En İyi Üniversiteler Açıklandı: Türkiye'den 9 Üniversite "Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi" Listesine Girdi

-

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından hazırlanan ve Türk üniversitelerinin 2018 dünya genel sıralamalarındaki durumunu gösteren raporda, Türkiye'deki üniversitelerin başarısı belirlendi. Türkiye'den 9 üniversite, dünya genel sıralaması yapan 11 kurumdan en az birinin "Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi" listesine girme başarısını gösterdi. O üniversitelerin hangileri olduğunu merak ediyorsanız, içeriği okumaya devam edin...

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından hazırlanan rapor, üniversitelerimizin son yıllardaki gelişme ve gerilemelerini ele aldı.

Oldukça kapsamlı hazırlanan raporda, dünya çapındaki 11 araştırma merkezinin verilerini bir araya getirerek, listelerde neden gerilerde olduğumuzun eleştirisini de yaptı. Aynı zamanda bu araştırma merkezlerinin, üniversiteleri değerlendirip sıralama ölçütlerini paylaştı:

''Dünya sıralamalarında; makale sayısı, atıf sayısı, en fazla atıf alan ilk %1’lik ve ilk %10’luk dilimdeki makale sayısı ve yayın başına düşen atıf sayısı gibi göstergeler çok etkili olduğu için Türk üniversiteleri sıralamalarda yeterince yükselememektedir.'' bilgilerine yer verdi. Buna göre araştırma merkezleri;

ARWU, NTU, CWTS (Leiden), SciMago ve URAP sıralamaları tümüyle akademik performansa dayalı sayısal verileri kullanmaktadır.

US News&World Report, RUR ve CWUR sıralamaları ağırlıklı olarak akademik performansa dayalı sayısal verileri kullanmaktadır.

QS ve THE dünya sıralamaları ise anket ağırlıklı olmakla birlikte akademik performansa dayalı göstergeleri de vardır.

2018 yılı dünya genel sıralamalarından en az birinde ilk 500’e girebilen 9 üniversitemiz var. İşte o üniversiteler:

ODTÜ 4 sıralamada da ilk 500'de (Webometrics, US NEWS, RUR ve QS),

Boğaziçi Üniversitesi 3 sıralamada da ilk 500'de (US NEWS, RUR ve QS),

İstanbul Üniversitesi 3 sıralamada da ilk 500'de (CWTS, CWUR ve ARWU),

Koç Üniversitesi 3 sıralamada da ilk 500'de (THE, RUR ve QS),

Sabancı Üniversitesi 3 sıralamada da ilk 500'de (THE, RUR ve QS),

İTÜ 2 sıralamada ilk 500'de (US News ve RUR),

Hacettepe Üniversitesi 2 sıralamada ilk 500'de (CWTS ve RUR),

İ.D. Bilkent Üniversitesi 2 sıralamada ilk 500'de (RUR ve QS);

TOBB ETÜ ise 1 sıralamada (RUR) ilk 500’e giren üniversitelerden.

Tablonun geneline bakmak isterseniz:

Diğer yandan sıralama esas alınmadan listelerin tümüne bakıldığında da,

  • Rapora göre, 11 dünya sıralamasından en az 7'sinde 17 Türk üniversitesi bulunuyor.

  • Hacettepe, İstanbul, İTÜ, ODTÜ 11 dünya sıralamasının 11'inde de yer aldı.

  • Gazi, Boğaziçi ve Bilkent 11 dünya sıralamasından 10'unda yer alan üniversiteler oldu. Ankara Üniversitesi, 11 dünya sıralamasından 9'unda yer aldı.

  • Erciyes, Dokuz Eylül ve Atatürk üniversiteleri 8 sıralamada yer alırken, Ege, Yıldız Teknik, Marmara, Çukurova, Koç ve Sabancı üniversiteleri de 7 sıralamada yer buldu.

  • 2018 yılında 6 sıralamada yer alan 20; 5 sıralamada yer alan 27; 4 sıralamada yer alan 40; 3 sıralamada yer alan 74 ve 2 sıralamada yer alan 94 üniversite bulunuyor. Sadece bir sıralamaya (Webometrics) girebilen üniversitelerin sayısı bu yıl 78 oldu.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birhankerem

En güzel kampüs sıralaması yapılsa Boğaziçi Üniversitesi Türkiye'de en iyi, dünyada sayılı üniversiteler arasına girer.

g.lothlorien

ya he he.

beekiwles

Başarı değil, Fiyaskodur.

burayabiseybulamadim

RUR'a göre Türkiyenin en iyi üniversitesi TOBB'muş :D ilginç

goime

Keske TOBB'a gitseydin. En azindan bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamayi ogrenirdin ;)

burayabiseybulamadim

TOBB'u kötülemedim ;) Türkiyedeki en iyi 5 vakıf üniversitesinden birisi. Ama TOBB'un Koç, Sabancı, Bilkent, Boğaziçi gibi üniversitelerden önde olması mantıklı değil.

revolution23

ben böyle bi üniversite olduğunu ilk kez duydum. Son yıllarda büfe gibi her yere açılan kıytrık bi üniversite

goime

Bu tür listelerde farkli kriterler bulunur. Kimisi mezun maaslarina agirlik verirken kimisi akademik makale sayisina, kimisi mezunlarin hizli is bulmasina, yabanci ögrenci sayisina, ögrenci basina düsen ögretim görevlisi sayisina vs agirlik verir. Kriterlerin ne oldugunu bilmeden su üniversite en iyi ya da kötü demek dogru olmaz ;)

goime

Selin Hanim, listeyi yapaken keske size sorsalarmis :D biraz cahilsiniz galiba!

revolution23

Valla ben ODTÜ mezunuyum ve sadece o seviyedeki devlet ünvlerini tanıyorum. Zengin piçlerinin baba parasıyla gittiği ticarethaneleri değikl

goime

ODTÜ'ye gidip de TOBB'u duymadiysaniz baya bi sikinti var demektir. Sanirim Naz Gida'dan sonrasina hic gitmediniz :D yurt disinda doktora yapan ve uzun süredir akademik ortamda bulunan biri olarak sunu söyleyebilirim ki maalesef ODTÜ yurt disinda cok da gözde olan bi üni degil. Türkiye'den devlet üni olarak sadece Bogazici'nin adi geciyor. Ama özellerden Koc , Sabanci, Bilkent ve TOBB oldukca gözdeler. Yurticindeki duruma baktiginizda da ODTÜ mezunlarinin cok büyük bir kisminin ancak Teknokent'teki sirketlerde ya da Ankara'daki savunma sanayii sirketlerinde is bulabildiklerini görürsünüz. Genel olarak ODTÜlülerde sizde oldugu gibi bi densizlik var ama durum da inkar edilemeyecek sekilde ortada.

Başlıklar

AnkaraBilkent ÜniversitesiİstanbulOrta Doğu Teknik ÜniversitesiTOBB
Görüş Bildir