Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ebediyen Var Olsun: 10 Maddede İzmir Atatürk Liseli Olmak

19bPAYLAŞIM

Ebediyen var olmasını dilediğimiz İzmir Atatürk Lisesi'nin mezunu ya da okuyanı olmak ayrıcalıktır. Gelin bunlara bir göz atalım.

1. Okulun ilk gününden itibaren herkes parçası olduğunuz büyük aileyi konuşur.

129 yıllık bir topluluğa dahil olmuşsunuzdur. Bu topluluğu aile kılan aradaki tanımsız sevgidir, vefadır, öyle ki İzmir Atatürk Lisesi Mezunları Derneği ve İAL Eğitim Vakfı kurulmuştur. Okula dair bir şeyi görüp yanınızda heyecanla anılarını anlatan bir teyze, amca varsa bilin ki Atatürk Liselisinizdir. Her yıl gerçekleşen pilav gününde tanışıp doyasıya eğlenebilirsiniz.

2. Cumhuriyet tarihinde büyük yer kaplayan efsanelerle aynı sıralarda oturursunuz.

İki başbakan, iki genelkurmay başkanı, birçok bakan, sporcu ve bilim insanına yuva olan İAL'de bilirsiniz ki yediğiniz ayrı gitmeyen arkadaşlarınız da başarılarıyla bir gün onlara katılacaktır.

3. 18'den 78'e, herkesin hararetle anlattığı bir çukur bahçe vardır.

Ana binanın arkasında mutluluğa, hüzne, heyecana, düşüşe, kalkışa ve su savaşlarına tanık olan bir bahçe vardır. Çukur dediğinizde bu size çok daha farklı bir şey ifade ediyorsa siz de bizdensiniz.

4. Alsancak'ın ortasında bulunmanın güzelliğini anlamak coğrafya bilgisi gerektirmez.

Pasaport/Alsancak İskele'ye, Kordon'a yürüme mesafesinde ve keşfedilesi yerlerle dolu Alsancak'ta eğitim görür, okul sonrasını arkadaşlarınızla sonuna kadar değerlendirirsiniz.

5. Kedilerle selamlaşmaya alışır, onlarla ders dinler, onlarla yemek yersiniz.

Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Binali bir yana, onlarla yemeklerinizi paylaşır, sıra arkadaşı bile olabilirsiniz. Her yerdeler.

6. Anne/baba hatta anneanne/dedenizi okutma potansiyeli olan efsane öğretmenleriniz vardır.

Bir rivayete göre öğretmenlerin öğretmeni olan, deneyimi olgun beyni genç öğretmenlerimiz vardır. Esprileri hiç eskimez, 1999 yılına kadar İzmir Erkek Lisesi olarak geçen İAL'den mezun babalar da çocuklarıyla aynı esprilere gülüp "Hala mı?" diye tebessüm ederler. 29 Ekim'de Türkiye'nin dört bir yanından gelinir, Ata'nın huzurunda okul marşı okunur.

7. Eğlence ve başarı tek başına kabul görmez, İAL'li olmak hepsinin en iyisini yapmayı gerektirir.

Kimi okullar başarısıyla konuşulur, kimi okullar eğlenceli ortamı; öğrencileriyle... İAL'i İAL yapan, bunların hepsini barındırmasıdır. Öğrencileri, öğretmenleri ve personeliyle tam bir ailedir. Üniversite giriş sınavlarında dereceye girip eğlencenin dibine vuran insanlara sık sık rastlarsınız.

MUNIAL'17 Organisation Team Teaser

8. MUN, JA gibi sayılamayacak proje ve kız/erkek futboldan hentbol takımlarına uzanan uçsuz bucaksız imkanlarla kendinizi tanır, ufkunuzu genişletirsiniz.

Colomb'un Amerika'yı keşfettiği gibi olur mu bilmiyoruz ama bu okulda mutlaka kendinizi keşfedersiniz. Görmüş olduğunuz tüm sporların çoğuna dair ilgilenen vardır, kendinizi bir takımda bulup rafa eklenecek başarılar kazanırsınız. Havacılık kulübünden İAL Sinema'nın, robotikten Atatürkçü Düşünme Kulübü'nün yanında her yıl ağızları açık bırakan İAL Tiyatro, İAL Münazara ve Sinema Kulübü okulu tanımakta büyük yardımcınız olacaktır. Tanıdıktan sonra kendinizi vals yapıp zeybek oynarken bulabilirsiniz.

9. İster yatılı ister gündüzlü olun, marştan sonra İ-İ-İAL'yi haykırmayan bizden değildir.

"Bize iman veriyor hür vatanın hür sesi, ebediyen var olsun İzmir Atatürk Lisesi" dedikten sonra gelen sessizlik, 3 saniyelik bakışmalar ve yerden kesilen ayaklar...

10. Onun ders anlattığı okulda, onu anlarsınız.

Dile, dine, renge, görüşe bağlı olmadan hakim olmuş bir Atatürk vardır herkesin gözünde. Sarı saçını güneş, gözlerini gökyüzü yapan askeri, lideri ve insanı tanır, onun gibi düşünmeye çalışırız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
suzidilsemai

Egitim kalitesinin yerlerde olmasından,elit siniflara verilen ayricaliklardan,okula derece ile giren ogrencilerin cogunun mezun oldugunda ayni basariyi saglayamamasindan ve butun bunlar icin kotu idarenin ogrencileri sorumlu tutmasindan asla bahsedilmez.Okulumu seviyorum ama 4 yilda hicbir sey katmamistir,bu okuldan basariyla mezun olanlar da tamamen kendi cabalariyla bunu basarmislardir.Okulun basarili olmasinin sebebi yuksek puanli ogrencilerin kaydolmasindan baska bir sey degil,bu ogrencileri baska bir yere toplasaniz ve baslarina herhangi bir ogretmeni ders vermesi icin koymasaniz da zaten ayni basariyi (hatta belki daha fazlasini) gostereceklerdir. Cope atilmayacak ogretmenleri de vardir elbet, iste onlar sadece olimpiyatcilarin bir araya toplandigi elit siniflarin derslerine (4 yil araliksiz) girerler.Eger elit sinifin bir uyesi olamadiysaniz vay halinize. Ogretmenlerden yana sansiniz yok, kolay gelsin. İal'in eski mezunlari okullarinin getirildigi hali gorse icleri sizlar eminim

mk_marineboy1

Koskoca "Olimpik" es geçilmiş :D

sultan-selin-kuscu

es geçilmez, derin bilgidir. rivayetlerle yaşasın :)

suat-kaya2

bende kabataşımı anlatsam

drhasan112

Güzel kızım yüreğine, emeğine sağlık. Sizin gibi genç nesil arkamızdan geldikçe ülkeye dair umutlar asla tükenmeyecektir. Yazında sadece "İ-İ-İAL" olayı biraz farklı geldi. Ben 1985 İAL mezunuyum. Bizim dönemimizde okul marşı sonrası slogan olarak "Atatürk -Atatürk" diye bağırılırdı. 😀 Sevgiler.. 💛💜

nezih-demirbuga

1980-83 arasında da okul marşı sonrası "Atatürk... Atatürk" diye bağırırdık

sultan-selin-kuscu

son sınıfların sınav öncesi dilek balonu bıraktığı bir tören oluyor mayıs ayında, oya hocamız marşın ardından atatürk sloganlarını aksatmıyor bizden

gzm-ynklr

Alsancak'ın ortasında bulunmanın güzelliğini anlamak coğrafya bilgisi gerektirmez.

Görüş Bildir