Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Büyük 20 Hava Yolu Şirketi

398PAYLAŞIM

20) Air Canada

Air Canada, Kanada'nın ulusal ve en büyük havayolu şirketi. Yaklaşık 28 yıl boyunca Trans-Canada Air Lines adını taşıyan şirket bugünkü adını 1 Ocak 1965'te aldı. Air Canada'nın merkezi Montreal'dedir. 1966'da, Moskova'ya (Sovyetler Birliği) sefer düzenleyen ilk Kuzey Amerika havayolu şirketi oldu.Air Canada, ülke içinde 15 yurtdışında ise 81 noktaya uçmaktadır. Canada Air filosu  362 yolcu uçağından oluşmaktadır.

19) Hainan Airlines

Hainan havayolları Çin’in dördüncü büyük hava yolu şirketi aynı zamanda dünyada 7 hava yolu şirketinin layık görüldüğü Skytrax5 yıldızlı hava yolu şirketi ödülünü Ocak 2011′de almıştı. Çin’in en iyi hava yolu şirketi seçilen Hainan, 2010 yılında 40.4 milyondan fazla yolcu taşıdı.

Hainan Airlines filosu 134 yolcu uçağından oluşmaktadır.

18) Air New Zealand

Yeni Zelanda'nın ulusal hava yolu şirketi olan firmanın filosunda 105 tane yolcu uçağı bulunmaktadır.

17) Korean Air

Güney Kore'nin ulusal havayolu şirketidir. 2014 itibariyle yurt içinde 13, uluslararasında ise 44 ülkede 112 noktaya uçmaktadır. Korean Air'in 26'sı kargo olmak üzere toplam 147 uçaktan oluşan bir filosu vardır.

16) Swiss Int'l Air Lines

İsviçre ulusal hava yolu şirketi Swiss Int'l Air Lines'in 68 yolcu uçağı bulunmaktadır.

15) Thai Airways

Tayland'ın 1960´da kurulan ulusal havayolları şirketidir. Merkezi Suvarnabhumi Airport (havaalanı) ve Star Alliance´ın kurucu üyelerindendir. Bangkok´tan New York ve Los Angeles´e non-stop uçuş bağlantısı ile, varsayılan en uzun menzil ve aktarmasız uçuşlardan bir kaçını sağlar.

Genellikle büyük gövdeli olmak üzere 90 tane yolcu uçağı bulunmaktadır.

14) Malaysia Airlines

Malezya'nın ulusal hava yollarıdır. 100´ün üstünde uluslararası uçuş noktası ve oldukça gelişmiş ve sık ulusal bir uçuş ağına sahiptir. 96 adet yolcu uçağına sahiptir.

13) Virgin Australia

Virgin Avustralya Hava Yolları , eski adıyla Virgin Blue Havayolları, Avustralya'nın ikinci büyük havayolu şirketi. 94 adet yolcu uçağını bünyesinde barındırmaktadır.

12) EVA Air

Tayvan'ın ikinci büyük hava yolu şirketidir. EVA Air dünyanın 6. en güvenli uluslararası havayolu seçilmiştir. Kuruluşundan bu yana hiç bir uçağında kaza sonucu bir zarar  veya ölüm olmamıştır. EVA Air bünyesinde 47'si yolcu olmak üzere 62 uçak bulunmaktadır.

11) Lufthansa

Lufthansa yarı özel yarı kamusal şirket olupAlmanya'nın en önemli markalarından biridir. Almanya'nın ulusal havayolu şirketidir. Kendi bünyesinde yaklaşık 100 ülkede 200 çeşit uçuş noktasına ve diğer ortak havayolları ile dünyada yaklaşık 410 uçuş noktasına hizmet sağlamaktadır. 2008 yılında dünyanın en iyi hava yolu şirketi seçilmiştir. Lufthansa'nın filosu Avrupanın en büyük havalimanı olan Frankfurt Havalimanında bulunmaktadır. Lufthansa AG ayrıcaSwiss International Air Lines ve Austrian Airlines'ın sahibidir. Lufthansa 1997 yılından beri her yıl dünyadaki en iyi transatlantikseçilmektedir. Bu unvanını hala muhafaza etmektedir.Lufhansa'nın hali hazırda 350 yolcu, 19 adet kargo uçağı bulunmaktadır.

10) Qantas Airways

Qantas Airways Limited, (Queensland and Northern Territory Aerial Services ´in kısaltılışı) 16 Kasım 1920'de kurulmuştur ve Avustralya ulusal havayollarıdır. 134 uçaklık bir filoya sahiptir.

9) Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ya da kısaca THY, Türkiye'nin ulusal hava yolu şirketi yani bayrak taşıyıcısıdır. THY'nin merkezi Atatürk Havalimanı'ndadır. 2011 yılında toplam 32.621.641 yolcusu vardır.

Skytrax'ın 2013 ödüllerine göre[5] Avrupa'nın en iyi hava yolu ve Dünya'nın en iyi 9. hava yoludur. Ayrıca bunun dışında birçok alanda yüksek dereceler elde etmiştir. Star Alliance üyesi Türk Hava Yolları, şu anda 105 ülkede 202 dış hat ve 41 iç hat olmak üzere 243 noktaya sefer düzenlemektedir. Bu uçuş ağı ile en çok uçuş ağı bulunan hava yolları listesinde dünyada 4. sırada yer almaktadır. 1933 yılında kurulduğunda 5 uçak ve 13 koltuğa sahip filosu bugün 9'u kargo olmak üzere 246 uçağa sahiptir.

8) Garuda Indonesia

Endonezya'nın ulusal hava yolu şirketidir. İsmini Hinduizm ve Budizm mitolojisindeki efsane dev kuş olan Garuda'dan almıştır. Liverpool FC'nin resmi sponsoru olan şirket 2014 yılında SkyTeam Alliance ailesinin 20. üyesi olmuştur. 114 yolcu uçağı bulunmaktadır.

7) Etihad Airways

irleşik Arap Emirlikleri'nin önde gelen havayolu şirketidir. 2003 yılında kurulmuş ve o yıl Kasım ayında seferlere başlamıştır.

46 ülkede 70 hedefe 74 yolcu, 9 kargo uçaklık filosuyla uçuş yapmaktadır.Ağırlıklı olarak Asya ve Avrupaya uçmaktadır. Ayrıca Okyanusya, Afrika ve Kuzey Amerika uçuşlarıda vardır. Filo merkezi Abu Dhabi Uluslararası Havalimanıdır.

6) Cathay Pacific Airways

Hong Kong ulusal yolcu ve kargo taşımacılığı yapan hava yolu şirketi. 116 yolcu 26 adet kargo uçağı bulunmaktadır.

5) Asiana Airlines

Güney kore'nin ikinci büyük hava yolu şirketidir.62 yolcu, 11 kargo uçağı bulunmaktadır.

4) ANA (All Nippon Airways)

Japonya'daki hava yolları şirketlerinden birisidir Japonya'da 49 ve uluslararası 35 sefer noktası bulunmakta.

3) Singapore Airlines

Singapur'un 5 yıldız sahibi ulusal hava yolu şirketidir. 106 adet yolcu uçağı bulunmaktadır.

2) Qatar Airways

Katar merkezli ulusal hava yoludur. 100'den fazla uçak filosuna sahip olarak, Afrika, Orta Asya, Avrupa, Uzak Doğu, Güney Asya, Orta Doğu, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Okyanusya olarak Dünya çapında 100'ün üzerinde uçuş noktasına hizmet vermektedir. 129 yolcu -7 adet lüks jet- , 8 adet kargo uçağını bünyesinde barındırmaktadır.

1) Emirates

Dubai, BAE merkezli bir havayolu şirketidir. Dubai Hükümeti'ne ait olan Emirates, Birleşik Arap Emirlikleri’nin uluslararası havayolu şirketidir. Kurulduğu günden bu yana ikinci yılı hariç her yılını karlılıkla bitiren Emirates, ticari temellerde çalışan bir havayolu olarak Dubai Hükümeti’nden finansal destek, garanti ve koruma almadan ticari faaliyetlerine devam ediyor. Dünyanın en genç filolarından birine sahip olan Emirates’in şu an hepsi geniş gövdeli toplam 152 adet uçağı bulunuyor. Emirates'in filosunda bulunan 219 yolcu uçağı ve 10 tane de kargo uçağıdır. Emirates'in 2014 itibariyle toplam uçak siparişi tümü geniş gövdeli uçaklar olmak üzere 229’dur. Emirates, 60’ın üzerinde ülkede 100’ü aşkın noktaya uçuyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir