Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX Tipi Uçakların, Türk Hava Sahasındaki Uçuşları Durduruldu

 > -
Abone ol

Etiyopya'da yaşanan ve 157 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının ardından, beş ay içerisinde ikinci ölümlü kazası ile gündeme gelen Boeing 737 MAX 8 ile ilgili, farklı ülkelerden 'uçuşların askıya alınması' açıklamaları gelmeye başladı.

Almanya, İngiltere ve Avustralya'nın da aralarında bulunduğu birçok ülke Boeing 737 MAX 8 uçuşlarını askıya alırken, filosunda bu modeli bulunduran bazı havayollarından da sefer durdurma açıklamaları geldi. Filosunda bu uçak serisinden 12 adet bulunduran Türk Hava Yolları da, 737 MAX 8'lerin kullanımını durdurma kararı aldı ve seferdeki uçakları Atatürk Havalimanı'na yönlendirdi.

Son olarak Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX tipi uçakların, Türk hava sahasındaki uçuşlarıi yolcusuz intikal uçuşları dışında durduruldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından uçuş emniyetini teminen Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX tipi uçakların Türk hava sahasındaki uçuşları durdurulmuştur ancak söz konusu hava araçlarının ülkemiz içinde, ülkemize veya ülkemizden yapılacak olan yolcusuz intikal uçuşları hariç tutulmuştur." ifadelerine yer verildi.

Ekim ayında Enzonezya'da 189 kişinin hayatını kaybettiği Lion Air'ın Boeing 737 MAX 8 kazasının ardından, Etiyopya'da da aynı model uçağın düşmesi dünyanın gündeminde oturmuştu.

Etiyopya'da 157 Kişiyi Taşıyan Yolcu Uçağı Düştü: Kurtulan Olmadı - onedio.com
Etiyopya'da 157 Kişiyi Taşıyan Yolcu Uçağı Düştü: Kurtulan Olmadı - onedio.com

2017 yılında ticari uçuşlara başlayan bu model, 100 havayolu şirketinden 4500 sipariş alarak şirket tarihinin en hızlı satılan uçaklarından biri oldu.

ABD'li Boeing firmasının ürettiği Boeing 737 MAX 8 modeli, 2017 yılından bu yana kullanılıyor. 

BBC Türkçe'nin haberine göre Boeing tarihinde en hızlı satılan uçak olan 737 MAX serisi, 100 havayolu şirketinden 4500 sipariş aldı. Beş ayda yaşanan iki ölümlü kazanın ardındansa, mevcut olarak kullanılan 350'nin üzerindeki uçak soru işaretleri ile gündeme geldi.

Beş ay içinde iki kere düşen 737 MAX 8'in ardından, gözler filosunda bu model bulunan şirketlere çevrildi ve bir bir 'yere indirme' açıklamaları gelmeye başladı.

İki uçak kazasında 346 kişinin yaşamını yitirmesi, uçak modellerinde teknik bir problem endişesini ortaya çıkardı ve nedeni henüz belirlenemeyen Etiyopya'daki kazanın ardından havayolu şirketlerinden 737 MAX 8'lerin seferlerini durdurma kararları gelmeye başladı.

Sputnik'in haberine göre Brezilya'da GOL Havayolları, filosundaki 121 adet Boeing 737 MAX 8'in kullanımını askıya aldı. 

Çin'deki havayollarına ait 96 adet Boeing 737 MAX 8, Çin Sivil Havacılık Kurumu tarafından "güvenlik risklerine sıfır tolerans yönetim prensibi doğrultusunda" durduruldu.

Bunun dışında Arjantin'de Aerolineas Argentinas, Hindistan merkezli Jet Havayolları, Meksika merkezli Aeromexico, Güney Kore merkezli Eastar Jet, Norveç merkezli Norwegian Air Shuttle da bu uçaklarla yapılan seferleri durdurdu.

Son kazanın yaşandığı uçağın bağlı olduğu Etiyopya Havayolları ise filosundaki diğer 4 737 MAX 8'in seferlerinin durdurulduğu açıkladı.

Bugün gelen 'sefer durdurma' kararlarının ardından gözler, filosunda Boeing 737 MAX 8 modelinden 12 adet bulunduran Türk Hava Yolları'na çevrilmişti.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, bu modeldeki uçakların seferlerinin durdurulduğunu açıkladı.

THY'ye ait 737 MAX 8'lerin Atatürk Havalimanı'na döndüğü görüldü.

Aralarında İngiltere, Almanya ve Fransa'nın da bulunduğu birçok ülke, Boeing 737 MAX 8 ile yapılan ticari uçuşları durdurdu ve hava sahasını kapattı. ABD'de ise seferler sürüyor.

Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi tarafından, Boeing 737 MAX 8 ile yapılan uçuşların durdurulduğu açıklandı ve uçakların Birleşik Krallık hava sahasına girişinin yasaklandığı bildirildi.

Bunun dışında Avustralya ve Almanya da, hava sahasını bu uçak modeline kapattığını duyurdu. Fransa'dan da, bu modelin güvenlik tehlikesi yarattığı gerekçesiyle seferlerinin durdurulduğu açıklandı.

Ancak bazı ülkelerde, 737 MAX 8 seferleri halen sürüyor.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Singapur'un Silk Air şirketinin sahip olduğu 6 uçak ile Air Italy uçaklarının normal uçuşlarına devam ettiğini açıkladı.

Çeşitli Kuzey Amerika havayolları şirketleri uçakları kullanmaya devam ettiklerini ve soruşturmayı yakından takip ettiklerini belirtiyor.

34 adet 737 Max 8 uçağına sahip Amerikan Southwest Airlines da benzer bir açıklama yaptı.

American Airlines ile Air Canada havayollarının her birinin uçak filosunda bu uçaktan 24 adet olduğu belirtiliyor.

ABD: 'Uçuşların durdurulmasını gerektirecek bir neden yok'

Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing'e söz konusu modelin perdövites (stall) yazılımını ve uçuş kumanda sistemini geliştirmesi için talimat verdi. 

FAA, ABD merkezli şirkete nisan ayının sonuna kadar süre tanıdı. Ancak FAA şu an için Boeing 737 MAX 8'lerin uçuşlarının durdurulmasını gerektirecek bir durum olmadığını belirtti. Açıklamada, "FAA, güvenliği etkileyen bir sorun tespit ettiği takdirde, derhal uygun olan eylemde bulunacak" denildi.

Birçok ülke ve havayolu şirketinden gelen Boeing 737 MAX 8 açıklamalarının ardından, şirketin hissesi sert düşüşünü sürdürdü ve son bir ayın en düşük düzeyine geldi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir