Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erken Yaşlanmaya Karşı Kurt Üzümü Tüketin

-
1 dakikada okuyabilirsiniz
Erken Yaşlanmaya Karşı Kurt Üzümü Tüketin

Kurt üzümü ya da mutluluk meyvesi olarak da bilinen “goji berry”nin içeriğinde bulunan polisakkaritler ve etkili antioksidanlar ile serbest radikallerin neden olacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudu koruduğu belirtildi.

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, yaptığı açıklamada, vücudun havadaki oksijen atomu ve onun benzeri serbest radikallerin her an saldırısına maruz kaldığını belirtti.

Uzun ömür meyvesi olarak da isimlendirilen goji berrynin içinde bulunan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı insan vücudunu koruduğunu ifade eden Uslu, “Serbest radikaller bizi kanser yapar, derimizde kırışıklığa sebep olur. Goji berry, kanser önleyici bir madde olan germanium içeren, yeryüzünde bu güne kadar tespit edilmiş birkaç bitki türünden biridir. İçerisindeki özel polisakkaritler ve antioksidan maddeler, kansere sebep olabilecek genetik değişikliklerin gerçekleşmelerine engel olur” şeklinde konuştu.

Uslu, küçük yumuşak meyveleri olan goji berry’nin bin 700 yıl boyunca Tibet’te imal edildiğini, Türkiye’ye ise geçtiğimiz yıllarda getirilmiş bir bitki olduğunun altını çizerek, “Tibetliler yüzlerce yıl goji berryden yaptıkları ilacı böbrek ve karaciğer tedavisinde kullandılar. Goji berry, Tibet’te kolesterolü ve kan basıncını düşürmek için kullanılıyor, üstelik kanı temizleme özelliği de bulunuyor” diye açıklamada bulundu.

Bilimsel çalışmalarda özellikle karaciğer kanserlerinden korunmada goji berrynin çok etkili olduğunun görüldüğüne dikkati çeken Uslu, şöyle devam etti:

“Goji, hipofiz bezinden salgılanan insan büyüme hormonu (hCG, gençlik hormonu) salınımını arttırır. hCG’nin pozitif etkileri pek çoktur. Vücut yağ oranını azaltır, uyku düzensizliklerini engeller, hafızayı güçlendirir, iyileşme hızını arttırır, cinsel istek ve gücü düzenler, vücuda daha genç ve diri görünüm kazandırır. Yüksek tansiyonu belirgin biçimde önlediği görülmüştür. Alzheimerden korunmak için de mutluluk meyvesinden kendimizi mahrum etmemeliyiz.”

Uslu, piyasada kilosu ortalama 60 tl’den satılan goji berrynin evde saksıda dahi yetiştirilebileceğine işaret etti.

haber kaynağı:  365haber.org/sağlık haberleri

Onedio Yemeği Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kansergoji berry
Görüş Bildir