Hadi Biraz Maziye Göz Atalım: 'Mekanın Sahibi' Norm Ender'in Rap Macerası

-

Ender Eroğlu, daha çok bilinen adıyla Norm Ender zamanında yarattığı sansasyondan uzaklardaydı ancak son teklisi ile yeniden gündemi sarstı. Peki Norm Ender'in Rap macerası nasıl başlamış? İşte Norm Ender kimdir, hikayesi ve yıllar içinde yaşadıkları.

Norm Ender, rap camiasına attığı diss ile gündeme bomba gibi düştü!

Norm Ender Yeni Çıkan Parçası 'Mekanın Sahibi' ile Bütün Rapçilere Diss Atınca Rap Camiası Fena Halde Karıştı! - onedio.com
Norm Ender Yeni Çıkan Parçası 'Mekanın Sahibi' ile Bütün Rapçilere Diss Atınca Rap Camiası Fena Halde Karıştı! - onedio.com

Elbette Norm Ender Türkiye'de Rap müziğin eski temsilcileri arasında. Cartel'in başlattığı Türkçe Rap akımın öncülerinden.

İzmir Bornova doğumlu olan Norm Ender, 34 yaşında.

Ona göre Rap, düşüncelerini anlatmak, hayata olan hıncını dile getirmek, söylenmeyenleri söylemek için bir yöntem, bu sebeple şarkılarına isyankar bir dil hakim.

Norm Ender'in hayatı hiçbir zaman kolay olmadı, lise çağlarında eğitim hayatında yaşadığı ciddi sorunlar nedeniyle liseyi bıraktı.

...belki de bu yüzden hayata öfkeliydi ve bu öfkeyi Rap'e vurdu.

90'lı yılların ortasına damga vuran Cartel onu çok etkilemişti, plakçı olan babası sayesinde müzikle halihazırda içli dışlı olan Eroğlu, Rap yapmak istediğini biliyordu.

Henüz 15 yaşındayken arkadaşlarına kendi şarkılarını söyleyerek büyük beğeni toplamıştı.

2004'teki Akademi Türkiye yarışmasında kendi müziği ile finale kalmayı başarır ancak Meral Okay ve Pelin Akad ondan pop şarkılar da seslendirmesini ister...

Bu Norm Ender içim imkansızdır, eleştirdiği kültürün şarkılarını yapamayacağını söyler ve yarışmadan çekilir.

Ki 'Rap Dersi' parçasında bu konuya da sert bir şekilde değinir.

2010'dan önce hem kendi, hem Norm Erman'la yaptığı parçalarıyla geniş kitlelerce tanınmaya başlamıştı.

2010'daki özenerek hazırladığı 'İçinde Patlar' albümü de büyük başarıya imza attı.

Tabi o yıllara damgasını vurmuş bir şarkıyı unutmamak lazım: Eksik Etek! Şarkı büyük tepki topladı ne var ki YouTube henüz bu kadar popüler değilken bir günde 2,5 bir ayda ise 40 milyon kişi tarafından dinlenmişti.

Ağır hakaretler ve küfür içeren bu şarkı, 2006'da YouTube'da en çok dinlenenler arasında 17. sırada yer almıştı. 40 milyon izlenmeden sonra YouTube'dan kaldırıldı eksik etek, Norm Ender ise bunun üzerine Rap'e uzun bir ara verdi.

2017'de, son albümünden 7 yıl sonra EMI Music ile son albümü Aura'yı çıkardı. Ancak hayranları müzik dünyasında daha etkin olmasını bekliyordu.

Hikayenin devamı ise çok daha yakın bir tarihe geliyor, Türk Rap'inin geldiği noktadan dolayı duyduğu rahatsızlığı her konserinde ve sosyal medyada dile getiriyordu.

Ve sonunda patladı, bu durumdan duyduğu rahatsızlığı sözlere döktü, 'Mekanın Sahibi' ile uzun zamandır vadettiği dönüşü ortalığı sarsarak yaptı!

Şarkı hem klibi hem de sözleriyle daha çok uzun süre ses getirecek gibi!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hetepheres2

Mabel Matiz kılıklı adam mı meydan okuyor tüm yeni rapçilere ? hhasssssiiiieeeee... Sen eksik etekle camianın ekmeğini yedin sonra duyulmadı ismin kaçıl ortadan gençlere kalsın meydan, işini iyi yapıyorlar ! Türkçe Rap büyüsün die mesajlar verirsiniz , işini iyi yapana da diss verir yaparsınız. Çok güzel adammışsınız vesselammm...

ege-gungormez

dilinizde bir laf 3 5 sarkısı var piyasadan kayboluyor felan filan. sen bi de durmadan sarkı cıkardıgını dusun bu adamın gevezelik yapacak vaktin olmaz.

hetepheres2

tmm

gulsen-yalcinkaya-hamza

Pardon da Mabel Matiz kılıklı olmasında ki sorun ne??? Kaldı ki alakası da yok kılık kıyafetinin. Neyse.

ercy

Ulan tipe bak, nargile kafede tüttüren kısa dar pantolonlu ibne gibi şekil yapmış. "Mekanın sahibi" hayırdır masaj salonu açıyor galiba :D :D

omer-kucuk2

muthis bos bir insanin olaganustu bos yorumu

ercy

Ay canıııım, norm piçinin ponpon kızlığını yapan ibne alınmış! Dolusunu sen yap da görelim bacım! Yerler seniiii :D :D

ali-efe-ince

Adam aşiret ağası gibi. Arada gelip rapin namusunu temizliyor.

rain0309

Youtube yorumları . com😂

irem-erdur

Norm Ender de dinliyorum Ben Fero da d i n l i y o r u m. Yesinler birbirini, bize böyle efsane disslerle gelin :D

ates86

ilginç bir müzik zevki...

idl-ural

Norm Ender için anca küfür ediyor, hakaret ediyor bu dinlenir mi diyenler var. Ama ben feroyu Se-ve-rek dinliyorlar :D

Görüş Bildir