Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyadaki İlkler Hakkında Sizi Fazlaca Şaşırtacak 20 Aydınlatıcı Bilgi

387PAYLAŞIM

Merak güzel şey, hele konu dünyadaki ilkler olunca insan daha çok meraklanıyor. Bu sebeple ilginizi çekebilecek dünyadaki ilkler hakkında bir içerik hazırlayalım dedik.

1. İlk Futbol Kulübü

24 Ekim 1857’de kulübün ilk sekreteri ve takım kaptanı olan William Prest ve Nathaniel Creswick tarafından kurulan Sheffield F.C. dünyanın en eski kulübü olma özelliğini taşıyor.

2. İlk Fotoğraf.

Fransız mucit Nicephore Niepce’nin "Le Gras View From Window" adındaki 1826'da çekilmiş fotoğraf bilinen en eski fotoğraf olarak kabul edilmektedir. Niepce’nin bu fotoğrafı çekmek için, sekiz saat ile birkaç günlük bir uzun süreli pozlama süresine ihtiyaç duyduğu tahmin edilmektedir.

3. İlk Üniversite

Nusaybin'de bulunan MS 313 civarında yapılmış Mor Yakup Manastırı'nda yapılan arkeolojik kazılarda bulunan Nisibis Akademisi'nin dünyanın ilk üniversitesi olduğu düşünülüyor.

4. İnsan Taşıyan İlk Asansör

Yolcu taşıyan ilk asansör, 1743 yılında Versailles Sarayı’nda, Kral XV. Louis’nin özel dairesine monte edildi.

5. İlk Kütüphane

İlk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuştur. Nivie’de MÖ 626 tarihinde kurulan Asur Bani Pal kitaplığı ilk kütüphane sayılır.

6. İlk Otobiyografi

İngilizce olarak yazılan ilk otobiyografi, muhtemelen 1576 yılında, besteci Thomas Whythorne tarafından kaleme alındı. Adı, "Çocukların yaşamlarından gençlerin yaşamlarına giren, oradan da yaşlıların yaşamlarına geçen uzun söylevlerin, sonelerin ve şarkıların kitabı" idi. Yazar, kitabında Magdalen Koleji'ndeki okul günlerini, John Heywood'dan müzik eğitimi alarak geçirdiği gençlik yıllarını ve İngiltere'nin en büyük konaklarında arandığı ve Başpiskopos Parker tarafından "Müziğin efendisi" olarak kabul edildiği olgunluk çağlarını anlatır.

Kaynak

7. İlk Alan Adı

1985 yılının 15 Mart günü tescil ettirilen ilk alan adı günümüzde de hala kullanımda olan Symbolics.com adını taşımaktadır.

8. İlk Otobüs

Atlarla çekilen ilk otobüsler 1662 yılında Paris'te ortaya çıkmış ve sadece zenginler kullanabiliyordu.  1895 yılında Almanya’da sekiz yolcu taşıyabilen benzin motorlu otobüsler ortaya çıktıktan sonra daha da yaygınlaşmaya başladılar.

9. İlk Cami

622 yılında Suudi Arabistan'ın Medine şehrinde Hz. Muhammed'in hicret ederken inşa ettirdiği İslam'daki ilk mescit.

10. İlk Elektrik Lambası

Işık veren ilk elektrik lambası, İskoçyalı bilim adamı James Bowman Lindsay tarafından yapıldı. 31 Temmuz 1835 tarihli "Dundee Advertiser" gazetesi, Lindsay'in ilk başarılı denemesini şöyle anlatıyordu:

"Yaşadığı kentte öğretmenlik yapan ve Watt Enstitüsü'nün hocalarından Bay Lindsay, 25 Temmuz akşamı, elektrikten ışık elde etmeyi başardı. Kendisi iki yıldır bu konu üzerinde çalışıyordu, ama bu arada başka işlerle de ilgilenmek zorunda kaldı. Güzellik açısından,elektrik ışığı, öteki ışık kaynaklarını geride bırakıyor. Hiç kokusu yok. Duman çıkarmıyor.Patlama tehlikesi söz konusu değil. Yanmak için havaya gereksinimi yok. Üstelik iyice kapalı bir cam kavanoz içerisinde muhafaza edilebiliyor. Yanıcı eşyalarla dolu yerlerde güven içinde kullanılabilir. İstenilen yere de götürülebiliyor."

Kaynak

11. İlk Alışveriş Sitesi

Dünyadaki ilk alışveriş sitesi Amazon.com 1994 yılında Amerika’nın Seattle şehrinde Jeff Bezos tarafından kurulmuştur.

12. Nüfusu 1 milyonu Aşan İlk Kent

Dünyadaki bütün kentler arasında, nüfusu 1 milyonu aşan ilk kent, Londra'dır. 1811 yılında yapılan nüfus sayımında, bu kentte 1 milyon 9 bin 546 kişinin yaşadığı saptandı.

13. İlk Alkol

Alkolün tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlığın yerleşik hayata geçmesiyle alkol üretimi de başlamıştır. İlk bira bundan 8 bin yıl önce Mezopotamyalıların arpayı ekmek yapmak için ilk ıslah etmesiyle yapılmıştır.

14. Parmak İziyle İlk Olayın Aydınlanması

Bu konuda ilk başarıyı, La Plata polisi, 1892 yılının Temmuz ayında gösterdi. Francisca Rojas adlı bir kadın, evinden her yeri kan içinde çığlıklar atarak çıktığında saldırıya uğradığını ve çocuğunun öldürüldüğünü söylüyordu. Kadın, uzun süredir kendisiyle evlenmek isteyen komşusu Velasquez'i suçladı. 

