiniz. 👇

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

6. Amasra

6. Amasra

Rahmetli sanatçı Barış Akarsu'nun memleketi olan AmasraBartın'ın ilçelerinden biridir.

Fatih Sultan Mehmet'in güzelliğine hayran olduğu Amasra, tarihî ve doğal güzelliklerinin yanı sıra balık lokantaları ile güzel bir rota.

7. Ilgaz

7. Ilgaz

Ilgaz Dağları'ndaki Ilgaz Milli Parkı içinde yer alan kış sporları tesisleri, kış tatili için çok iyi bir seçenek durumunda.

8. Karadeniz Ereğli

8. Karadeniz Ereğli

Zonguldak'ın ilçelerinden Karadeniz Ereğli de hafta sonu için kaçış noktalarından biri.

9. İnkumu

9. İnkumu

Bartın Belediyesine bağlı bir sahil beldesidir. Bartın'a 10 km kadar uzaklıktadır. İnkumu uzun ve geniş plajıyla ünlüdür. Sahile paralel uzanan dağlar ise yemyeşil ormanlarla kaplıdır. Kısacası mavisi ve yeşili ile özellikle yaz sezonu için gayet iyi bir seçenek.

10. Kapadokya

10. Kapadokya

Doğa ve tarihin bütünleştiği bölgede, peribacalarını gezebilir, kaya otellerin tadını çıkarabilir, balon keyfi yapabilir, yöresel şarapları tadabilirsiniz. 

Bölgede en en çok ziyaret edilen yerler ise Ürgüp, Göreme, Avanos ve Ihlara Vadisi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

11. Elmadağ

11. Elmadağ

Ankara'nın ilçelerinden Elmadağ, Ankara'ya en yakın kaçış merkezi durumunda. Elmadağ Kayak Merkezi, Ankara'nın sadece 17 km güneydoğusunda, Elmadağ'ın kuzey yamacında yer alıyor.

Kışın, kış sporları ile vakit geçirebileceğiniz merkezde, bahar ve yaz aylarında da doğa yürüyüşleri ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

12. Eskişehir

12. Eskişehir

Son yıllarda yaptığı atılımla Anadolu'da bir Avrupa şehri görünümü kazanan Eskişehir, tarihî ve turistik noktaları, parkları, Porsuk Çayı kenarındaki kafeleri ve gece hayatı ile hafta sonu kaçamağı için çok iyi bir seçenek.

13. Beypazarı

13. Beypazarı

Son yılların cazibe merkezlerinden BeypazarıAnkara'nın 98 km. batısında yer alan bir ilçesi. 

Tarihî evleri, müzeleri ve yöresel lezzetleriyle keyifli vakit geçirebileceğiniz Beypazarı'na kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi, Akköprü’den yarım saat arayla hareket eden otobüs ve minibüslerle de ilçeye gidilebilirsiniz.

14. Göynük

14. Göynük

Bolu'nun güneybatı kısmında yer alan Göynük, tarihî konutları, camileri, türbe, çeşme, hamam, kule vb. tarihî eserleriyle kentsel sit alanı durumundadır. Ayrıca gölleri ile de doğal güzellikler sunmaktadır konuklarına.

15. Sapanca - Maşukiye

15. Sapanca - Maşukiye

Sapanca, doğa ile iç içe, huzurlu günler vaat ediyor.  İstanbul-Ankara TEM otoyolunun üzerinde bulunan Sapanca Ankara gişelerinden girdiğiniz taktirde yaklaşık 3 saat mesafede.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
270
112
38
25
23
18
16
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın