Görüş Bildir
Haberler
Dünyanın En Yetenekli 11 İnsanı

Dünyanın En Yetenekli 11 İnsanı

Dexter Morgan
22.03.2014 - 20:12 Son Güncelleme: 24.03.2014 - 10:21

Bazı insanlar doğuştan yetenekli, becerikli ya da zeki olabiliyor.

Listede belirtilen kişileri ve onların yeteneklerini okuduktan sonra şaşıracaksınız. İşte yetenekli o insanlar;

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Jordan Romero

1. Jordan Romero

15 yaşında 7 kıtada 7 dağa tırmandı;

Amerikalı Jordan Romero, yedi kıtadaki en yüksek 7 dağa 15 yaşında tırmanarak rekor kırdı. Babası ve üvey annesi ile Antarktika'daki Vinson Massif Dağı'na tırmanmaya başlayan Romero, 2012 yılında 4892 metrelik dağın zirvesine ulaşmayı başardı. 10 yaşındayken Afrika'nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro'ya ve 13 yaşındayken de dünyanın en yüksek dağı kabul edilen Everest'e tırmanan Romero, bloguna en büyük düşünün yedi kıtanın en yüksek dağlarına tırmanmak olduğunu ve ailesi bu düşünü gerçekleştirmesine yardımcı olduğu için kendisini çok şanslı hissettiğini yazmıştı.

2. Eliana Smith

2. Eliana Smith

7 yaşında 'Güzin Abla' oldu;

Evet inanılmaz belki ama 7 yaşındaki Eliana Smith, yaptığı radyo programında yetişkinlerin dertlerini dinleyip onlara öğütler veriyor.

Erkek arkadaşı tarafından terk edilenler, eşiyle sorunu olanlar, ailevi problemler yaşayanlar, herkes ama herkes ona ulaşıp, sorununa çözüm bulabiliyor. 

Sevgilisini elinden kaçıran bir kadına tavsiyesi ise: 'Onun için üzüldüğüne değmez, hayat bir erkeğin arkasından ağlayacak kadar uzun değil'...

3. William Joseph Mosconi

3. William Joseph Mosconi

6 yaşında profesyonel bilardocu oldu

'Cep bilardocusu' lakabı ile bilinen William Joseph Mosconi, 6 yaşında Amerika'da Profesyonel Bilardocu oldu.

Küçük bilardo dahisinin babası, bilardo masasını kullanmasına izin vermezken, o patatesleri top gibi kullanarak bilardo yeteneğini geliştiriyordu.

Ülke çapında turnuvalara katılıp başarılar kazanmaya başlayınca, babası da oğlunun küçük bir dahi olduğunun farkına vardı. 

1919 yılında 6 yaşında olan Willie, bilardo ustalığında o kadar ilerledi ki, Dünya Bilardo Şampiyonu Ralph Greenleaf ile final maçına hak kazandı.

Bilardo masasına bir sandalye ile yetişebilen küçük Willie, maçı kazanamasa da çıkardığı muhteşem oyun ile hafızalara kazındı.

Tabii bu yenilgi küçük dahiyi yıldırmadı: 11 yaşındayken gençlerde bilardo şampiyonu oldu. 20'li yaşlarında ise 15 kez Dünya Bilardo Şampiyonası'nı kazandı; birçok rekora imza attı ve bilardo sporunun tanıtımına yardım etti.

4. Fabiano Luigi Caruana

4. Fabiano Luigi Caruana

14 yaşında en genç satranç üstadı oldu

İtalyan ve Amerikan vatandaşı olan harika çocuk Fabiano Luigi Caruana sadece 14 yaşındayken satranç üstadı ünvanını kazandı. Caruana, şu anda İtalya'da ve Amerika'da gelmiş geçmiş en genç satranç üstadı.

5. Saul Aaron Kripke

5. Saul Aaron Kripke

Lisedeyken Harvard'dan öğretmenlik teklifi aldı

Bir hahamın oğlu olarak dünyaya gelen Saul Aaron Kripke, tam anlamıyla bir 'dahi'.

Henüz ilkokul dördüncü sınıfa giderken matematiği yalayıp yutan üstün insan, daha liseye başlamadan geometri, kalkülüs ve felsefe alanlarına hakim oldu.

Lisedeyken yazdığı ödevler, daha sonra mantık derslerinde kullanılmaya başladı. Ödevlerinden biri Harvard'ın Matematik Bölümü tarafından beğenildi ve henüz lisedeyken Harvard'dan iş teklifi aldı. Harvard'dan 'Sizi ders vermek üzere aramızda bekliyoruz' diyen bir mektup alan Kripke, ailesinin öncelikle liseyi bitirmesini istediğini söyleyerek teklifi reddetti; ama hemen liseden sonra Harvard Üniversitesi'ne kabul aldı. 

Üstün zekalı Kripke, felsefe alanında Nobel Ödülü'ne eşdeğerSchock Ödülü'ne layık görüldü ve şu anda hala yaşayan en büyük filozof olarak kabul ediliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Aelite Andre

6. Aelite Andre

2 yaşında sanat galerisinde resim sergisi açtı

Aelite Andre, Avustralya sanat dünyasının en çok konuştuğu 'soyut resim' sanatçılarından biri ve sadece 2 yaşındayken adından söz ettirmeye başladı.

Üstün yetenekli küçük kızın resimleri Melbourne'daki sanat galerisi sahibine ulaştığında, galeri sahibi resimlerden çok etkilenmiş ve hemen sergi açmaya karar vermişti. 

Sergi için tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra galeri sahibi, bu üstün yetenekli ressamın sadece 22 aylık küçük bir kız olduğunu öğrenmiş ve resmen şoke olmuştu.

Galeri sahibi bu inanılmaz gerçeğe rağmen sergi açma fikrinden vazgeçmemiş ve o başarılı sanat eserlerini galerisinde sergilemişti.

7. Gregory Smith

7. Gregory Smith

12 yaşında Nobel Ödülü'ne aday gösterildi

1990 doğumlu Gregory Smith, 2 yaşında okuma yazma öğrendi ve 10 yaşında üniversiteye başladı. Ama bu süper çocuğun hayat hikayesinin sadece bir kısmı.

Zira, o dahi çocuk, öğrenmeye ayırdığı vakitten arta kalanı barış ve çocuk hakları savunucusu olarak dünyayı gezerek değerlendiriyor.

Smith, dünyadaki gençler arasında barışı yayma amaçlı 'Uluslararası Gençlik Savunucuları Derneği'nin de kurucusu. 

Eski Amerikan Başkanı Bill Clinton'la ve Mikhail Gorbaçov'la tanışmış ve Birleşmiş Milletler Konseyi'nde konuşma yapmış sıradışı bir çocuk o.

İşte tüm bu sıradışı yönleri ve barış için yaptığı çalışmalarla, Smith, şimdiye kadar dört kez Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. İşin ilginç yanı ise tüm bu başarıları, 20 yaşına basmadan gerçekleştirmesi.

8. Michael Kevin Kearney

8. Michael Kevin Kearney

10 yaşında üniversiteden mezun oldu

24 yaşındaki Michael Kevin Kearney, sadece 10 yaşında üniversiteyi bitirmesiyle değil, aynı zamanda 'Kim 1 milyon dolar ister?' bilgi yarışmasında büyük ödülü kazanarak dünya çapında ün saldı.

1984 doğumlu dahi çocuk, 17 yaşında üniversite hocası olmasıyla ve kırdığı dünya rekorları ile biliniyor ama dahası var...

Kearney'in 'Kim 1 milyon dolar ister?' yarışması finalinde son soruda telefon hakkını kullanmak isteyip, herkesin soruyu babasına mı danışacak dediği anda, babasını arayarak 'baba 1 milyon doları aldım eve geliyorum' demesi ve son soruya da doğru cevap vermesi hem yarışma sunucusunu hem de tüm dünyayı şaşırtmıştı.

Kearney'in yarışma başarısı ve finaldeki bu anekdotu dilden dile dolaşan bir efsaneye dönüştü. 

Daha dört aylıkken konuşmaya başladı. Altı aylıkken doktoruna 'sol kulağımda bir enfeksiyon var' gibi komplike bir cümleyle meramını anlattı. 10 aylıkken okuma-yazma öğrendi!!!

Dört yaşındayken Amerika'nın önde gelen üniversitelerinde John Hopkins Üniversitesi'nde matematik testlerinde en yüksek skoru aldı.

Liseyi altı yaşında bitirdi, 10 yaşında Santa Rosa Üniversitesi'nden mezun oldu. Şu anda Guiness Rekorlar Kitabında adı, 'üniversiteden en küçük yaşta mezun olan kişi' olarak geçiyor.

9. Cleopatra Stratan

9. Cleopatra Stratan

3 yaşında şarkı başına 2.500 TL kazanıyordu

2002 yılında Moldova'da dünyaya gelen Cleopatra Stratan, şimdiye kadar başarılı bir albüm çıkaran en genç şarkıcı olma ünvanını taşıyor.

Zira, küçük kız daha 3 yaşındayken ilk albümünü çıkardı. Müzisyen bir ailenin çocuğu olan Cleopatra'nın rekorları bununla bitmiyor tabii.

Küçük Cleopatra, aynı zamanda iki saat boyunca kalabalık seyirci kitlesine canlı konser veren en genç şarkıcı, en çok para kazanan en genç şarkıcı, MTV müzik ödülü alan en genç şarkıcı ve bir ülkenin hit şarkısını çıkaran en genç şarkıcı rekorlarına da sahip.

10. Akrit Jaswal

10. Akrit Jaswal

7 yaşında cerrah oldu

Bu Hintli çocuk, dünyanın en akıllı çocuğu olarak nitelendiriliyor... İsmi Akrit Jaswal ve ünvanını kesinlikle hakediyor.

IQ'su 146 ve bir milyar nüfuslu Hindistan'daki en zeki insan olarak kabul ediliyor.

2000 yılında evinde ilk cerrahi müdahaleyi gerçekleştirince, tüm dünya onun adını duydu. Hem de sadece 7 yaşındayken. 

Jaswal'ın hastası doktora gidecek parası olmayan sekiz yaşındaki bir kızdı. Eli yanmıştı ve parmaklarını birbirinden ayıramıyordu. Tıp eğitimi olmayan, hayatında hiç ameliyata girmemiş 7 yaşındaki süper çocuk, küçük kızın ellerini birbirinden ayırarak yeniden kullanabilmesini sağladı.

Tüm ilgisini tıp bilimine veren dahi, 12 yaşındayken kanserin çaresini bulmaya çok yaklaştığını iddia etti. Tıp dahisi küçük çocuk, daha sonra Hindistan'ın en genç üniversite öğrencisi de oldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Kim Ung-Yong

11. Kim Ung-Yong

4 yaşında üniversiteye gitti, 15 yaşında doktorasını yaptı

1962'de Kore'de doğan Kim Ung-Yong isimli bu süper dahi, dünyanın en zeki insanı olarak Guinnes Rekorlar Kitabı'na girdi.

4 yaşında üniversiteye gitmekle kalmayan büyük deha, aynı zamanda o yaşlarda Japonca, Korece, Almanca ve İngilizce dillerine de hakim olmasıyla ayrı bir rekor kırıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
191
152
78
31
29
26
21