Görüş Bildir
Haberler
Fikret Otyam Son Yolculuğuna Uğurlandı

Fikret Otyam Son Yolculuğuna Uğurlandı

FreiGeist
11.08.2015 - 16:19 Son Güncelleme: 11.08.2015 - 16:22

89 yaşında yaşama veda eden ressam, gazeteci-yazar Fikret Otyam son yolculuğuna uğurlandı. Otyam için dün cemevinde yapılan törenin ardından bugün de Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde cenaze ve anma töreni düzenlendi. Otyam çok sevdiği 'Türkülerle gömün beni' eseri eşliğinde 'İz Bırakan Aydınlar Gömütlüğü'ne defnedildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ankara’da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki törene Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Belediye Başkanı ve Fikret Otyam Sanat ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kılıç, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Rahşan Ecevit, eski bakanlar ve sanat dünyasından birçok isim katıldı.

Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne getirilen tabutun üzerine Mustafa Kemal Atatürk resminin yer aldığı bir bayrak serildi.

Programa, saygı duruşunun ardından Fikret Otyam’ın yaşam öyküsü okunarak başlandı.

Törende sanatçının yakınları ve sevenleri birer konuşma yaptı. Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fikret Otyam’ın kaleminin yetmediği yerde palet ve fırçasına sarıldığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Gördüklerini yaşadıklarını yazı diliyle anlatmak kadar resmetmeyi de denedi. Son nefesine kadar yaşam enerjisini yitirmedi. Kalemi ve fırçası elinde öldü. Tıpkı 50 yıl önce Fikret Otyam’ın resim sergisini gezen ve anı defterine kısa bir not düşen rahmetli CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’nün de hakkını teslim ettiği gibi. İnönü, ‘Otyam’ın sergisini gezdik. Bir cilt kitap okur gibi çok şey öğrendik. Özellikle genç kuşakların Fikret Otyam’ın vatan sevgisini örnek alması umuduyla’ diyor.” ifadelerini kullandı.

Törenin ardından Otyam’ın naaşı cenaze aracına alınarak vasiyeti üzerine gömüleceği Çilehane mevkisindeki İz Bırakan Aydınlar Mezarlığı’na getirildi.

Buradaki törende ise Oytam için sanat ve siyaset dünyasından dostları konuşmalar yaptı. Konuşmaların ardından Otyam’ın naaşı sanatçılar Sümer Ezgi ve Hüseyin Turan'ın seslendirdiği 'Türkülerle Gömün Beni' türküsü eşliğinde defnedildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın