Geçmişi Okuyarak Değil de İzleyerek Öğrenmek İsteyenler İçin Gelmiş Geçmiş En İyi 23 Tarih Dizisi

-
Abone ol

Geçmişi izleyerek öğrenmek isteyenler için bazı dizileri derledik. Tarihi yaşamak için bir göz gezdirin deriz. 

İyi okumalar! 

Kaynak: symscovington

Dizi konuları Beyazperde.com sitesinden alınmıştır.

23. Reign | 2013-

IMDb 7,5

Kraliçe Mary’nin bilinmeyen ve daha önce anlatılmamış iktidara yükselme hikayesi; 15 yaşında ve Prens Francis ile nişanlıyken Fransa’ya gelmesi ve üç yakın arkadaşıyla yaşadıkları anlatılıyor. Öfkeli düşmanlar, karanlık güçler ve cinsel entrikalar dünyasında sarayda yaşarken hayatta kalma hikayesi.

22. Banished | 2015

IMDb 7,5

İngiltere’nin Avustralya’yı keşfederek sömürge altına aldığı 88’li yıllarda, bölgece çalışmak üzere suçlu ve mahkûmları sürgün ederek, bölgede bu insanları köle olarak çalıştırmaya başlar. Henüz keşfedilmemiş Avustralya’nın zengin madenlerinin üzerine tarım yaptırmak amacıyla sürgün edilmişlerdi fakat bu İngiltere’nin yaptığı en büyük hatalardan biridir. Tamamı İngiliz olan bu sömürgeciler kendi aralarında birleşerek isyanlara başlar ve İngiliz sömürgeciliğine karşı gelenler bu insanlarla başa çıkamaz.

21. A Young Doctor's Notebook | 2012 - 2013

IMDb 7,9

Mikhail Bulgakov’un hikayelerinden uyarlanan dizi, dört bölümden oluşuyor. 1900'lerin başlarında bir köyde doktorluk yapan Vladimir Bomgard'ın hikayesini izleceğimiz dizide, modern çağa henüz hazır olmayan bu köyde, eski kafalı hastaları tedavi etmeye çalışan Doktor Bomgard'ın diğer taraftan da kendi kariyeri ile ilgili yaptığı planlara tanık olacağız. Dizinin başrollerinde Daniel Radcliffe ve John Hamm yer alıyorlar.

20. Sons of Liberty | 2015

IMDb 7,6

Vikings dizisinin yapımcılarının hazırlamış olduğu yapımda Amerikanın bağımsızlık mücadelesinde bir grup adamın özgürlük mücadelesi için İngilizler ile yaptıkları savaşları anlatıyor. Gerçek olaylardan esinlenilerek hazırlanmış olan Sons of Liberty ülkenin bağımsızlık mücadelesi ile Amerika tarihini şekillendirecek olan bir grup adamı anlatmaktadır.

19. Versailles | 2015-

IMDb 7,9

Yayınlanmaya başlamadan 2.sezon onayını alan dizi, Jalil Lespert'in kaleme aldığı dizi Fransa’nın Güneş Kralı 14. Louis’yi konu alıyor. 

Vikings dizisinde rahip Athelstan karakterini canlandırıp ardından öldürülen Fransız aktör George Paul Blagden, dizinin başrol karakteri XIV. Louis rolünü canlandırıyor. 

En büyük eleştiri ise Fransa tarihinin en pahalı televizyon yapımı için İngilizce’nin tercihedilmesi ve başrol oyuncularının büyük bölümünün İngiliz olmasına geliyor. Ayrıca sekssahneleri oldukça fazla ve abartılı bulunuyor.

18. Tenchijin | 2009

IMDb 7,9

Konusu Hisaka Masashi’ nin aynı isimli romanından dayandırılarak çekilmiştir. Echigo eyaletinde 16. yüzyılda samuray olan sadık ve onurlu Naoe Kanetsugu'nun hikayesini anlatmaktadır.

17. The Borgias | 2011 - 2013

IMDb 7,9

Hıristiyan dünyasının merkezinde, rönesanas kadınlarının tam ortasında 1492'nin İtalya'sında büyük gücün sahibi papalık ailesi Borgia'ların ihanetle, hırsla, aşkla, şehvetle, savaşla, ölümle dolu hayatları..
Borgia Hanedanı’nın reisi Rodrigo Borgia’nın papalık tahtına çıkışı ve taht sürecini izlediğimiz dizi Macaristan'da çekiliyor ve karakterlerini de hikayesini de gerçek hayattan alıyor. 
Roma'yı yıllarca yöneten, tarihin en ilgi çeken ailelerinden biri olan Borgia'lar, bir tarihi drama ile televizyonlara konuk oluyor..

16. Da Vinci’s Demons | 2013–2015

IMDb 8,0

Tarihsel fantezi diyebileceğimiz dizi, bir yandan Da Vinci'nin 25 yaşındayken hiç anlatılmamış hikayesini, geleceği "icat etme"sini anlatıyor. Bir yandan da "fikirlerin ve inançların kontrol edildiği tarihi bir zamanda tek adamın, fikirleri özgür kılma mücadelesi" işleniyor.

15. Marco Polo | 2014-

IMDb 8,1

Ünlü Venedikli gezginin gençlik yıllarını ekranlara getiren dizi, Kubilay Han’ın hüküm sürdüğü 13. yüzyıl Çin’inde geçmekte... Bilmediği bir coğrafyada siyasi hesaplaşmaların ortasında kalan kahramanımız, Kubilay Han’ın imparatorluğunu korumaya çalışıyor. İtalyan aktör Lorenzo Richelmy'nin başrolde olduğu yapım; Malezya, Kazakistan ve İtalya gibi farklı ülkelerde çekildi.

14. The Terror | 2018

IMDb 8,1

Gerçek bir hikayeden uyarlanan dizi 1847 yılında geçiyor. Kraliyet Donanması, Northwest Passage’ı bulmak için tehlikeli bir yolculuğa atılır. Sınırlı kaynaklarla zorlu koşullarda yaşamaya çalışan insanlar gittikçe umudunu yitirmekte günden güne paranoyaklaşmaktadır. Kraliyet Donanması’nın keşif yapmak için çıktıkları yolculukları zorlu bir hayatta kalma mücadelesine dönüşmüştür. 
Dan Simmons’ın çok satılan kitabından uyarlanan dizinin başrollerinde Jared Harris ve Tobias Menzies yer alıyor. Gerilim dolu dizinin oyuncu kadrosunda ayrıca Ciarán Hinds, Christos Lawton,Matthew McNulty, Adam Nagaitis, Nive Nielsen gibi isimler yer alıyor.

13. Victoria | 2016

IMDb 8,2

Bir sabah yatağından Büyük Birtanya'nın yeni kraliçesi olarak uyanan 18 yaşındaki Victoria'nın, aşk, ihtiras, ihanet ve politik oyunlarla çevrelenen hikayesi, etkileyici bir görsellikle anlatılıyor.

12. Savaş ve Barış | 2016

IMDb 8,2

Napolyon'un en parlak dönemini yaşadığı sırada büyük bir çöküntü ile yüz yüze kalan beş büyük Rus ailenin hayatını konu alıyor.

11. Genius | 2017-

IMDb 8,4

National Geographic Channel’ın senaryolu ilk projesi Genius, her sezonunda dünyanın birbirinden başarılı bilim insanlarını ve onların büyüleyici hikayelerini ekranlara taşıyacak bir belgesel dizi. Genius'ın ilk sezonu Walter Isaacson’ın “Einstein: His Life and Universe” adlı kitabından uyarlanıyor.

10. The Knick | 2014 - 2015

IMDb 8,5

Antibiyotiğin henüz keşfedilmediği ve ölüm oranlarının yüksek olduğu 1900’lerde geçecek dizi, New York'taki Knickerbocker Hastanesi'nde yaşananları konu edecek.

9. Unsere Mütter, Unsere Väter | (2013)

IMDb 8,5

Unsere Mütter, Unsere Väter 2. Dünya Savaşı'nı konu alan Alman yapım bir mini dizi. Nazi ordusunun Doğu Cephesi'nde Moskova'ya doğru kesin zafere ilerleyen aynı birlikte görevli abi-kardeş, başka birlikte görevli bir hemşire, şarkıcı olmaya çalışan bir genç kadın ve Alman vatandaşı olan Yahudi bir terziden oluşan beş yakın arkadaşın savaşsırasındaki hikâyelerinin anlatıldığı bir dizi. Ancak pek çok diziden farkı savaşı değil, savaşın insanları getirdiği hali en çarpıcı şekliyle anlatıyor.

8. Boardwalk Empire | 2010-2014

IMDb 8,6

Boardwalk Empire, 1920-1933 yılları arasında ABD'de tüketime yönelik içki satışının, üretiminin ve dağıtımının yasak olduğu "İçki Yasağı Yasası" döneminde gangsterler ve politikacılar arasındaki karmaşık ilişkileri konu almaktadır. Nelson Johnson'ın "Boardwalk Empire: The Birth, High Times, and Corruption of Atlantic City" adlı romanından uyarlanmıştır.

