Görüş Bildir
Haberler
Ekonomist Atilla Yeşilada: 'TL İçin Zor Bir Kış Olacak'

Ekonomist Atilla Yeşilada: 'TL İçin Zor Bir Kış Olacak'

Ekonomist Atilla Yeşilada, Merkez Bankası'nın faiz indiriminden sonra Türk Lirası için çok zor bir kış olacağını ifade etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faizde 100 baz puan indirim kararı aldığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında görüşlerini aktaran ekonomist Atilla Yeşilada, Türk Lirası'nı zor bir kışın beklediğini öne sürdü. 

Bu şekilde giderse döviz kurlarını tutmak için TCMB'nin doğrudan veya kamu bankaları yordamıyla dövize sürekli müdahale edeceğini ve müdahalelerin en fazla 6 ay sürdürülebileceğini öngören Yeşilada, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yol haritasına bağlı dolar ve ABD tahvillerinin vereceği tepkinin de önemli olduğunu belitti. 

Yeşilada, “Orta Vadeli Program'dan (OVP) yola çıkarak söylüyorum; dolar kuru 9 lirayı en fazla 9.25 lirayı geçerse çok sert müdahale gelecek” yorumunu yaptı.

"Piyasalar isyan edip Türkiye'yi döviz krizine götürmedikçe faiz indirimleri devam eder" 📹

İntegral Forex TV'de Dr. Artunç Kocabalkan'ın konuğu olan Yeşilada, “Erdoğan yüksek faiz istemiyor, piyasalar isyan edip Türkiye'yi döviz krizine götürmedikçe faiz indirimleri devam eder. Çünkü ortada ekonomik bir mantık yok. Eğer erken seçim amacı gütmüyorsa iki ay içinde TCMB'nin 200-300 puan faiz artırımına gittiğini görürüz çünkü başka türlü dövizi tutamazsınız” dedi. 

Erken seçim olsun ya da olmasın Erdoğan'ın sürekli faiz indirimi isteyeceğini ifade eden Yeşilada “Ya Merkez Bankası kamu bankaları aracılığı ile döviz kurlarına müdahale edecek ya da teslim olup çok katı bir sıkılaştırmaya gidecek”  diye konuştu. 

“Bu kış hayatta kalmakta ve geçinmekte çok zorluk çekeceğiz” diyen Yeşilada, Erdoğan'ın halkın içine düştüğü salgın, yoksulluk ve umutsuzluk girdabını bir türlü anlamadığını ifade etti.

"Yine süpermarket, perakendeci, manav dövmeye başladık"

"Yine süpermarket, perakendeci, manav dövmeye başladık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Kira ve gıda zulmüne son vereceğiz” ifadelerini hatırlatan Atilla Yeşilada, “Yine süpermarket, perakendeci, manav dövmeye başladık. Sorunlar oradan kaynaklanmıyor. Tarımda girdi fiyatı artışları yıllık % 30'a vardı. Siz niye süpermarket dövüyorsunuz?” ifadelerini kullandı. 

Yeşilada, “Baskın yapıp ceza veriyorsunuz perakendeci fiyatları indiriyor sonra tedarikçisine, sen de bana indirip yap diyor. Tedarikçi toptancıya aynı şeyleri söylüyor. Sonra hepsi birden çiftçimizin üzerine yükleniyorlar. Çiftçi tarlada 2 lira – 2.5 liraya satacağı malı 2 liraya bile satamıyor. Sonunda ne oluyor vatandaş, köylü çiftçiliği bırakıyor.” dedi.

'Türkiye artık açlık sınırında”

Gıda enflasyonunun kışın daha kötüye gideceğini söyleyerek gıdanın tüketim sepetinde yüzde 25 civarında payı olduğuna değinen Yeşilada, “Gelir düştükçe bütçeden gıdaya giden pay artıyor. Türkiye artık açlık sınırında” dedi. 

Gelecek sene de gıda darlığı yaşanacağını öngören Yeşilada, dünyada doğalgaz piyasasındaki yükselişin faturalara zam olarak yansıyacağını söyledi. 

Yeşilada, “Bahar ayları gelmeden doğalgaz ve elektrik faturalarında  yüzde 15-20 oranında artış göreceğiz” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
44
14
9
5
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Metin Akalp

Türkiye için en kötü senaryo 2023 sonrasında bunlardan kurtulamamamız ihtimalidir. O yüzden iyice batalım da en cahil adam bile acısını hissetsin.

fluffycat1

TL için hiçbir mevsim kolay olmadı ki...

brknt

Yolun sonuna geldik galiba millete son sondaj bu kış olacak demek ki