Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Ünlü Tabloları Hakkında Bilmediğiniz 10 İlginç Gerçek

 > -
Abone ol

Bir çoğu hakkında az çok bilgi sahibi olduğunuz bu tabloların bilinmeyen yönleri, aydınlanmanıza yardımcı olacak.

Kaynak: http://thechive.com/2014/09/18/interesti...

1. Belleğin Azmi - Salvador Dali

Dali'nin bu çalışmayla ilgili hiç açıklama yapmamasına rağmen, rivayetlere göre bu eserde, güneş ışığında eriyen bir peynir kütlesini izlerken esinlendiği düşünülüyor.

2. Mona Lisa - Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci'nin ustalık eseri olan bu resim, oldukça popüler olmasına rağmen konusu hala tam olarak bilinmiyor. Araştırmacılar fotoğraftaki kadının, Floransa'da varlıklı bir ailenin üyesi olan Lisa Gherardini olduğuna inanıyorlar. İddialara göre Leonardo da Vinci'nin babasıyla Lisa Gherardini'nin babası arkadaştır ve Leonardo da Vinci bu resim için özel olarak görevlendirilmiştir.

3. Sonbahar Ritmi - Jackson Pollock

Soyut ressam Jackson Pollock, bu tarz soyut resimleri ile meşhur olmuştur. Resimlerini, devasa boyuttaki tuvalleri yere serip üzerine boyaları yavaş yavaş damlatarak yapmıştır. Pollock, bu eserinde, boyaları damlatırken geleneksel olmayan yöntemleri seçmiş ve boyayı damlatırken bıçak, sopa, kürek gibi aletler kullanmıştır.

4. Gece Kuşları - Edward Hopper

Edward Hopper'ın bu eserini New York'taki Greenwich kasabasında bulunan bir lokantadan yola çıkarak oluşturduğu iddia edilmiştir fakat bu tam olarak doğru değil aslında. Hopper bu eserinde gece boyu açık olan bir kahve standından yola çıkmıştır.

5. Amerikan Gotiği - Grant Wood

Grant Wood bu resmi ilk planladığında, resimdeki kadın figür olarak annesini kullanmak istemişti fakat saatlerce sürecek olan bu çalışmanın annesini strese sokacağını düşünen Wood, çalışmasında kız kardeşini annesinin yerine koyarak resmetmiştir.

6. Campbell'in Çorba Konserveleri - Andy Warhol

Andy Warhol tarafından oluşturulmuş bu 1962 serisi, 32 farklı serigrafik tuvalden oluşmuş bir settir. Her bir tuvalde Campbell'in piyasaya sürdüğü farklı çeşit bir çorba resmedilmiştir. Andy Warhol sergi düzeniyle alakalı herhangi bir bilgi vermediği için, bu tablolar çorbaların piyasaya sürülüş tarihlerini baz alan kronolojik bir sıraya göre dizilmiştir.

7. Michalengelo - Adem'in Yaratılışı

Michalengelo bu eserini Sistina Şapeli'nin tavanına resmetmiştir. Michalengelo ve asistanları tavana ulaşmayı kolaylaştıran yeni bir iskele icat ederek bu eserlerin tavana resmedilmelerini kolaylaştırmışlardır.

8. İnci Küpeli Kız - Johannes Vermeer

Johannes Vermeer'in bu eserinin konusu tam olarak bilinmemektedir fakat resimdeki kadının, sanatçının kız kardeşi olduğu düşünülüyor.

9. Yıldızlı Gece - Van Gogh

Van Gogh'un bu eseri, güneyde bulunan Saint-Rémy-de-Provence adlı bir Fransız kasabasının portresidir. Sanatçı bu eserini, akıl hastalıkları hastanesindeyken tamamlamıştır.

10. Son Akşam Yemeği - Leonardo da Vinci

Leonarda da Vinci'nin başka bir ustalık eseri olan bu yapıtın orjinal halinde İsa'nın da ayakları görülebilmektedir. Fakat 1652 yılında, inşaat işçileri bu tablonun altına kapı yaparken, resmin o kısmını kaza eseri kesmişlerdir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
berkant-saglam

10 tane ile sınırlandırıldığı için pek çok ressama yer verilememiş. Ancak, empresyonizmin önemli temsilcilerinden Monet veya Barok sanatın önemli ressamlarından Peter Paul Rubens de olabilirdi listede. Daha kapsamlı bilgiler için bu yazıyı okumanızı öneriyorum:

efkankumas

Son maddedeki The Last Supper çiziminde, Mecdelli Meryem ve İsa arasında gizli bir ilişki vardır. Meryem, dış hatlarından kesilip İsa'nın sol omuzuna yanaştırıldığında, iki ilahi karakterin teokratik kurumların hoş karşılamayacagı bir şekilde baş başa verdikleri görülür. Belki de sırf bu yüzden L. da Vinci şifreli bir anlatım tercih etmiştir.

ahmtottroglu

"Sonbahar Ritmi" diyorum başka da bir şey demiyorum.Adam ne çizmiş be öyle,Da Vinci yanında hikaye.

turkulivestream

Kapı yaparken resmi kesmek 0_0

esma90

Leonardo da Vinci,Michalengelo,Rembrandt bu 3 dahi hariç gerisi hikaye

ahmet-salih-cinkaya

hee buna da karar verecek olan kişi sensin zaten..

Görüş Bildir