Dolar'da Rekor Yürüyüşü: 3,60'tan Döndü

 > -

Güne 3.49 seviyelerinden başlayan dolar/TL Erdoğan'ın faiz ve döviz fiyatları ile ilgili yaptığı açıklama sonrası 3.59'u aşarak rekor seviyeyi test etti. Kur, art arda rekor kırdıktan sonra bir miktar geriledi. Borsa İstanbul ise Erdoğan’ın çağrısı üzerine, tüm nakdi varlıklarının Türk Lirasına çevrileceğini ve Türk Lirası hesaplarında tutulacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı konuşmada faizi düşürmekten başka çare olmadığını söylemiş, kurdaki yükselişe de değinerek "Yastığının altında döviz olanlar parasını altına, TL'ye dönüştürsün, TL değer kazansın" çağrısında bulunmuştu.

Ham petrol fiyatlarının 50 dolar civarında olması ve ABD tahvil faizlerinin 1 yılın en yüksek seviyelerine çıkması gelişen ülkelerde baskı yaratmaya devam ediyor. 

FED'den Aralık'ta faiz artış beklentileri de doların küresel anlamda güçlenmesinde etkili oluyor.

'Dövizi Olanlar Parasını Altına, TL'ye Dönüştürsün' - onedio.com
'Dövizi Olanlar Parasını Altına, TL'ye Dönüştürsün' - onedio.com

Açıklamanın olduğu dakikalarda 3,5183'i gören sonrasında yükselişini sürdüren kur, tarihi zirveyi 3.5932'e  kadar taşıdı.

Dolarla birlikte euro da 3,8301 TL'ye kadar çıkarak rekor tazeledi.

Rekor seviyelerin ardından dolar piyasaların kapanış saatleri itibarıyla 3.5080, euro ise 3,74 seviyesinden işlem görüyor.

Borsa İstanbul tüm nakdi varlıklarını liraya çeviriyor

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada, "Borsa İstanbul, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı çağrıya destek mahiyetinde, 2 Aralık 2016’dan itibaren tüm nakdi varlıklarının Türk Lirasına çevrilmesine ve Türk Lirası hesaplarında tutulmasına karar vermiştir." denildi.

BloombergHT'ye konuşan Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ şunları söyledi:

"Ekonomik Koordinasyon Kurulu sonrası Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın açıklamaları doğrultusunda kendi hazır değerlerimizde yer alan ihtiyaç duymadığımız varlıklarımız Türk Lirası'na olan güvenimizi yansıtmak için, sektöre de bunun bir örnek olması anlamında, TL'ye çevirdik. Bu sadece varlık kalemleriyle ilgili değil. Tüm grup şirketlerimizle beraber tüm sektörle ilgili çalışmalarımızda yer alan dolar, euro bazlı tarifelerimizin de tamamını Türk Lirası'na çevirmek için geniş kapsamlı bir çalışma yaptık.Türkiye'de yaşıyoruz ve bizim gibi kurumların Türk Lirası'na öncelik etmesi lazım."

Ne kadarlık para TL'ye çevrilecek?

Karadağ, ne kadarlık varlığın çevrileceği ile ilgili olarak ise "Biz, mali tablolarımızda grup olarak birkaç şirketten oluşuyoruz. Mali tablolara detaylı olarak bakmak lazım. Yanlış bilgi vermemek adına 'Hangi döviz cinsinde ne kadar tutarımız vardı' bilgisini paylaşmayayım" dedi.

Tane Tane İnceliyoruz: 15 Maddede Dolardaki Rekor Yükseliş Günlük Hayata Nasıl Yansıyacak? - onedio.com
Tane Tane İnceliyoruz: 15 Maddede Dolardaki Rekor Yükseliş Günlük Hayata Nasıl Yansıyacak? - onedio.com

TMSF'den de işlemleri TL ile yürütme kararı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) da alacakların tahsilatında ve bundan sonraki satışlarda yabancı para kullanılmayacağı, işlemlerin Türk lirası ile yürütüleceği bildirildi.

TMSF'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"TMSF, bankacılık sektörünün sigorta kurumudur ve vatandaşlarımızın bankalardaki bireysel tasarruflarının sigortacısı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye ekonomisine duyduğumuz güvenin bir göstergesi olarak, alacaklarımızın tahsilatında ve bundan sonraki satışlarımızda yabancı para kullanılmayacak, işlemler Türkiye'nin egemenliğinin bir parçası olan Türk lirası ile yürütülecektir."

Dolar/TL paritesi dün Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Anayasa değişikliği ile ilgili açıklamalarının ardından 3,5063 ile rekor kırmıştı.

Dolar/TL Kuru 3,50'yi Aşarak Rekor Tazeledi - onedio.com
Dolar/TL Kuru 3,50'yi Aşarak Rekor Tazeledi - onedio.com

Son rekorlarla birlikte Türk Lirası'nın yılbaşından bu yana değer kaybı yüzde 22, euro karşısındaki kaybı da yüzde 19'u buldu.

Rabobank Stratejisti Piotr Matys BusinessHT'ye yaptığı açıklamada lirada satış dalgasını yeniden tetikleyen nedenleri şöyle sıraladı:

1) Petrol fiyatlarındaki keskin artış: Türkiye enerji ihtiyaçlarının yaklaşık yüzde 90'ını ithal ediyor ve yüksek petrol fiyatları ve zayıf lira Türkiye ekonomisi üzerinde ekstra yük oluşturuyor.

2) ABD tahvil faizlerindeki yükseliş

3) Piyasaların Erdoğan'nın son açıklamalarını Merkez Bankası'nın faiz artırımı için sınırlı alanı olduğu şeklinde algılaması

Fortune TurkeyDünya ve Business HT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir