Görüş Bildir
Haberler
Elif Şafak: ‘Beraber Yas Tutamayan Bir Toplum, Beraber Bir Gelecek İnşa Edemez’

etiket Elif Şafak: ‘Beraber Yas Tutamayan Bir Toplum, Beraber Bir Gelecek İnşa Edemez’

ATKN
18.10.2015 - 21:35 Son Güncelleme: 19.10.2015 - 09:12

Yazar Elif Şafak, Financial Times gazetesine yazdığı makalede, Ankara katliamı sonrasında yaşanan büyük kutuplaşmanın ürkütücülüğüne dikkat çekti. Şafak, 'Beraber yas tutamayan bir toplum, beraber bir gelecek inşa edemez' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Radikal'de yer alan habere göre yazar Elif Şafak, Ankara saldırısı ve ardından yaşananları İngiltere'nin saygın gazetelerinden Financial Times için kaleme aldı.

'Türkiye Demokrasisinin Kalbinde Kopan Patlama', Mevlana'nın 'Sessizlik en güzel sestir' sözleri ile başlayıp sufi düşünür ve şairin memleketi Konya'daki milli maçtaki sessizliği bozan aşırı milliyetçi slogan ve tekbir seslerine uzanıyor. 'Türkiye'de vicdan ve birlikte yaşama, hiç olmadığı kadar sınava tabi tutuluyor' diyen Şafak, Ankara'nın sıradan bir hedef olmadığını, başkent olmasının yanı sıra entelektüellere, sanatçılara, öğrencilere ev sahipliği yaptığını vurguluyor. 

Türkiye'nin siyasi ve sosyal tarihinde yeni ve benzersiz bir sürece girildiğini belirten Şafak, '30 yaşın üzerindeki herkes ülkenin çalkantılı dönemlerden geçtiğine tanıklık edebilir. Bugünkü kriz ise farklı. Yarı istikrarsızlık Ortadoğu'daki dengesizlik ile karışıyor' diyor.

Ankara'daki saldırıda 102 vatandaş hayatını kaybetti...

Normal koşullar altında terör saldırılarının insanları ortak değerler altında birleştirdiğini ifade eden yazar, Türkiye'de hükümet karşıtları ve destekçileri arasında uçurumun kimsenin geçmeyi denemeyeceği kadar genişlediğini söylüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tarafsız olmanın tam tersini yaptığını, Haziran seçimleri öncesi AKP için kampanya yürüttüğünü, daha otoriter bir başkanlık sistemi arzusu ile seçimleri yenilettiğini kaydediyor.

'Toplum daha da kutuplaştı'

'Bu karar büyük bir hataydı ve bedelini halk ödedi. Haziran'dan bu yana neredeyse 700 kişi öldü. Toplum daha da kutuplaştı, ekonomi zarar gördü, şiddet tırmandı' diyen Şafak, toplumun sosyal psikolojisinin bu ayırıcı siyasetten yaralandığını belirtiyor.

'Beraber yas tutamayan bir toplum, beraber bir gelecek inşa edemez'

Yahudi karşıtlığının, Alevilere yönelik ayrımcılığının arttığını, onur yürüyüşünün tayzikli su ve biber gazıyla bastırıldığını, gazeteci ve karikatüristlerin yargılandığını hatırlatan Şafak, 'Memleketim için kaygılıyım çünkü beraber yas tutamayan bir toplum, beraber bir gelecek inşa edemez' diyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
498
94
31
25
20
19
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ufukdiyo

Elif Şafak deyince hemen "Ermenilerin acısını paylaşıyorum. Bir yetkili özür dilemeli." sözü aklıma geliyor.

dikiş tutmaz sabri

Aynen hacı, bu ve bunun gibilerin ağzında birlik ve beraberlik mesajlarını duyunca midem bulanıyor.

Özgür Can

bu degilmiydi yemeyin icmeyinde türkiyenin ekonomisi batsin diyen

İnsanlar arasındaki uçurum o kadar fazla ki Türkiye'yi doğu ve batı olarak ikiye bölebiliriz.Yakında çok kötü şeyler olacak gibi hissediyorum. İçimizdeki ter... Devamını Gör