Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Tarihinin En Büyük Dehalarından Leonardo da Vinci'nin Kayıp Çizimi Bulundu!

484PAYLAŞIM

Rönesans döneminin dünya tarihinde derin iz bırakmış ressamı, filozofu, astronomu, mühendisi, müzisyeni, heykeltıraşı ve yazarı olan Leonardo da Vinci, bilimin ve sanatın hemen her dalında eserler verdi, medeniyetimizin gelişmesine büyük katkıda bulundu. Geçtiğimiz Pazartesi günü Fransa'da ortaya çıkarılan ve da Vinci'ye ait olduğu düşünülen bir çizim ise sanatseverler arasında bomba etkisi yarattı.

Her şey, emekli bir Fransız doktorun elindeki çizimi Paris'teki bir müzayede evine götürmesiyle başladı.

Tajan isimli müzayede evinde çizimleri gören görevliler, bu çizimin da Vinci'nin Codex Atlanticus isimli kitabında sözünü ettiği Aziz Sebastian'ı resmeden sekiz çiziminden biri olduğunu tespit etti.

Çizime 15 miyon € değer biçiliyor.

Çizim, aynı zamanda son 15 yılda ortaya çıkarılan ilk da Vinci çizimi olma özelliği taşıyor. Müzayede evinde çalışan eski resim uzmanı Thaddée Prate, geçtiğimiz Mart ayında müzayede evine elindeki 15 farklı çizimle gelen emekli doktorun, çizimler arasından 19-12 santimetre ebatlarındaki bu çizimi gösterdiğini ve çizimin orijinalliğinin o günden bu yana araştırıldığını belirtti.

Mürekkeple yapılmış bu çizim, Aziz Sebastian'ı ağaca bağlanmış bir halde tasvir ediyor.

Yapılan çalışmaların çizimin orijinalliğini doğruladığını ve çizimin 1482 yılı civarında yapıldığını belirten Prate, resmi internet ortamında geçtiğimiz hafta paylaştı.

Prate, çizimin bu süreçte başkaları tarafından da incelendiğini belirtiyor.

Eski resimlerin tespit edilmesi konusunda bir uzman olan Patrick de Bayser, çizimi inceledikten sonra ressamın tıpkı da Vinci gibi sağ ve sol elini birlikte kullandığını tespit etti. Daha sonra New York Metropolitan Müzesi'ne gönderilen çizim, eski İtalyan ve İspanyol çizimleri uzmanı olan Carmen C. Bambach tarafından incelendi ve Bambach'ın ifadesiyle çizimi görünce "gözleri yuvalarından fırladı".

Kağıdın arka yüzünde ise Vinci'nin iki bilimsel çizimi yer alıyor.

Bu iki çizimde da Vinci, ışık ve gölgenin etkileşimini ve bir mum ışığının yarattığı gölgeleri kağıda aktarmış. Bambach, Aziz Sebastian'ı tasvir eden bu çizimin, da Vinci'ye ait dördüncü Aziz Sebastian tasviri olduğunu ve ikisinin Almanya'nın Hamburg kentinde, birinin ise Fransa'nın Bayonne kentinde sergilendiğini belirtiyor.

Bambach'a göre çizimler 1482-1485 yılları arasında yapılmış.

Bu yıllar, da Vinci'nin Milano'da geçirdiği dönemin başlarına denk geliyor. Bu dönem, ressamın bugün Louvre müzesinde sergilenen "Kayalıklar Bakiresi"nin ilk örneğini resmettiği tarihlere denk geliyor.

Çizimlerin ne zaman satışa sunulacağı ise henüz belli değil.

Da Vinci'nin 1994 yılında satışa sunulan ve 300 farklı çizim ve bilimsel yazılarını barındıran "Codex Leicester" adlı not defteri, Bill Gates tarafından 30.8 milyon dolara satın alınmıştı. 2013 yılında ise Rus milyarder Dmitriy Rıbolovlev, ressamın Salvator Mundi isimli eserini 127.5 milyon dolar karşılığında koleksiyonuna katmıştı. Bu çizimin hangi milyarderin evinde yerini alacağını ise merakla bekliyoruz...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Dan Brown" a iş, hayranlarina beklemek düser bence

Gizli Kullanıcı

bekleyelim bakalım bundan ne gibi sırlar semboller çıkacak? da vinci gerçek bir deha

Gizli Kullanıcı

neden satışa sunulucak? ne gereği var ya

sir_crocodile

Fiyatı artınca insanların gözündeki değeri de artıyor, sonuçta pahalı olan iyidir değil mi? :)

pelin-kapazan1

nedensizce insanın tüylerini ürpertiyor

pelin-kapazan1

korkmuyorum ki

pelin-kapazan1

olabilir hepimiz burdayız senin burda olman benim için birşey değiştirmiyor ama diğerlerini bilemem

Gizli Kullanıcı

Yanlış görsel koymuşlar. Leo'nun kayıpken bulunan eseri şudur:

Gizli Kullanıcı

Hahahah. Çok komiksin.

sule.uygur

Arkadaş kendi fotoğrafını paylaşmış.

Gizli Kullanıcı

Yok kendiminkini koysaydım tek çıkardı. Ben sizin şu aile fotoğrafını koydum oraya. Beğendin herhalde.

sule.uygur

Bizim aile fotoğrafı net, soldan görülüyor. Sende bir fotoğraf göremedim ama, kullanıcı adın filan çok manidar geldi. Hadi hadi üzülme ifşa oldum diye itiraf et. Zaten senin ne olduğunu tüm onedio gördü önceki yorumunda.

Gizli Kullanıcı

Şule diye erkek ismi hiç duymamışım daha önce. O resimdeki dörtlüden hanginiz Şule? Yazdıklarımı herkes okusun diye yazıyorum zaten. Gizlim saklım şifreli mesajım yok ama arada sırada trolleri deşifre eden yorumlarım da oluyor. Beğen yapan yorumcuların ne renkte olduğunu anlamak zor değil.

sule.uygur

Ben erkek değilim zaten gerizekalı :) Yanlış resimde arıyorsun beni, seninle aynı karede olmam imkansız. Troll de deşifre ediyormuş haspam, güldürdün. :)

Görüş Bildir