Ege Rap Dosyası: Türk Hip Hop Kültürüne Büyük Yıldızlar Kazandırmış Şehir İzmir'den Çıkan Rapçiler

297PAYLAŞIM

İzmir'de hip-hop kültürü Karşıyaka karelerden, Alaybey Tersane yıkık binalardaki graffitilere, Buca semtlere, Konak Argo stüdyosundan, Yeşil Oda'ya uzanır.

Bilenlere nostaljik bir yolculuk gibi, bilmeyenlere ise İzmir Rap yıldızları niteliğinde hazırladığımız bu dosyayı çok seveceksiniz! Bir sonraki dosyamızda ise graffiti ve B-Boy & B-Girl'leri derleyelim mi?

Tüm hip-hop kültürünün sahildeki karelerde toplandığı Karşıyaka'nın bağrından tarzına ilk günden beri sadık kalan rapçi Anıl Piyancı.

Temmuz 1990 doğumlu Piyancı, Eskişehir'de Uluslararası İlişkiler Bölümü bitirdi fakat rap hayatına gençlik yıllarından beri meraklıydı.

Şimdilerde iyi rap müziğinin üretim noktalarından sayılan biri Yeşil Oda'yı 2007 yılında kurdu ve bu stüdyo sayesinde birçok underground rap sanatçısının albümünü de çıkardı.

Küçük yaşlardan beri Eminem dinlediğini hatta rap müziği onunla tanıdığını söyleyen Anıl'ın kendi müzik tarzı ise çok daha pozitif, şimdilerde 'gangsta rap'ten uzak daha çok 'r&b' içerikleri taşımaktadır. Sözlerinde ağır politik eleştiriler yerine, daha kişisel şeylerden bahsede. Önceki röportajlarında Ege'nin kendisine verdiği rahatlık ve pozitif enerjiyi müziğine yansıttığını söylemişti.

Anıl Piyancı'nın müzikteki nereyse 10. yılı bitmiş durumda ve kemik kadrosunda Emrah Karakuyu'nun da olduğu Yeşil Oda yapım şirketinde Ezhel de son albümünün birçok şarksını kaydetti.

View this post on Instagram

Sakallarım çok uzamış...

A post shared by Anıl Piyancı (@anilpiyanci) on

Bu ay sonu, heceleri ile hayatımıza giren daha taze sayılabilecek rapçi Ben Fero ile yeni bir trap tınısı içeren single geliyor.

View this post on Instagram

SIKI DUR ! FT BEN FERO 30.04.2020 @ben.fero

A post shared by Anıl Piyancı (@anilpiyanci) on

'Batı Yakası' tarzından uzaklaştığını düşünen takipçileri ise Anıl Piyancı'nın trap ve dubstep gibi sound değişikliklerine gitmesini eleştiriyor. Ama Anıl Piyancı artık daha tecrübeli olduğunu ve hip-hop kültürü ile dalga geçilen bir zamandan geldiği için dönüşüme daha açık olduğunu anlatıyor.

Anıl Piyancı'yı ilk duyduğumuz zamanlara gelecek olursak, daha 'asık suratlı' bir rapçi ile Grogi'nin ta kendisi ile karşılaşırız.

View this post on Instagram

F A V E L L A

A post shared by Grogi (@grogionline) on

1990 doğumlu, aynı zamanda beden eğitimi bölümü mezunu Grogi'nin gerçek ismi Ahmet Çadır'dır.

Grogi'yi de tıpkı Anıl Piyancı gibi 2007 senesinde tanıdık. Bu dönemde başarılı tekliler yaptı ve toplama albümlerde yer aldı ve ardından ilk solo albümü 'Dur Daha Yeni Başladık' 2011'de DijitalDagit.im şirketinden çıktı. O dönemde hiphop konusunda daha üretken olacağını hissettiğimiz Grogi'nin çalışmaları biraz hız kesti demek mümkün.

2018'de karşımıza çıkan bu parçaya gelen yorum 'Gorgi müziğe, Ezhel özüne döndü' cümlesine katılmamak imkansız!

Yeşil Oda'da yapılan ve kaydedilen Sekiz parçasını da unutmamak lazım! Mavişehir'den Karşıyaka iskeleye uzanan bir klipte tüm sevdiğimiz İzmirli rapçileri gördük.

Gorgi'nin son dönemde çıkardığı ve sevdiğimiz parçalarından biri de 'Gelemem' Burada da bir değişik tarzı ile Khontkar'ı tanıyalım diyoruz! İzmirli Onur Dinç!

View this post on Instagram

Çapı küçük kalçaya GELEMEM ft. @khontkar #grogi

A post shared by Grogi (@grogionline) on

Küçük yaşlarda annesinden edindiği MC Hammer ve Run DMC kasetleri ile kendisini hip-hop kültürünün içinde bulmuştur.

İlk kayıtlarını 2004 yılında gerçekleştirdikten sonra bu listeden daha farklı oluşumlarda yer aldı. Bir yandan müzik teorisi eğitimi alırken diğer yandan 2008 yılında kendi ev stüdyosunu kurdu ve Türkiye’deki trap müziğin temellerini atmaya başladı.

2010 yılında “Crimeland” adında bir albüm yayınlamıştı pembe saçlı trapçi ancak yaptığı müzik o dönem için alışılmadıktı ve Kont pek bir başarı elde edemedi.

2012 yılında 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojileri Bölümü’nü kazandı. 2015 yılının başlarında “WHOISTHAT” adında İngilizce sözlerden oluşan bir EP yayınladı. Bunu, ilk defa dijital platformlarda yerini alacak olan LP’si “NOBODI” takip etti.

Ezhel'in şarkılarında uyuşturucu kullanımına özendirdiği gerekçesiyle içeri alınmasının ardından Khontkar da narkotikler tarafından kısa süreli gözaltında tutuldu.

Khontkar'ın ana akım rap'ten uzak, daha çok dubstep ve trap içerikli ve genellikle sürrealizm zorlayan bir tarzı var.

Gerek kliplerinde gerek de sosyal medyasında! Kendisi ayrıca evli ve bir de çocuk babası.

View this post on Instagram

TRAP KONT 👑 💯

A post shared by Barry Allen (@khontkar) on

Gel gelelim, bir başka önemli 'feat' parçaya! JENGA Artık 3,2,1 bitir işi diyen rapçiyi tanıma zamanımız geldi! Ferhat Yılmaz aslında Almanya doğumlu ama biz onu İzmir'in Güzelbahçe semti ile tanıyoruz!

Sizlerle paylaştığımız diğer rapçiler kadar uzun solukla bir rap CV'si yok fakat prodüksiyon konusundaki başarısı ile kısa zamanda radyolarda ve dijital platformlarda bir numaraya oturdu.

30 Kasım 2018'de çıkardığı 3 2 1 single sadece birkaç gün sonra 2 Aralık 2018'de Spotify'da Türkiye en çok dinlenen şarkılar listesinde 1. sıraya yükseldi. Tüm radyolar, spor salonları, gece kulüpleri Ben Fero'nun belki de bize biraz Amerikan rap tadını yaşatan şarkıları ile zıplıyordu. Derken aynı albümde yani Orman Kanunları'nda 'Akalım' adıyla çıkarmayı planladığı parçayı 'Demet Akalın' olarak çıkarttı, klibinde de adeta ünlülere geçit yaptırdı. Bu sayede tanınır bir rapçi olması oldukça kısa sürdü.

Eğer sıkı bir rap severseniz, sözleri insanın kalbinde ve beyninde derin izler bırakan Gazapizm'i tanırsınız. Geçtiğimiz yıllarda vizyona giren Çukur ve Sıfır1 dizilerine şarkılar yapması ile ününü adeta katladı fakat biz eskiden beri rap severler zatan Gazap'a yıllardır hayranız!

Gerçek ismi Anıl Acar ve bu listede yer verdiğimiz diğer İzmirli rapçilere göre biraz daha 'ghetto' havasında. Hayatın zorluklarını, kenar mahalle çocukluğunu ve kapitalizmi eleştiren sözleri, arkasında çalan Agrorkestra ile enstrümental Arabesk tarzını kesinlikle hiçbir şeye değişemeyiz.

Yeraltı Edebiyatı (2014), Bir Gün Her Şey (2016), Hiza (2020) albümlerini çıkarttı.

Anıl Acar, aynı zamanda sıkı bir Twitter kullanıcısı ve duruşunu sergilemekten kaçınmıyor.

Gazapizm'in İzmir Konak'ta kurduğu ARGO İzmir stüdyosu ve birlikte çaldığı orkestrası Türkiye rap müziği için bir armağan!

View this post on Instagram

ARGORKESTRA

A post shared by Gazapizm (@gazapizmanilacar) on

Yener Çevik, doksanlardan beri bayrağı en önde taşıyan isimlerden. Kendisi aslen Erzurumlu olsa da, doğma büyüme İzmirli ve kentin hip hop sahnesinin öncülerinden. Bugün "arabesk rap" diye bir şeyden bahsediyorsak, rap tanınmadan çok çok önce Yener müziğini yapıyordu. Alçak gönüllü rapçi Yener, İzmir hip hop kültürünün her zaman abisi olmuştur.

View this post on Instagram

Fotoğraf @fatih_dursun_storys

A post shared by Yener Çevik (@yenercevik) on

İzmirli rapçilerin en büyüğü diyebiliriz çünkü Yener, bu yıl 40 yaşında ve hala müziğe devam ediyor.

Eylül 1979'da İzmir'in kenar mahallelerinden birinde dünyaya gelen Yener Çevik aslen Erzurumlu

Orhan Gencebay ve Run DMC müziği ile tanışıp etkilenen rapçi bir yandan hayatla mücadelesi devam ederken diğer yandan arabesk müziği ile rap müziğini harmanlayarak Yener Çevik tarzını oluşturdu. 1999'dan bu yana çeşitli albümler single çalışmaları ile Türk rapine büyük katkılar sağlamıştır. Killa Hakan gibi büyük isimler ile çalışmıştır.

Yunanistan'da yaşayan Türk asıllı MC/DJ/Prodüktör Ben Büdü'nün yaptığı remix ile Yener Çevik'in en sevdiğimiz parçalarından biri.

12 yaşından beri rap müzik yapan Rapangels'tan Pi de Karşıyaka karelerde hip hop kültürü ile tanıştı. "Ablam bana 2Pac dinletiyordu. Resmen kendimi o müziğe kaptırdım."

Ceza'nın Nefret albümünden çok etkilendiğini, sözlerini ezberlemeye çalıştığını ifade eden Pi, Rapangels'ta ablası ile birlikte müziğe başlamıştı. Şimdi ise Pi ve Q solo olarak müziğe devam ediyorlar. 

Pi'nin hızlı flow'u ve sert sözleri onu sayılı kadın MC'ler arasında öne çıkarıyor. Pi de trap müziğe daha da yakınlaşarak tarzını son yıllarda yeniledi. İstanbul'da eşi tarafından silahla vurulan Pınar Demirkol gerçek isimli rap yıldızı, kadına şiddetten mağdur olan sanatçılarımızdan.

Sert sözlü rap gruplarından biri de Cash Flow!

1983 doğumlu Çağdaş Küçükaydın, Argo İzmirli Gazapizm'in kankalarındandır. Daha semt çocuğu havasında rap yapar ve söyler.

İzmir'den çıkan çok önemli bir rap sanatçısı Norm Ender. Gerçek ismi ile Ender Eroğlu! Siz onu Mekanın Sahibi olarak tanımış olabilirsiniz, geçmişe gidip Norm'u biraz tanımamız gerek!

Norm Ender için buraya göz atabilirsiniz!

Hadi Biraz Maziye Göz Atalım: 'Mekanın Sahibi' Norm Ender'in Rap Macerası - onedio.com
Hadi Biraz Maziye Göz Atalım: 'Mekanın Sahibi' Norm Ender'in Rap Macerası - onedio.com

2006’da Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri’nde, 2008’de ise Radio N101 Müzik Ödülleri’nde En İyi Rap Sanatçısı ödülünü kazanan Ege Çubukçu seksi kızlar, yaz partileri ve farklı flow'u ile bilinir.

2005 yılında ilk profesyonel albümü Bir Gün ile müziğe adım attı. Daha çok R&b tarzı olarak bildiğimiz Ege, 1983 doğumlu. 

2008 yılında, farklı müzik türlerini harmanladığı ikinci albümü Bir de Baktım'da Ajda Pekkan, Pamela, Ferhat Göçer, Hüseyin Karadayı, Fallen Angelz, Hakan Özlücan gibi isimlerle düetler gerçekleştirdi. 

Ege, bir rapçiden çok, bir müzik adamı olarak pop, rock, rap, r&b'yi birleştiriyor. Canlı performansını mutlaka izlemeniz gereken bir yıldız!

1985'te İzmir'in Foça ilçesinde doğan Emrah Karakuyu da Ege Çubukçu gibi sadece rap adamı değil, reggae, r&b, trap ve dubstep'ten etkilenen bir müzisyen!

Anıl Piyancı ve Red ile ortak hazırladıkları “Sandığın Gibi Değil”, Hiphoplife’ın organizatörlüğünde yayınlanan  “Organize Oluyoruz” serileri, ”Sekiz 2” albümü, Anıl Piyancı ile birlikte ortak albümleri “Action” ve sanatçının ilk solo albümü olma özelliği taşıyan “Günlerim” albümlerini mutlaka dinleyin!

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baris-turan-kaplanoglu

Norm Endere gereken alanı tanımamış.

deniz-caglar-celik

reklam amaclı oldugu cok belli ama kimin reklamı oldugunu söylemeyeceeeeeğimm

uzun_makarna

ben fero rap mi yapıyo lan

gzm-ynklr

Dinleyelim bakalım.

mehmetdi

Al birini vur diğerlerine

Görüş Bildir