Geçtiğimiz Yıl Evimizin Doktoru Google'a En Çok Sorulan Soruları Merak Ediyor musunuz?

292PAYLAŞIM

Aktif olarak İnternet kullanan birisi iseniz, mutlaka vücudunuzdaki semptomları Google'ın arama çubuğuna yazmışsınızdır. Aslında basit medikal sorular için Google oldukça pratik bir çözüm yöntemi sunuyor fakat yine de ciddi konular için doktora başvurmanın asla atlanmaması gerek! 

Google geçtiğimiz yıl kendisine sorulan hastalık/tıbbi içerikli soruları geçtiğimiz günlerde yayınladı. Bakalım dünya, Doktor Google ile hangi meraklarını giderdi!

Kaynak: http://thechive.com/2018/12/30/top-10-th...

1. Ketojenik diyet nedir?

Ketojenik diyet, düşük karbonhidrat ve yüksek yağ içerikli beslenilen bir diyet türüdür. Vücut bir süre sonra ketosiz adı verilen bir duruma geçer, karaciğer yağı ketonlara dönüştürür ve vücut enerji için bu ketonları kullanır. Böylelikle kilo verdiğiniz söylenmektedir. 

Bu soru 2017 yılında da Google listesinin başında geliyordu. Ketojenik diyetin daha çok sosyal medya sayesinde popülerlik kazandığı ise oldukça bilinen bir gerçek.

2. ALS hastalığı nedir?

ALS, sinir sistemini yavaşça tahrip eden, sinir sistemini ciddi şekilde etkileyen bir hastalıktır. ALS'nin Google aramalarında bu kadar sık görülmesinin ise iki sebebi var;

İlk olarak, bu yıl ALS hastası ünlü fizikçi Stephen Hawking'i kaybettik, 21 yaşındayken hastalığı teşhis edilmiş ve kendisine yalnızca birkaç yıl ömür biçilmişti. Fakat hayatı boyunca bilime katkılarını sürdüren efsane bilim insanı geçtiğimiz yıl Mayıs ayında 76 yaşında vefat etti.

İkincisi ise, ALS'nin tedavisi için ilk insanlı denemeler aralık ayında başladı. AT-1501' adlı ilacı test etmesi için sağlıklı ve ALS hastası gönüllüler ilaç denemeleri için kayıt olmaya devam ediyor.

3. Endometriozis nedir?

Endometriozis, normalde rahim içinde bir astar görevi gören dokunun diğer pelvik organlarda çoğaldığı bir hastalıktır. Bu, menstrüasyon sırasında şiddetli migren, ağrılı bağırsak hareketleri, periyotlar arasında kanama ve bulantı gibi semptomlarla birlikte şiddetli kasılmalara neden olabilmektedir.

Birçok ünlü, bu hastalık ile verdiği mücadeleyi sosyal medyada paylaştı, bunlardan biri de şarkıcı Halsey oldu. Dikkat çekilen en önemli nokta ise, hastalığın adet döneminin diğer semptomları ile karıştırılıyor olmasıydı.

Ayrıca hastalığın tedavisi için kullanılması onaylanan bir ilaç temmuz ayında piyasaya sürüldü.

4. Esrar içtikten ne kadar süre sonra idrarda tespit edilebilir?

Hint keneviri bitkisi 30 güne kadar idrar yolu ile yapılan testlerde çıkar. Eğer her gün içiyorsanız, içmeyi bıraksanız bile 3 ay içinde idrar testlerinde marijuana tespit edildiği görülmüştür.

5. Nezle ne kadar sürer?

View this post on Instagram

Buongiorno amici di 💚FARMACIA COSENTINI 🏥con Un altro appuntamento della la rubrica #ÈBENESAPERE Oggi proviamo a fare chiarezza 💡su cosa fare e cosa NON ☝🏼fare in caso di INFLUENZA🌡 e come curarla al meglio per scongiurare il prima possibile gli odiosissimi sintomi! È proprio l’inverno infatti il regno dell’INFLUENZA, una malattia portata da vari tipi di VIRUS 🦠che ha come conseguenze una serie di sintomi che vanno dai brividi❄️, debolezza, mal di gola🔥, raffreddore💦, tosse fino anche a volte a febbre anche sopra i 38 🌡gradi ! In questo caso gli antibiotici non possono esserci d’aiuto dato che influenza e sindrome influenzale sono di natura virale, a meno che il medico dopo una visita accurata non riscontri la presenza di complicanze BATTERICHE. Un antibiotico infatti usato in maniera errata può essere anche dannoso perché contribuisce allo sviluppo della RESISTENZA BATTERICA! Dunque allora come curare questa insopportabile caterva di sintomi? Occorrono in primis alcuni giorni di riposo 💆🏼‍♂️(il tempo necessario all’organismo ⌛️per far fronte 🤛🏻all’attacco dei virus) E il ricorso a FARMACI ANTINFLUENZALI:💪🏼💊 Nell’adulto 🚶🏻‍♂️si consigliano contro febbre e dolore PARACETAMOLO, IBUPROFENE, DICLOFENAC e AVIDO ACETIL SALICILICO da soli o in combinazione con antistaminici decongestinanti nasali💧👃🏼. In quanto sperimentati da milioni di persone e per questo considerati, nella giusta misura, farmaci sicuri. Mentre per i nostri piccoli👶🏼 sono da preferire PARACETAMOLO E IBUPROFENE che con delle apposite formulazioni permettono di dosare il farmaco in base al loro peso. Prima di prendere ogni prodotto è bene sempre chiedere al tuo FARMACISTA 👨‍⚕️👩🏼‍⚕️per vedere se si rientra in qualche particolare caso di interazione e per aggiustare al meglio la terapia. ☝🏼 Sempre a vostra disposizione, la nostra forza siete voi! #influenza #cura #consigli #prevenire #farmacisti #farmaco #molecole #inverno #freddo #castellammaredistabia

A post shared by Farmacia Cosentini (@farmaciacosentini) on

Bunun tıbbi cevabı oldukça uzundur. Fakat genel olarak konuşmak gerekirse, influenza virüsü ile gelen nezle 1 ile 2 hafta arası sürer. Genel sağlık durumunuz ve bağışıklık sisteminizin iyileşme sürecinde büyük etkisi vardır.

6. Nezle ne kadar süre bulaşıcıdır?

Grip, hastalığın ilk 3 veya 4 gününde en bulaşıcı evresindedir. Belirtiler siz enfekte olduktan 2 gün sonraya kadar kendini belli etmeyeceğini de unutmayın. Yani hastalığı genellikle farkında olmadan bulaştırırız.

7. İmplantasyon kanaması ne zaman gerçekleşir?

İmplantasyon kanaması, döllenmiş bir yumurta, büyümeye başlamak için rahmin astarına bağlandığında oluşur. Bu hamilelik sırasında normal bir durumdur ve genellikle bir hamilelik başlangıcının en belirgin ve erken işaretidir.

8. Neden kendimi hep yorgun hissediyorum?

Ne yazık ki, bunun için tek bir doğru cevap yok. Kötü bir uyku düzeni, stres ya da sadece yoğun günler yorgun hissetmenize neden olabilir. Ancak, vitamin eksikliği veya kötü beslenme gibi diğer sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Uykululuk, yorgunluk ve sürekli bitkin olma halinizin yaşam tarzınız ile örtüşmeyen bir durum olduğunu düşünüyorsanız, doktora danışmanız gerekebilir.

9. Mide ekşimesi nasıl bir histir?

Mide ekşimesi mide asidinizin yemek borusundan yukarı doğru çıkması ile meydana gelir, oldukça nahoş bir histir. 

Tıbbi olarak açıklamak gerekirse mide ekşimesi, göğüs, boğaz ve boyun bölgesinde yanma, ağızda kötü bir tada yol açar.

10. Yüksek tansiyon neden kaynaklanır?

Yüksek tansiyona sebep olabilecek birçok faktör bulunur. Kimi sebepler kronik iken kimi zaman anlık(akut) gelişen durumlar yüksek tansiyona yol açar. Tansiyon ölçümlerinizde sürekli olarak anormallikler gözlemliyorsanız, konu hakkında bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir