Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihin Gelmiş Geçmiş En Güçlü 15 Devleti

1bPAYLAŞIM

Tarihin süper güçleri...

Tarihe ilgi duyanlar bu galeriyi kesinlikle izlemelidir :D

1. Makedonya İmparatorluğu (MÖ 336 - MÖ 323)

Büyük İskender (III Aleksandros) tarafından kurulan ve sadece 13 yılda süper güç haline gelip yıkılan kısa süreli Avrupa ve Orta Doğu süper gücü devletiydi.

2. Roma İmparatorluğu (MÖ 27 - MS 395)

Milattan önce 27 yılında kurulan Roma İmparatorluğu döneminin Avrupa'daki süper gücüydü. Ülkenin çeşitli sebeplerden Doğu-Batı Roma olarak bölünmesiyle gücünü kaybetmiştir.Kuruluşundan ikiye ayrılışına kadar süper güç kalmıştır.

3. Bizans İmparatorluğu (395-1453)

Roma İmparatorluğu'nun ikiye ayrılmasıyla kurulan Doğu Roma İmparatorluğudur. Bizans olarak bilinir. Kurulduğu ilk dönemlerde Avrupa'nın süper gücüydü ancak Türklerin Anadoluya gelmeleriyle süper güç konumunu kaptırmışlardır. Malazgirt Savaşı (1071) ile süper güç olmayı kaybetmiştir.395-1071 yılları arasında süper güç olmuştur.

4. Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu (962-1806)

962-1806 yılları arasında 844 yıl boyunca Orta Avrupa'da  hüküm sürmüş bir monarşidir. Kuruluşundan yaklaşık 1400'lü yılların sonuna kadar süper güç haline gelmiştir. Rönesans ve Reform hareketleri sonunda iyice zayıflamış ve yıpranmıştır. Rönesans'ın başlangıcından kısa süre önce zayıflamaya başlayıp süper güç olmayı kaybetmiştir.

5. Moğol İmparatorluğu (1206-1294)

Cengiz Han'ın Moğol kabilelerini birleştirerek kurduğu Uzak Doğu Asya merkezli Asya-Avrupa topraklarına yayılan ve tarihin en büyük ve en güçlü devletini bölünene kadar süper güç olan Moğol İmparatorluğu 1294'te 4'e ayrılmıştır. 4'e ayrıldıktan bir süre sonra süper güçlük konumunu Osmanlı Devleti kapmıştır.

6. Osmanlı İmparatorluğu (1299-1923)

Osman Bey tarafından kurulan Osmanoğulları Beyliği, Orhan Bey döneminde bir devlet, I. Mehmet döneminde ise bir imparatorluk haline gelmiştir ve İstanbul'un Fethi ile uzun bir süre süper güç haline gelmiştir. 623 yıl boyunca ayakta kalan Osmanlı, 1453-1699 yılları arasında süper güç konumunda olan Osmanlı 1699 yılında imzalanan Karlofça Antlaşması ile süper güçlük konumunu bırakmak zorunda kalmıştır.

7. İspanyol İmparatorluğu (1492-1898)

Amerika kıtasının keşfedilişiyle aynı yıl kurulan İspanyol İmparatorluğu, coğrafi keşifleri ve sömürgeciliği başlatan ülkelerden biridir. 1559 yılında süper güç olmuş ancak uzun sürdürememiş ve 1648 yılında eski gücünü kaybetmiştir.

8. Büyük Britanya Krallığı / Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı (1707-1801) / (1801-1927)

İlk kez I. Elizabeth döneminde yani  1558 yılında süper güç olmuştur. Ondan sonra 1801 yılında yapılan Birleşme Antlaşması ile tekrar süper güç haline gelen ülkenin süper güç konumu İrlanda ile İngiltere'nin ayrılması ile bozulmuştur.

9. Rus Çarlığı / Rus İmparatorluğu (1547-1727) / (1727-1917)

Osmanlı'nın 1699'da imzaladığı Karlofça Antlaşması'ndan 1. Dünya savaşına kadar bir süper güç olmuştur. Diğer süper güçlerden daha büyük bir ülkesi ve daha güçlü askeri gücü olduğu için en güçlü süper güçlerden biri olmuştur.

10. 1. Fransa İmparatorluğu (1804-1815)

Fransız İhtilali ile zayıflayan Fransa Krallığı yıkılma noktasına gelince Napolyon Bonaparte kendini imparator ilan ederek ülkeyi kurdu. 11 yıl boyunca süper güç olan Fransa İmparatorluğu neredeyse tüm büyük devletleri dize getirmiş olsa da diğer süper güçlerin birleşmesi karşısında 1815'te yıkılmıştır.

11. Avusturya İmparatorluğu / Avusturya-Macaristan (1804-1867) / (1867-1918)

Osmanlı İmparatorluğu'nun süper güç konumunu kaybetmesi ve Osmanlı'nın gerileme dönemine girmesiyle 1. Dünya savaşına kadar Almanya,Rusya,Fransa ve İngiltere ile birlikte süper güç konumunda kalmıştır ancak Fransa ile birlikte diğer süper güçlerden geri kalmışlardır.

12. Alman İmparatorluğu (1871-1918)

İngiltere'de ortaya çıkan sanayileşmeye, sömürgeciliğe ve silahlanmaya geç başlamış ve siyasi birliğini geç tamamlamış olmasınra rağmen 1. Dünya Savaşı'nda en güçlü devlet olmuştur. 1. Dünya Savaşında kaybetmesi ile süper güç olmayı bırakmıştır.

13. Nazi Almanyası (1933-1945)

1. Dünya Savaşı bittiğinde kaybeden Almanya, Adolf Hitler önderliğinde en çabuk toparlanan devlet olup tekrar Dünya'nın en güçlü ülkelerinden biri olmuş ve 2. Dünya Savaşı bitimine kadar süper güç kalmıştır.

14. SSCB (Sosyalist Sovyetler Cumhuriyeti Birliği) (1922-1991)

1. Dünya Savaşı bittiğinde bir İtilaf Devleti olmasına rağmen savaşı kaybeden Rusya, Almanya gibi kısa sürede toparlandı ve tekrar süper güç oldu. 2. Dünya Savaşı bitince ABD ile arasında başlayan Soğuk Savaş'ı kaybedip 1991 yılında yıkılmış ve tek süper güç ABD olmuştur.

15. Amerika Birleşik Devletleri (1776-Günümüz)

İlk olarak 1492'de keşfedilen Amerika kıtası, zengin yeraltı ve yerüstü kaynakları sayesinde birçok ülkenin ilgisini çekmiş ve sömürge devletler kurulmuştur. 1607'de İngiltere tarafından koloniler kurulmaya başlamıştır. 13 adet koloni kurulmuştur fakat 7 Yıl Savaşları ile ekonomisi dara giren İngilizler kolonilere ağır ve haksız vergiler istiyordu. Koloniler bundan bıktı ve İngilizlerden ayrılarak 1776 yılında Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'ni ilan etti. 1776 yılından 1920 yılına kadar güçlü bir devlet haline geldi ve 1920'den şu ana kadar süper güç olarak kaldı. 2. Dünya Savaşı sonrası Soğuk Savaş döneminde SSCB ile birlikte dünyanın iki süper gücünden biri oldu. Soğuk Savaş'ı ABD'nin kazanmasıyla tek süper güç olmuştur. Günümüzdeki tek süper güç ABD'dir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kubilay-pamuk

burda olması gereken daha büyük imparatorluklar var mesela büyük hun devleti avrupa hun devleti göktürk devleti türk imparatorlukları arasında en güçlüsü osmanlıdır ama sadece osmanlıyı göstermek hata olur

-1051

süpergüç bk abd çin rusya fransa almanya diye gidiyor birinci ingiltere

ismail-zuleyha-karakus

Avrupa tarih anlayışına göre oluşturulmuş basit bir liste. Güç nedir? askeri mi? ekonomik mi? nüfuz mu? Kutsal romaya yada avusturyaya göre ispanyayı, sicilyayı, giriti, selaniki, kuzey afrikayı, anadolunun yarısını kafkasları, iranı ve ortaasyayı elinde tutan Emeviler, Ardılı Abbasiler, Hindistandan Anadoluya büyük sayılan bizansın dahi vergi ödediği Selçuklu ortada yok. Bir eli çinde diğeri Kafkaslarda olan Göktürkler büyük bir devlet. Keza ardılları bile büyük devlet olan Hunların coğrafi sınırları Hindistan-Mançurya-Almanya iken( muhtemelen en geniş devlet) adı dahi anılmamış. Şovenizim değil bu, Hun ismi mö.200den ms. 800 yılına kadar askeri-siyasi etkisini göstermişken dandik avrupalı her devletin En güçlü diye anılması çok komik. Yeni kıtada silahsız köylüleri tokatlamakla güçlü olunmuyor. Yada 6-7 devlet kutsal ittifak olup her cepheden sırtlan gibi saldırmakla olmuyor. Dünya üzerinde hiçbir medeniyet yok ki Türk etkisi olmasın. Haritayı güncellemek gerek.

ahmet-dogruel

Moğol imparatorluğu 34 milyon km kare değil ve haritası yanlış

mehmet-akif11

evetdorusöliyorsun avrupayayayılmadıkayıboyunakadargeldiler sonraçekildiler

emi-emi1

hata var baya fakat Süper güç olan devletlerin hepsi yok yada güçlü devletlere bakınca Çin ,Babür 1600 yıllarda ve bazı devletler uygur devleti kırgazistan tarafından yıkılsada güçlü devletti Süper güç demiyom Uygurlar yıkılması en zor devletlerden biri İran ve Azerybeycan dan bisürü yere hakim olan diğer eski impatorluktan birisi tah ki Makedonya imp. Bir devlet daha var fakat o güçlü Süper güç dememeniz normal fakat Orta doğudakiler olduğu için gayet ileri teknojisi var.

Görüş Bildir