Doğuda Görev Yapan Bir Doktorun O Bölgede Yaşananlara Işık Tutacak 8 Maddelik Cevabı

 > 
16bPAYLAŞIM

Doğuda görev yapan bir doktor, o bölgede yaşananları anlatmak ve sorulan soruları cevaplamak için ekşi sözlükteki mecburi istikamet adlı hesabından Cizre başlığına bir entry girmiş. Olayın ekranda gördüklerimizden daha vahim olduğunu gösteren bu yazıyı doktorumuzun ağzından aynı şekilde sizlere aktarıyoruz...

Not: Görseller temsilidir.

Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/54784360

Güneydoğu'da, Cizre'de değil ama Cizre gibi şehir içinde çatışmaların olduğu, hendek kazılıp özerklik ilan edilen başka bir ilçede halen mecburi hizmet yapan bir doktorum.

İnternette yapılan yorum, paylaşım ve dezenformasyonları hayretle izliyorum. Hayatında Ankara'nın doğusuna geçmemiş adamlar bir yorumlar yapıyorlar, sanırsın Cizre'de soykırım var. 

Hayır, kendi gözümüzle görmesek inanacağız...

Geçen gün acil serviste nöbetteyiz. Bir çocuk getirdiler, 99 doğumlu. Polise ateş açmış, çatışmaya girmiş, yaralanmış. Yakınları duyup gelmiş, hastane karıştı.

Maskesini, silahını getirmemişler tabi, ama pantolonunu kesiyoruz yaraya müdahale etmek için, pantolon cebinde kalaşnikof şarjörü var!..

Neyse ilk müdahaleyi yaptık, il merkezine yolladık.

Şimdi bu çocuk polis vurunca gerilla diyorlar, vurulunca masum sivil. Ölürse de, devlet katliam yapıyor...

E utanın be, 99 doğumlu çocuğun eline kalaşnikof verirken iyiydi de, çocuk vurulunca mı kötü oldu?

Gelelim esas bu entryi yazma sebebime, diyorlar ki "Orada yaralılar var, devlet neden ambulans yollamıyor?"

Bu soru taraflı ve dezenformatif bir soru ama yine de cevap vereyim;

1. Öncelikle ambulanslar tank değil, mahallenin girişine kazılan hendekleri aşacak, sokaklardaki barikatları yıkıp geçecek hali yok.

2. Çatışmalar halen devam ediyor. Ambulans tank değil demiştim, bizim de başımızda miğfer, üzerimizde kurşun geçirmez çelik yelek yok.

Dünyanın hiçbir yerinde sivil sağlık ekipleri çatışmanın ortasına girip kendi hayatını tehlikeye atarak yaralıya müdahale etmez.

3. Çatışma devam ederken, yollarda patlamamış mayınlar, tuzaklar varken, polis "geçemezsin" der, göndermez. Ambulans komuta kontrol "gidemezsin" der, göndermez.

4. O mahallenin sicili bozuksa, yakın zamanda orada ambulanslara silahlı - molotoflu saldırılar olduysa...

...Yanlış ihbar yapıp ambulansa saldırılıyorsa, var olan üç ambulansın ikisi zaten orada pert oldu ise, ambulans komuta kontrol amiri "Falanca sokağa/mahalleye durum normale dönene kadar girilmeyecek" der ve konu orada kapanır.

Ha dersin ki, doğum yapan gebenin ne suçu var? Bir suçu yok, yanan ambulanstan canını zor kurtaran personelin suçunun olmadığı gibi. Ki içinde gebe varken bile, o ambulansa ateş açılıyor...

5. Bu mevzulardan ötürü personel tamamen bireysel olarak belli yerlere gitmek, belli sokaklara girmek istemeyebilir.

Hadi gidelim dersin, ambulans şoförü "Lan zaten üç kuruş maaş alıyoruz, ben o sokağa girmem, isterlerse kovsunlar, bana bir şey olursa sen mi bakıcan benim çocuklarıma?!" der. Bir şey diyemezsin...

6. Ekip içinde güvensizlik olabilir. Bizim hastanedeki 4 ambulans şoföründen biri PKK sempatizanı mesela, bunu da gizleme gereği bile duymuyor.

112 kıyafeti üzerinde bulunan Türk bayrağını sökmüş falan. Daha geçen sene bile bu adam, "Hoca kafamı bozma seni örgüte veririm haa" deyip gülüyordu. Diğer şoförler olursa bir sorunum yok ama ben bu adamla değil çatışma bölgesine ambulansla gitmek, bakkala gofret almaya bile gitmem.

7. ) Sürekli polisin askerin kafasını karıştırmak için yanlış ihbarlar yapılıyor. Oralara giderken eskortluk eden polise saldırılıyor.

Bir yerde çatışma varken şaşırtma amaçlı başka yerden olay ihbarı geliyor.

8. Bir de son olarak, normal zamanlarda hastaneye ambulans ile gelmeyen hastalar da ambulans çağırıyor.

Adamın evde hastası var, normal zamanda kendi arabasıyla, dolmuşla, taksiyle hastaneye gelebilirken sokaklar karışınca dolmuşlar, taksiler çalışmıyor, kimse kendi arabasıyla sokağa çıkmak istemiyor.

Sokağa çıkma yasağı varsa zaten istese de çıkamıyor. Ortalık karışınca normal zamanda alınan çağrı sayısının en az 4-5 katı kadar çağrı geliyor. "Çocuğun 40 derece ateşi çıktı" diye ambulans istenebiliyor mesela, alın getirin hastaneye de diyemiyorsun. Öyle olunca ambulanslar her çağrıya yetişemiyor.

Tabi bütün bunlardan ötürü devleti, polisi, hastaneyi, ambulansı suçlayabilirsiniz ama; o hendekleri kazanların, o barikatları kuranların, yollara mayınları döşeyenlerin, ambulans çağırıp yakanların hiç suçu yokmuş gibi davranmayın...

Bir de unutmadan, 99 doğumlu çocukların eline kalaşnikof ya da roketatar verip, el yapımı patlayıcı yapmayı, mayınlı tuzak kurmayı falan öğretip sokaklara salmak hangi barış güvercininin fikri idi?..

edit: Görüyorum ki, şu yaşanan olayları Gezi Parkı ile bir tutan, Gezi'den kendine pay çıkarmaya çalışan adamlar türemiş. Canım ben de Gezi Parkı'ndaydım. İnsan gibi protestomuzu yaptık, yerden bir tane taş alıp da kimseye atmadım, burada adamlar otomatik silahla ambulans tarıyor. Sağa sola mayın döşeyenleri, bir elde kalaşnikof, bir elde roketatarla gezenleri Gezi Parkı protestosuyla, Ali İsmail Korkmaz'la aynı kefeye koyan adam, benim gözümde ya geri zekalıdır ya da atanamamış teröristtir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayna-efendi

aydınımsılar bunları görmezden geliyor, çocuğun eline taş ve silah verip çatışmaya süren, ambulansı kan toplama aracını yakan alçaklar bunlar, siviller tahliye edilince de sürgün var diye bağırıyorlar, sivil kayıpların çoğalmasını istiyorlar ki amaçlarına ulaşabilsinler, oradaki askere polise doktora ve bütün çalışanlara sabır diliyorum

Gizli Kullanıcı

şu doktorların kazandığı her kuruş sonuna kadar helal kim bilir daha neler yaşanıyordur da söylenmiyordur

Gizli Kullanıcı

ben zaten bunlardan dolayı doktorları ya da polisi,askeri suçlamıyorum.(teröristleri destekleyen orospu çocukları hariç) bilakis destekliyorum.bunların tek sorumlusu o orospu çocuğu pkk terör örgütü ve onun yaptıklarına göz yuman pezevengin oğlu hükümettir.

deveyehendekatlatanadam

Şimdi Gelir Metropol Solcuları : "Keleş Değil O Çiçekatar, Çiçekatar Kullanan Çocukları Katlediyorlar" Diye Başlarlar Zırvalamaya :)

adren-ali-n

sözleri çok doğru. atanamamış terörist. en çok bunu beğendim. sıfat ten numero five yıldız.

Görüş Bildir