Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Batı Karadeniz Sahil Şeridinin İncisi Akçakoca'da Keyifle Yapabileceğiniz 15 Şey

6.8bPAYLAŞIM

Akçakoca, Batı Karadeniz Bölgesi'nin Düzce iline bağlı şirin ve güzel bir ilçesi. Karadeniz kıyı şeridinde 35 km uzunluğunda geniş ve güzel bir kumsala sahip olan ilçe, özellikle 1950'den sonra güzelliğiyle turistik bir yer haline gelmeye başlamış.

Bunda özellikle Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlere ortalama 3 saatlik bir uzakta olmasının payı büyük.  Ankara ve İstanbul'dan sonra Zonguldak ve Bursa'dan da turist çekmekte Akçakoca.

Ben de bir Ankaralı olarak ilk kez ziyaret ettiğim Akçakoca seyahatimden epey memnun kaldım ve sizin de Akçakoca'ya yolunuz düşerse yapabileceğiniz 15 şeyi sıraladım.

1. Doğa ile iç içe sahillerde denizin keyfini sürebilirsiniz.

2. Liman'da Instagram için harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

3. Ceneviz Kalesi'nin tarihî atmosferinde geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

Tarihi Ceneviz Kalesi Akçakoca’nın batısında, ilçe merkezine 2 km mesafededir. 4. Haçlı Seferleri için Venedik gemileri ile İstanbul’a gelen ve çoğunluğu Latin olan Haçlı Ordusu, konuk olarak geldiği İstanbul’u zapt ederek 1204 yılından 1261 yılına kadar süren Latin imparatorluğu döneminde Karadeniz Kıyıları'nda imparatorluk kurarlar. 

Ceneviz Kalesi bu dönemden kalmıştır. Moloz taşlarla inşa edilmiş olan kalenin, kara tarafından giriş kapısı ve yanında yüksek bir kule ve kale avlusu içerisinde günümüzde dilek kuyusu olarak bilinen 5.30 metre çapında o dönemde su ihtiyacını karşılayan su sarnıcı bulunmaktadır. 

Akçakoca’nın simgesi haline gelen Ceneviz Kalesi, ’’Ceneviz Ticaret yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e kadar Kale ve surlu Yerleşimleri’’ adıyla 15.04.2013 tarihinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne adını yazdırmış olup, restorasyon çalışmalarına başlanmıştır.

4. Akçakoca Fatihi, Akça Koca Bey'in heykeli ile hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

Roma ve Bizans dönemlerinde Diapolis adıyla önemli bir liman ve ticaret merkezi olarak tanınan ve 13. yüzyılda Cenevizlilerin eline geçen bölge, Osmanlı Beyliği döneminde 1323 yılında Orhan Gazi’nin Lalası ve Akıncı Beylerden Akça Koca bey tarafından fethedilerek, Türklerin eline geçmiş ve günümüze kadar kesintisiz Türk Egemenliği altında kalmıştır.

5. Turizme açık olan Fakıllı Mağarası'nı gezebilir, ayrıca doğa yürüyüşü vb. alternatif sporları yapabilirsiniz.

6. Çınar Caddesi'ni ve Liman'ı akşam saatlerinde ışıl ışılken gezebilirsiniz.

7. Akçakoca çevresindeki şelalelerde doğaya doyabilirsiniz.

8. Yine çevredeki birçok mesire alanında piknik yapabilirsiniz.

Gel keyfim gel...

9. Geleneksel Selçuklu mimarisi ile modern mimariyi birleştiren Merkez Camii'ni ziyaret edebilirsiniz.

Kendine özgü mimarisiyle Akçakoca Merkez Camii, Selçuklu Kıl Çadırları’ndan esinlenerek tasarlanmış bir çatı örtüsüne sahip.

10. Merkez Camii'nin yanı sıra tarihî camiileri de ziyaret edebilirsiniz.

11. Ayrıca tarihî evleri de görebilirsiniz.

Eğer tarihî mekânlara meraklıysanız tabii ki...

12. Deniz manzarası eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz.

13. Geleneksel Karadeniz mutfağı ve yöresel lezzetlerin bileşimi ile damağınıza lezzet şöleni yaşatabilirsiniz.

Bolu, Düzce ve çevresinde olduğu gibi Akçakoca’da  da Orhangazi Dönemi'nden bu yana Türkler, Lazlar, Abazalar, Çerkezler, Hemşinler, Gürcüler gibi etnik toplumlar bir arada yaşıyor. 

Hepsinin kendilerine has yöresel özellik taşıyan otantik lezzetleri ile Karadeniz Mutfağı'nın harmanlandığı leziz yemekler size âdeta şölen yaşatacak.

14. Sınırsız denizin ve gökyüzünün tadını çıkarabilirsiniz.

Alabildiğine deniz, alabildiğine ufuk...

Fotoğraf: Taner Bayram

15. Günbatımının doyumsuz keyfini sürebilirsiniz...

Fotoğraf: Taner Bayram

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sheldoncooper

Ereğli daha güzel.....

jontargaryen

Düzce'li olmasak güzel kanıcaz yemin ederim ya

hugi

Ne yapsın olum editör 2 saat yan tarafa uğramış gelmiş tarih yazmaya başladı. Yalnız düzceyle kıyaslarsan hakkaten cennet sayılır, balıkları unutmuş cahil şey.

Görüş Bildir