La Plata'dan gelen Müfettiş Eduardo Alvarez, olaya el koydu. Soruşturma sırasında, kadının yaşadığı kulübenin kapısında bazı kanlı parmak izlerine rastlayan Alvarez, izlerin bulunduğu bölümü keserek, incelemek üzere La Plata'ya gönderdi. Bu arada, kadının suçladığı adamın parmak izlerini de alıp La Plata'ya göndermeyi unutmamıştı. Sonunda, kanlı parmak izlerinin kadına ait olduğu anlaşıldı. Bu kanıt karşısında sorguya çekilen kadının dili çözüldü ve suçunu itiraf etti. Sevdiği adamla evlenebilmek için kendi çocuğunu öldürmüştü. 

Kaynak

15. İlk Antibiyotik

1928 yılında, Londra'nın St. Mary's Hastanesi'nde çalışmalarını sürdüren Prof, AIexander Fleming, tıp tarihinde devrim yaratan ilk antibiyotiği, yani "penisilin"i bir rastlantı sonucu buldu. Ancak Fleming, bu büyük keşfiyle elde ettiği maddenin uzun süre kalıcı olmasını başaramadı. Penisilinin mikrop öldürücü özellikleri, birkaç gün içinde ortadan kayboluyordu. 1940 yılında Oxford Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdüren iki bilim adamı, Avusturya asıllı Howard Florey ve Alman asıllı Ernst Chain, penisilinin özelliklerinin kalıcı olmasını sağladılar. 1945 yılında, Fleming, Florey ve Chain, Nobel Tıp Ödülü'nü paylaştılar.

Kaynak

16. İlk Ehliyet

14 Ağustos 1893 tarihinde Paris Emniyet Müdürlüğü sürücüleri direksiyon sınavından geçirdi ve başarılı görülenlere sürücü belgeleri verildi, 10 Mart 1899'da Fransız Hükümeti, bir kararname yayınlayarak sürücü belgelerinin araba kullandıkları zaman sürücülerin yanında olmasını ve her istendiğinde gösterilmesini istedi. Belgelerin üzerinde araba sahibinin bir fotoğrafının bulunması gerekiyordu. 1 Kasım 1899'a kadar Paris bölgesinde 1795 kişiye sürücü belgesi verilmişti.

17. İlk Film

Lumière kardeşlerin ve dünyadaki ilk filmi olan 1895 yapımı Sortie des Usines Lumière à Lyon (Lumière Fabrikasından Çıkan İşçiler) ve bir trenin istasyona yaklaşmasını kesit alan filmin de aralarında bulunduğu on kısa metrajlı filmden oluşuyordu.

18. İlk Büyük Mağaza

1848'de New York'un Broadway yöresinde Alexander Turney Stewart tarafından "Marble Dry Goods Palace" adıyla ilk büyük mağaza açıldı. 1823'te ABD'ye göç etmeden önce Stewart, İrlanda'da dargelirli bir öğretmendi. New York'ta açtığı mağaza, o gün için dünyanın en büyük mağazasıydı ve bir bloğu olduğu gibi kaplıyordu.

Kaynak

19. İlk Ansiklopedi

1559 yılında Basle'de Encyclopaedia Seu Orbis Disciplinarum adıyla yayınlanan kitabın, dünyadaki ilk ansiklopedi olduğu bilinir. Yazarı Paul Scalich idi. Kitabın adı, "Bir daire içinde öğrenmek" anlamına geliyordu. İçindeki konuların alfabetik bir sıraya dizildiği ilk ansiklopedi ise, Antoine Furetiere tarafından hazırlanan "Dictionnaire Universel" dir.

20. İlk Kredi Kartı

Kredi kartı fikri, Diners'in üst düzey yöneticileri tarafından müdavimi oldukları lokantaya veresiye yazdırıp daha sonra topluca ödeme isteklerinden doğmuştur. 1950'de bir grup insanın üyelik statüsü gözeterek çıkardıkları kart başta sayılı, sonradan çok az insan tarafından kullanılmaya başlanmıştır. New York'taki 14 farklı restoranın adının yazdığı Diners Club Card, açılımıyla istekleri karşılayan bir kart olmuştur. Lokanta Kulüp Kartı olarak çevrilen ve o amaçla kullanılan ilk kredi kartı zamanla gelişerek kredi kartı hizmetini yaratmıştır.

Kaynak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

New York'un Broadway yöresinde ne demek la sanki gezelim görelim anadolu çekiyor editör :)))

akatsuki1971

ulen bana bakın editörler...Kim Milyoner Olmak İster'e kaydolmuştum.Bu bilgilerden birine güvenip cevabım yanlış çıksın,sonra 250 milyaran 15 bine bi düşeyim....Var ya bak saklanacak delik arayın artık :)

yazanhayalet

Yine Fav'a atmalık bir içerik :) Diğer editörlere de sıçraması temennisi ile :)

birinci-tekil-birey

1 numaradaki abiler futbol takımından çok kahvede maç izleyen bir grup gibi. O ilk filmde abiler pişti mi oynuyo? Öyle desteyi kesip façadaki kağıdı açmalar filan?

emre-ates5

#17 1895 olacak 1985 olsa duramazdık.

Görüş Bildir