Emekli Amirallerin Bildirisinin AKP Tarafından 'Darbe' Olarak Yorumlanması Sosyal Medyanın Gündeminde

 > 
5PAYLAŞIM

103 emekli amiralin Montrö bildirisini "darbe çağrısı" olarak yorumlayan hükümete muhalefetten ve sosyal medyadan tepki var. 

AKP hükümeti, emekli amirallerin yayımladığı Montrö ve tarikat bildirisine sert tepki gösterdi. AKP'ye göre bildiri 'darbe iması' taşıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da söz konusu bildiri ile ilgili soruşturma başlattı

Twitter'da AKP'liler #HaddiniziBilin etiketiyle paylaşımlar yaparken amirallere ve bildiriye destek verenler #AmirallerimizOnurumuzdur etiketi ile paylaşımlar yapıyor.

CHP, İYİ Parti ve HDP'den bazı milletvekilleri de bildirinin darbe iması olarak yorumlanamayacağını belirterek hükümete yüklendi.

CHP'li Özkoç: 'Siz önce kendi yarattığınız vesayetçilerle savaşın'

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, bildiri üzerine 'Haddinizi bilin' mesajı yayımlayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a "Siz önce kendi yarattığınız vesayetçilerle savaşın. O eleştirdiğiniz amiraller 15 Temmuz’un önünde de sonunda da dimdik durdular." yanıtını verdi.

Özkoç, "Tam bağımsız Türkiye'nin tapu senedi Lozan'ı, Montrö'yü savunmak suç olmuş. Bu günü unutma milletim." ifadelerini kullandı.

İYİ Partili Çıray: 'Bir tabip teğmen olarak altına imzamı atıyorum'

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, bildiriyi "Bir tabip teğmen olarak altına imzamı atıyorum" yorumuyla paylaştı.

Çıray, "Bıktık bu darbe paranoya ve tiyatrosundan. Bu ülkenin 400 bin askeri, 300 bin polisi var, bir de darbelere karşı canını verecek Türk milleti. Darbe yapmaya niyeti olanı tükürükle boğarız, tükürükle" açıklamasında bulundu.

HDP'li Paylan: 'Darbeci arıyorsanız aynaya bakın'

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise, bildirinin darbe olarak yorumlanmasına, "Seçilmiş milletvekillerini, seçilmiş belediye başkanlarını hapse atıp milli irade ahkamı kesmek riyakarlıktır. Darbeci arıyorsanız aynaya bakın!" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Sosyal medyadan bazı yorumlar ise şu şekilde 👇

Ayrıca bakınız 👇

Montrö Bildirisiyle Yeniden Gündeme Gelen 'Cübbeli ve Sarıklı Amiral' Hakkında Neler Biliniyor? - onedio.com
Montrö Bildirisiyle Yeniden Gündeme Gelen 'Cübbeli ve Sarıklı Amiral' Hakkında Neler Biliniyor? - onedio.com
AKP'nin 'Darbe Çağrışımlı' Dediği 'Emekli Amiraller Bildirisi' Hakkında Soruşturma! - onedio.com
AKP'nin 'Darbe Çağrışımlı' Dediği 'Emekli Amiraller Bildirisi' Hakkında Soruşturma! - onedio.com
Soruşturma Açılan Bildiriye İmza Atan Amiraller: 'Bizler Mavi Vatan İçin Hapis Yattık' - onedio.com
Soruşturma Açılan Bildiriye İmza Atan Amiraller: 'Bizler Mavi Vatan İçin Hapis Yattık' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
65tentavsan

Mağduru oynayıp oy devşirecekler ...o çok akıllı generaller hangi akla hizmet belli değil geceyarısı açıklamaları.... Ustaa sizden de usandık be. Gerek yok sizin lüzumsuz açıklamanıza...

misafirkullanici

Domaltıp götünü siksen orospu luk bendedir diyip yine mağduriyet kasabilecek cibiliyeti var bunların. O sarıklı cübbeli amiral hakkında ne yaptınız irticayı yine TSK nın kalbini hançerliyorsunuz

dinidar

Darbe değil dabbedir o. Korku filmi gibi çöktünüz Türkiye Cumhuriyetinin üzerine. Bugün bir müze imamı siyasetle ilgili görüş bildirebiliyor, tepeden konmuş kimsenin sevmediği sözde eğitimci bir rektör siyasi bir fikiri olabiliyor ama emekli olmuş bir kaç amiral fikrini belirtince dabbeler dabbeler geliyor! Emekli adam ister kapının önüne park eden arabalara bağırır ister Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş zamanında imzalanmış bir antlaşmayla ilgili fikirlerini beyan eder!

Gizli Kullanıcı

Gerçekten amirallerin bu olayı pastanın üstündeki kiraz şekeri oldu. Eğer bu bildiriyi yayınlıyorsan ve sembolik 103 rakamı üzerinden yapıyorsan altına da 'bu sembolizmi yaptık çünkü daha önce darbeye teşebbüs edenlerin yapmaya çalıştıklarına dikkat çekmek istedik, tarih tekerrürden ibarettir' diye de not düşmeliydiler. Tüm bu tartışma bu notun eksikliğinden kaynaklanıyor. Çünkü yanlış anlaşılmaya çok müsait. Sanatçı gibi metaforlar koyarsan böyle olur. Bildiri değil da vincinin şifresi amk.

fenasi

Sonumuzu Allah hayr etsin. Ülke iyice kutuplaşmaya başladı. Tek adamlık diktatörlüktür dedik kimseye dinletemedik ve iyice çukura batmaya başladık. Şu erken seçim gelsede ülke daha fazla zarar görmeden kurtulsak beladan gerçi seçimi kaybedeceklerini anladıklarında ani bir kararla seçimide ortadan kaldırırlar. Valla bu gidişat ülkenin sonu olacak gibi duruyor.

Görüş Bildir