7. John Adams | 2008

IMDb 8,6

Hikaye 1770 yılının soğuk karlı bir kış gününde Boston’da başlar. Amerika’nın bağımsızlık savaşı ve kuruluş aşamasındaki ilk 50 yılını konu alan mini dizi, tüm bunların etrafında  idealist avukat  John Adams‘ın, ABD’nin tarihteki ikinci başkanlığına kadar yükselen politik hikayesi ve dramatik aile hayatına uzanıyor.

6. Vikings | 2013 -

IMDb 8,6

8. yüzyıl İskandinavyası’nda geçen dizi, basit bir çiftçiyken cesur bir savaşçıya dönüşen Ragnar Lothbrok ve ailesinin öyküsünü ekranlara taşıyor. Savaş Tanrısı Odin'in soyundan geldiğine inanılan Ragnar’ın acımasız ve korkusuz adamlarıyla birlikte denizlerle olan imtihanını seyrederken; savaşçı ve tüccar bir kavim olan Vikingler’in çok az işlenmiş ilgi çekici kültürüne hep birlikte tanık oluyoruz.
Tarihi bir drama olarak nitelendirilebilecek dizinin hikayesi, gerçek Avrupa efsanelerine ve tarihsel figürlere dayanıyor.

5. Deadwood | 2004-2006

IMDb 8,7

1870’li yıllarda kumarbaz, hırsız, fahişe ve yasa dışı iş yapanların henüz herhangi bir kanun hükmünün uygulanmadığı Deadwood adlı kasabadaki hikayelerini anlatıyor. David Milch‘in yazdığı, Ian Mcshane‘in başrolde olduğu ABD yapımı dizi, western tarzı sevenler için mükemmel.

4. Downton Abbey | 2010-2015

IMDb 8,7

Downton Malikanesi'nde yaşayan Crawley Ailesi ve malikanenin çalışanlarının hayatı üzerine kurulu olan dizi, bir dönem dizisi. 1912'den itibaren başlayan hikaye sezonlar içerisinde 20'lere kadar uzanıyor. 

Grantham Kontu, Robert Crawley ailesi ile mutlu bir hayat sürdüğünü düşünürken her şey, 15 Nisan 1912'de Titanik'in buzdağına çarpması ile birlikte bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde değişir. Crawley Ailesi iki üyesini çarpışmada kaybetmiştir.

3. Rome | 2005- 2007

IMDb 8,8

Dizinin ilk sezonu M.Ö. 49 yılı civarındaki tarihi yapıda başlıyor ve Julius Caesar yönetimindeki Roma İmparatorluğu'nun, Galya ve Mısır'daki mücadelesini ve aynı zamanda ülke içinde yaşanan çekişmeleri anlatıyor.

İkinci sezon ise Sezar'ın varisi genç Oktavius  ve Marcus Antonius arasındaki güç mücadelesi temelinde şekilleniyor.

2. Peaky Blinders | 2013

IMDb 8,8

Birinci Dünya Savaşı’ndan yeni çıkmış İngiltere’yi, yasadışı faaliyet gösteren çeşitli çeteler sarmıştır. Bunlardan biri de soygunculuk ve at yarışıyla para kazanan Peaky Blinders’dır. Polislere rüşvet yedirerek paçayı kurtaran çete, bir soygunda yanlışlık yapınca, başlarına bela olacak yeni bir müfettişin şehre gelmesine vesile olurlar.

1. Band of Brothers | 2001

IMDb 9,5

Kardeşler Takımı, tarihçi  Stephen Ambrose tarafından yazılan aynı adlı romanından uyarlanan, II. Dünya Savaşı temalı, 10 bölümlük televizyon dizisi serisidir. Ortak yapımcılığını, Akademi Ödüllü Er Ryan'ı Kurtarmak filminde beraber çalışan Steven Spielberg ve Tom Hanks üstlenmiştir. 
 

Dizi, II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun 506.Alay'ın 101.Hava Gücüne bağlı Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıkları tecrübeler esas alınarak kurgulanmıştır. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lucinda-yumi-kane

Bu liste Reign yerine The Tudors konulduğu anda, en iyi dizi listesi haline geliyor. Belki araya bir de The Crown sıkıştırılabilir.

noumena

The Tudors gibi bir efsane nasıl olmaz yahu. Onu bulma ümidiyle gelmiştim..

merida

bende çok seviyorum izlemeyi bunları hatta hepsini izlemişimdir. the tudors da var. yinede siz olabildiğince okumaya çalışın. çünkü bu dizileri gerçek hikayelerden çok kurgularla canlandırıyolar. okudukça aradaki farkı daha çok görebiliyorsunuz

ozan-yetiskin

the crown?

derya-findikcizadeoglu

bonus olarak Payitat'ı bekliyordum

Görüş Bildir