Dizisiyle Ortalığı Kasıp Kavuran Vikingler Hakkında Hiç Bilmediğiniz, Sizi Çok Şaşırtacak 13 Gerçek

6.8bPAYLAŞIM

Vikingler, yıllar yılı insanlara sempatik gelmişlerdir. Turuncu ya da sarı saçları yine aynı şekilde uzun sakalları ve kafalarındaki boynuzlu miğferleri ile bilinirler. Ama bu bildiklerimiz ne kadar doğru?

Çocukluğumuzun çizgi filmi ''Vicky the Viking'' ve son yılların fenomen dizisi ''Vikins'' özelinde, Vikingler hakkında yanlış bildiğimiz ve hiç bilmediğimiz konuları sizler için derledik.

1. Amerika kıtasına ilk giden Kristof Kolomb değil, Vikinglerlerdir

MS 1001 yılında büyük bir yolculuk gerçekleşmiş ve Vikingler bilinmeyen kıtaya ulaşmışlardı. Amerika’daki ilk yerleşkeler Newfoundland ve Kanada Labrador’unda olmuştur. Vikingler yeni keşfettikleri bölgeye “Vinland” adını vermişlerdi.

2. Avrupa’da derebeyliklerin Viking saldırıları sonucunda güç kazandığı düşünülmektedir.

Vikinglerin yayılmasının sonuçlarından biri Avrupa'da derebeyliğin güçlenmesi olmuştur.

3. Vikingler kendileriyle özdeşleşmiş olan boynuzlu miğferleri hiçbir zaman giymemişlerdir.

Vikingler, hiçbir zaman böyle miğferler giymedi. Bu miğfer modeli ilk olarak 19. yüzyılda Wagner'in Norveç sagalarını konu alan ünlü operası Die Valküre'nin 1876 tarihli Beyrut Festivali performansı için tasarlandı.

Vikingler boynuzları iki şekilde kullanıyordu: İçki içmek ve öttürerek haberleşmekte.

4. Viking dilinde küfür veya küfür benzeri hiçbir sözcük bulunmaz.

Ancak şu da bir gerçektir ki Vikingler de bir insan evladıdır ve zaman zaman sinirlenebilirler. Bu gibi durumlarda sözcüklerin anlamlarına sığınıp rahatlamaya çalışmak yerine, ses tellerini ve büyük olasılıkla et ve şarap kokan ağızlarını hiç yormazlar ve baltalarıyla sorunlarını kökten çözerler. Bu durum toplum düzenini de sağlar çünkü bir Viking diğer bir Vikingi sinirlendirmeden önce en az 3 kere düşünür, taşınır ve ona göre karar verir.

5. Cenaze törenleri

Vikingler cenaze törenlerini de ölülerini tahtadan ve içi toprakla doldurulmuş bir kayığa koyup yakarak gerçekleştirirlerdi. Bu bir Viking için en büyük onurdu. Çünkü teknenin onları öteki dünyaya götüreceğine inanıyorlardı. Bu yüzden değerleri eşyaları ve kılıçları da yanlarına koyuluyordu.

6. Vikingler kendilerine Viking demezlerdi

Avrupalıların Vikingler olarak adlandırdığı topluluklar kendi içlerinde Danimarka, İsveç ve Norveç'te birbirlerine düşman kabilelerden oluşan küçük ülkelerden ibaretti. İskandinavya'da yüzyıllar boyu birlik halinde yaşamamış ve bir bayrak altında birleşmemiş olan Vikingler, farklı kabilelerin bir araya gelip oluşturduğu büyük filolarla Avrupa'ya seferler düzenlerken bir yandan da kendi aralarında savaşmaya da devam ederlerdi.

7. Ayasofya'da Viking yazısı

9. yüzyıla ait olduğu tespit edilen bu yazıda , "Halvdan buradaydı" ibaresi yazılıdır. Yazının Doğu Roma Dönemi'nde orduda paralı asker olarak çalışan bir Viking askeri tarafından yazıldığı düşünülmektedir. Savaşçı kişilikleri ile bilinen ve İstanbul'a gelen bir grup Viking, burada İmparatorluğun isteği ile çoğunu kendilerinin oluşturduğu "Varangian" adlı muhafız alayına katılmışlardır.

8. Vikingleri pislik içinde, leş gibi insanlar değillerdir.

Henüz daha Avrupa'da örnekleri görülmeyen çağlarda Vikinglerin kemikten yapılmış kulak temizliği için çubuklardan tutun, tırnak makaslarına kadar, törpüden tutun, tıraş bıçaklarına kadar alet edevatları vardı. Kişisel bakıma son derece önem veren Vikingler aynı zamanda Avrupalılardan daha sık yıkanıyorlardı.

9. Vikinglerde çocuklar bile çok rahat bir şekilde ateş yakabiliyorlardı

Avrupalılar için ateş yakmak marifet isteyen bir uğraş olarak bilinirken, Vikingler; Fungus adı verilen, ağaç kabuğu üzerinde yetişen mantarları toplayıp idrar içinde kaynattıktan sonra kurumaya bırakıyorlardı. Kuruyan mantarları ateş yakmak için kullanıyorlardı. Ayrıca idrar içindeki sodyum nitratın ateş yakmayı çok kolay hale getirdiğini keşfetmişlerdi.

10. Vikinglerin en büyük gelir kaynağı köle ticaretiydi.

Kölelerin büyük çoğunluğunu Asya ve Avrupa'daki insan pazarlarına satıyorlardı. Yıllarca Avrupa'ya düzenlenen akınların finansmanını bunlar sağlamıştır.

11. Viking kadınları günümüzdeki birçok ülke kadınından daha özgürdü

Avrupa'da ve hatta dünyanın geri kalan tüm coğrafyalarında kadınlar ikinci sınıf vatandaş muamelesi görürken Vikingler'in kadın hakları gibi bir kavrama bile ihtiyaçları yoktu. Kadın ve erkek Vikinglerde doğuştan eşit olarak görülüyordu. Bu yüzden pek de bir kadın erkek ayrımı toplum içerisinde yoktu. Kadınlar savaşçı da olabiliyorlardı, yönetici de olabiliyorlardı, bir erkek ne yapıyorsa onlar da yapabiliyorlardı. İstedikleri zaman boşanma hakları da vardı.

12. Tarihte bilinen ilk kayakçılar Vikinglerdi

6000 yıldan bu yana kayak yapak Vikingler aynı zamanda kayakçıları koruduğuna inandıkları Ullr adında bir Tanrıya da tapıyorlardı. Tabi kayak işini spor olarak değil ulaşımı kolay kıldığı için yapıyorlardı.

13. Vikingler sırf biraları bittiği için bile defalarca İngiltere'ye saldırmışlardır.

Gayet makul bir sebep gibi duruyor. 😁

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enessplt06

Vikingsler için kişisel bir inceleme yaptım keyifli okumalar

teknolojihaberm

Vikingler Vikings dizisinin tüm bölümlerini sitemizden izleyebilirsiniz.

feyk

Vikingler, turkler gibi hareketli, savasci toplumlarda kadinin konumu daima yuksek oluyor. Surekli hareket, aksiyon halinde olan bir toplumda kadin aktif yasamin bir parcasi oluyor, her zaman katilim icinde bulunuyor. Ote yandan yerlesik tarim toplumlarinda kadinin hemen her zaman deger kaybettigini goruyoruz. Cinde ornegin kiz cocuklara isim bile verilmezmis. Sayi ile cagrilirlarmis. Muhtemelen medeniyetin getirdigi is gucunde ozellesme kadini sadece cocuk buyutme ve erkege hizmet etme rolune hapsettigi icin.

berkut-keskin

çok büyük bir yanlışın var vikingler göçebe değildir.tam tersi yerleşik ve tarım toplumudur.asla göçebe olmamışlardır sırf türklere pay çıkarabilmek için şu faşizan dürtülerinizi bi bırakın artık amk! bende türkümde çadırda dağ taş gezip yaşamışlar atalarımız çokta övünülecek bir kültür mirası değil zaten bi bokta kalmamış camiler medresler dersen bunların hepsi müslümanlıktan sonra oldu türk kültüründen kalan bişey değil komplekslerinizi ve faşizanlığınızı bi atın

nurettin-kayabasi

Tabi tarih bilmeden böyle konuşmak kolay... Orta Asya ikliminin o zamanki durumu günümüz Sibirya ile aynı olduğundan göçebe yaşamaktan başka şansları yoktu. Toprak coğrafya vardı da Türkler tarım mı yapmadı ? Ne zaman Anadoluya geldik ve ondan sonra yerleşik düzene geçildi çünkü coğrafya buna izin veriyordu...

berkut-keskin

yukarıdaki feyk adlı kullanıcının net bi şekilde geçmişinden utanma ve bi şekilde iyi birşeyler çıkarma bi yerlere yamanma çabası var."çadırda yaşamışlar göçebe binlerce yıl ama bakın kadın erkek eşitti" vs. bunlar aslında geçmişinden utanmak.ben utanmıyorum tarihteki hiçbirşeyden utanmıyorum veya övünmüyorum.ayrıca yerleşik kültür daima gelişmiş kültürdür.etkiler göçebe kültür bi yerden alır başka bi yere taşır sadece.insanlığın gelişim aşamaları diye bir şey var bilimde.yerleşik kültür göçebelikten sonradır.yani daha gelişkin kültürdür.bir üst modeldir.avcı-toplayıcı kültürden bile övünme veya utanma çıkaran anlayışa pes diyorum! umarım anlaşılmıştır nurettin aga!

berkut-keskin

mademki çadır kültürü çok övünülecek bişey moğolistanda bir türk kabilesi var.hala ren geyiği sürülerini takip ederek yaşıyorlar.atlarsın uçağa onlarla hebele hübele diye takılırsın.ama unutma kültür olarak aramızda 15 bin yıl var onlarla. buda ne kadar saçmaladığınızın göstergesi

feyk

dikkat ederseniz gocebe demedim. kendi kendinize farkli anlamlar cikarmayin. hareketli dinamik, savasci toplumlar dedim. eski turkler sandiginiz kadar gocebe degildi. pek cok yerlesik sehirleri vardi. islamiyet oncesi devirde bile semerkantda, horasanda yerlesik zengin turk sehirleri vardi. ayni sekilde vikinglerde tarim ve sehirlesme vardi ama surekli yeni topraklar pesinde olan, dinamik yayilmaci bir topluluklardi. acikcasi vikinglerle eski turkler arasinda cok buyuk benzerlikler goruyorum. ikiside feth eden savasci topluluk. baska halklari topraklarini fethedip hukum surmusler, devlet duzeni getirmisler. ornegin bugunki ruslarin kokeni olusturan ilk rus devletini kuran ve hatta rus ismini veren vikinglerdir. ingilterede, normandiyada, scilyada hatta ve hatta antakyada devlet kurum hukum surmus bir toplulukdan bahsediyoruz. tahmininizden cok daha fazla turklerle benzerlikleri var. tarih okudukca insan farkina variyor.

feyk

benim tarihle ilgili fasizan bir yaklasimim yok. yanlis yerleirni gordugumde eski turk devletlerinide yerden yere vururum. vurmuslugum vardir. her ne kadar mumkun olmasada olaylara objektif bakmaya calisiyorum. gelgelelim sizin tarihden baska anlamlar cikarma derdiniz oldugu acik. keza durduk yere bu kadar asiri tepki vermenizin baska bir aciklamasini bulamiyorum

berkut-keskin

yani koskoca avrupada arabistanda devlet düzeni yoktu öylemi? senin osmanlı dediğin şey hırıstiyanlığın gidip müslümanlığın gelmesi dışında bizansın birebir fotokopisi idi.bizans osmanlıyı etkilemiştir.regaip kandillerinde camilerde söylenen ilahilerin temeli bile bizans kiliselerinden aşırmadır. koskoca roma medeniyetinden bahsediyoruz kardeşim bilimde sanatta felsefede hukukta siyasette herşey ama herşeyde romanın izleri var.

berkut-keskin

"fetheden savaşçı topluluk,devlet kurup hükmeden.." diyip böbürleniyorsun ya işte ben bu böbürlenişe karşıyım arkadaşım.orta asyada kıtlık olmasa yaşam olsa koşullar elverişli olsa hiç kimse şurdan şuraya gitmezdi. vikingler içinde aynı şey geçerli idi.yiyecek yok yiyecek aramaya çıktılar daha iyi bir yaşam peşine koştular bunu yaparkende vahşetin daniskasını yaptılar tabiki. bununla övünülmez kardeşim.devasa iran medeniyeti var,bağdat kütüphanesi vardı moğollar ve ordularındaki tatarlar talan etmeden önce.günümüzde bilim dünyası şunu söyler;eğerki göçebe saldırıları olmamış olsaydı insanlık bugünkü teknolojimize muhtemelen 300 yıl önce ulaşmıştı.. ben daha ne diyim

sciencesoldier

bir dakika ne dediğinin farkında mısın acaba eğer topraklar elverişli olsaydı gitmezler miydi şaka mısın sen anadoluya yerleştikten sonra neden batı ilerleyişi sürdü peki ya avrupa neden doğuya seferler düzenleyip haçlı birliklerini oluşturdu ve ayrıca moğollar sonradan türkleşmiş bir topluluk anadolu halkından etkilenerek türk oldular toprakların verimli olması sadece ekonomik olarak bir nedene bağlanablir ayrıca türklerin böyle olmasının sebebi çindir zamanında yaptıkları yüzünden göç ettik ayrıca orta asyada kalanlar neden o zaman türkler ezelden beridir bağımsızlıklarına düşkün topluluklardır fethetme politikası hep vardır türklerde gerek ekonomik güç gerek türklüğü yayma daha sonraları da islamiyeti yayma amacıyla gittikleri yerde birçok devlet kurmuşlardır tarihteki türk devletlerine bakarsan anlarsın

ahmetcan.oral.5

Şu an Macarlar bile ülkelerinin ne kadar küçük olduğundan şikayetçi. Genişleme arzusu gerçekten de bilinç altımızda var olan bir şey. Bunu tutup da sadece coğrafi şartlara indirgemek doğru değil kanımca. Ayrıca yorumlarında neyi hedeflediğini de anlamadım. Durup dururken sayfadaki en bilimsel konuşan adama saldırmanı anlayamadım.

sciencesoldier

ee bunu tayguna söylemen gerekmiyor mu ben naptım şimdi :DDD

ahmetcan.oral.5

Ona zaten :D

sciencesoldier

sence neden yazdım ben bunu bana geldi yanlış yanıtlaya basmışın :DD

ahmetcan.oral.5

arada oluyo öyle ya. Kusura bakma.

sciencesoldier

no problem :DD

feyk

bahsettigimiz sene 7inci 8inci yuzyil. ayrica olayi turk, viking diye kisitlamninda alemi yok. benim bahsettigim yasam seklinin, sosyal duzendeki etkisi.

witcher

Abi sende hata uslubu yanlış insanları neden kaale alırsın ki? Dün tarih kitabından ezberlediklerini buraya yazanlar bunlar. Tek kaynaktan ezbere konuşan çocuklar bunlar.

akin-ipek

yav bırakın abi artık etnisizm mevzularını insanoğlu iklim coğrafya ne için uygunsa o şekilde yaşamış bulundukları yerlerde kimisi gelirinin çoğunu ticaretle sağlıyormuş kimisi tarımla kimisi savaşla sistemini iyi kuran büyümüş imparatorluk olmuş bozunca da yıkılmış hala göçebelik şöyle yerleşik böyle türktü iskandinavdı tartışıyorsunuz hiç bir insan diğerinden üstün değil ama iki insan bir araya gelip diğer iki insandan üstün olabilir bütün mevzu bu yeterki birbirlerine düşmeyip insan olabilsinler.

berkut-keskin

ya siz kim bilim kim?? güldürmeyin adamı:) anadoluya geldikten sonra islamlaşan ve devletleşen kabilelerden imparatorluk çıktı ortaya.adı üstünde "imperia!" yani emperyalizm. her imparatorluk emperyalisttir yani yayılmacıdır.ikisinin arasındaki ayrımı bilmeden boş boş konuşmayın.türklerin orta asyadan çıkışları tamamen aç kaldıkları için iklim kuşullarının hayvanlarını yetiştirebilmek için artık uygun olmamasıdır.

berkut-keskin

bende şunu anlatıyorum zaten güzel kardeşim. vikingler ile türkler aynı nedenlerle dışarıya gitmişlerdir. fakat külürleri zerre benzemez birbrine.vikingler göçer değildir.iyi ticaret yaparlar vede tarımdan demircilikten iyi anlarlar türkler gezgindir organizedir iyi savaşır fakat yerleşik değildir.yaşam şekli olarak türkler vikingler kesinlikle aynı değildirler.yerleşik-göçebe arasındaki bilimsel farkı bilmek gerek önce.

berkut-keskin

aynı reflekslerle hareket etmiş olmaları aynı-veya benzer kültüre ait oldukları aynı yaşam biçimine aynı sosyal ilişkilere sahip oldukları ve olacakları anlamına gelmez,eğer bunu iddia edersen bugünkü ışide düşman olan bütün devletlerin çok benzer devlet veya toplumlar olması gerekirdi insanlarınında erkeklerininde kadınlarınında aynı statülerde olması gerekir diye iddia demek gibi birşey.

sciencesoldier

karşında kim olduğunu bilmeden ne güzel yorum öyle o yaa aynen devam et ama sana takmıyım dikkat et

berkut-keskin

kısaca vikingler yerleşiktir ama kadının sosyal statüsü erkeklerle eşittir. türkler göçebedir kadının sosyal statüsü erkeklerle eşittir.diyorsunki dinamik toplum.afrikada günümüzde bile kimi yerleşik kabileler vardır ki bırakın kadın erkek eşitliğini kadın erkektende üstündür,onlar ne göçebedir ne senin tanımınla "dinamik toplum"dur.böylece öne sürdüğün tez çürür.. dinamik toplumlarda kadın-erkek eşittir diye kurduğun cümle saldırganlığı legalleştriliyor sevililik katıyor bilerek yaptı isen zaten kötüyü kendine referans almışsın yok bilmeden yaptı isen daha dikkat

berkut-keskin

sciencesoldier faşisti daha ne yazdığımı anlayamadan sanki türklere türk tarihine bişey söylemişim gibi anlamış:) bi 200 tane kitap oku sonra gel geri tartışalım

sciencesoldier

sen okumuşsun yaa aydınlat bizi işte benim ne yazdığımı anladığına eminsin bakıyorum da çok bildiğini zannediyorsun feykin ne yazdığını anla önce sonra tartışalım baksana hemen faşist olduğumu anlamışsın feyk de örgüt liderimiz aslında neyse ben uyarımı yaptım zorlama bence

haci-mehmet-sahin

Sen herkese faşist dediğine göre aptal hümanist,komünist gerizekalının tekisin kimseyle tartışacak kapasiteye sahip değilsin sadece kin,nefret kusuyorsun.

blackprince

#13'deki kafalar çok iyi pırıl pırıl

missbibliophile

#3'de yanlişlik var yalniz: Beyrut festivali değil, Bayreuth festivali. Birisi Lübnan'in başkenti, diğeri de hala Wagner festivalinin yer aldiği Almanya Bavyera'da bir şehir.

Görüş Bildir