Görüş Bildir
Haberler
TV
Dizisiyle Ortalığı Kasıp Kavuran Vikingler Hakkında Hiç Bilmediğiniz, Sizi Çok Şaşırtacak 13 Gerçek

etiket Dizisiyle Ortalığı Kasıp Kavuran Vikingler Hakkında Hiç Bilmediğiniz, Sizi Çok Şaşırtacak 13 Gerçek

theolonius
22.02.2016 - 13:53

Vikingler, yıllar yılı insanlara sempatik gelmişlerdir. Turuncu ya da sarı saçları yine aynı şekilde uzun sakalları ve kafalarındaki boynuzlu miğferleri ile bilinirler. Ama bu bildiklerimiz ne kadar doğru?

Çocukluğumuzun çizgi filmi ''Vicky the Viking'' ve son yılların fenomen dizisi ''Vikins'' özelinde, Vikingler hakkında yanlış bildiğimiz ve hiç bilmediğimiz konuları sizler için derledik.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Amerika kıtasına ilk giden Kristof Kolomb değil, Vikinglerlerdir

MS 1001 yılında büyük bir yolculuk gerçekleşmiş ve Vikingler bilinmeyen kıtaya ulaşmışlardı. Amerika’daki ilk yerleşkeler Newfoundland ve Kanada Labrador’unda olmuştur. Vikingler yeni keşfettikleri bölgeye “Vinland” adını vermişlerdi.

2. Avrupa’da derebeyliklerin Viking saldırıları sonucunda güç kazandığı düşünülmektedir.

2. Avrupa’da derebeyliklerin Viking saldırıları sonucunda güç kazandığı düşünülmektedir.

Vikinglerin yayılmasının sonuçlarından biri Avrupa'da derebeyliğin güçlenmesi olmuştur.

3. Vikingler kendileriyle özdeşleşmiş olan boynuzlu miğferleri hiçbir zaman giymemişlerdir.

3. Vikingler kendileriyle özdeşleşmiş olan boynuzlu miğferleri hiçbir zaman giymemişlerdir.

Vikingler, hiçbir zaman böyle miğferler giymedi. Bu miğfer modeli ilk olarak 19. yüzyılda Wagner'in Norveç sagalarını konu alan ünlü operası Die Valküre'nin 1876 tarihli Beyrut Festivali performansı için tasarlandı.

Vikingler boynuzları iki şekilde kullanıyordu: İçki içmek ve öttürerek haberleşmekte.

4. Viking dilinde küfür veya küfür benzeri hiçbir sözcük bulunmaz.

4. Viking dilinde küfür veya küfür benzeri hiçbir sözcük bulunmaz.

Ancak şu da bir gerçektir ki Vikingler de bir insan evladıdır ve zaman zaman sinirlenebilirler. Bu gibi durumlarda sözcüklerin anlamlarına sığınıp rahatlamaya çalışmak yerine, ses tellerini ve büyük olasılıkla et ve şarap kokan ağızlarını hiç yormazlar ve baltalarıyla sorunlarını kökten çözerler. Bu durum toplum düzenini de sağlar çünkü bir Viking diğer bir Vikingi sinirlendirmeden önce en az 3 kere düşünür, taşınır ve ona göre karar verir.

5. Cenaze törenleri

5. Cenaze törenleri

Vikingler cenaze törenlerini de ölülerini tahtadan ve içi toprakla doldurulmuş bir kayığa koyup yakarak gerçekleştirirlerdi. Bu bir Viking için en büyük onurdu. Çünkü teknenin onları öteki dünyaya götüreceğine inanıyorlardı. Bu yüzden değerleri eşyaları ve kılıçları da yanlarına koyuluyordu.

6. Vikingler kendilerine Viking demezlerdi

6. Vikingler kendilerine Viking demezlerdi

Avrupalıların Vikingler olarak adlandırdığı topluluklar kendi içlerinde Danimarka, İsveç ve Norveç'te birbirlerine düşman kabilelerden oluşan küçük ülkelerden ibaretti. İskandinavya'da yüzyıllar boyu birlik halinde yaşamamış ve bir bayrak altında birleşmemiş olan Vikingler, farklı kabilelerin bir araya gelip oluşturduğu büyük filolarla Avrupa'ya seferler düzenlerken bir yandan da kendi aralarında savaşmaya da devam ederlerdi.

7. Ayasofya'da Viking yazısı

7. Ayasofya'da Viking yazısı

9. yüzyıla ait olduğu tespit edilen bu yazıda , 'Halvdan buradaydı' ibaresi yazılıdır. Yazının Doğu Roma Dönemi'nde orduda paralı asker olarak çalışan bir Viking askeri tarafından yazıldığı düşünülmektedir. Savaşçı kişilikleri ile bilinen ve İstanbul'a gelen bir grup Viking, burada İmparatorluğun isteği ile çoğunu kendilerinin oluşturduğu 'Varangian' adlı muhafız alayına katılmışlardır.

8. Vikingleri pislik içinde, leş gibi insanlar değillerdir.

8. Vikingleri pislik içinde, leş gibi insanlar değillerdir.

Henüz daha Avrupa'da örnekleri görülmeyen çağlarda Vikinglerin kemikten yapılmış kulak temizliği için çubuklardan tutun, tırnak makaslarına kadar, törpüden tutun, tıraş bıçaklarına kadar alet edevatları vardı. Kişisel bakıma son derece önem veren Vikingler aynı zamanda Avrupalılardan daha sık yıkanıyorlardı.

9. Vikinglerde çocuklar bile çok rahat bir şekilde ateş yakabiliyorlardı

Avrupalılar için ateş yakmak marifet isteyen bir uğraş olarak bilinirken, Vikingler; Fungus adı verilen, ağaç kabuğu üzerinde yetişen mantarları toplayıp idrar içinde kaynattıktan sonra kurumaya bırakıyorlardı. Kuruyan mantarları ateş yakmak için kullanıyorlardı. Ayrıca idrar içindeki sodyum nitratın ateş yakmayı çok kolay hale getirdiğini keşfetmişlerdi.

10. Vikinglerin en büyük gelir kaynağı köle ticaretiydi.

10. Vikinglerin en büyük gelir kaynağı köle ticaretiydi.

Kölelerin büyük çoğunluğunu Asya ve Avrupa'daki insan pazarlarına satıyorlardı. Yıllarca Avrupa'ya düzenlenen akınların finansmanını bunlar sağlamıştır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Viking kadınları günümüzdeki birçok ülke kadınından daha özgürdü

11. Viking kadınları günümüzdeki birçok ülke kadınından daha özgürdü

Avrupa'da ve hatta dünyanın geri kalan tüm coğrafyalarında kadınlar ikinci sınıf vatandaş muamelesi görürken Vikingler'in kadın hakları gibi bir kavrama bile ihtiyaçları yoktu. Kadın ve erkek Vikinglerde doğuştan eşit olarak görülüyordu. Bu yüzden pek de bir kadın erkek ayrımı toplum içerisinde yoktu. Kadınlar savaşçı da olabiliyorlardı, yönetici de olabiliyorlardı, bir erkek ne yapıyorsa onlar da yapabiliyorlardı. İstedikleri zaman boşanma hakları da vardı.

12. Tarihte bilinen ilk kayakçılar Vikinglerdi

12. Tarihte bilinen ilk kayakçılar Vikinglerdi

6000 yıldan bu yana kayak yapak Vikingler aynı zamanda kayakçıları koruduğuna inandıkları Ullr adında bir Tanrıya da tapıyorlardı. Tabi kayak işini spor olarak değil ulaşımı kolay kıldığı için yapıyorlardı.

13. Vikingler sırf biraları bittiği için bile defalarca İngiltere'ye saldırmışlardır.

Gayet makul bir sebep gibi duruyor. 😁

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1280
335
97
87
45
26
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
feyk

Vikingler, turkler gibi hareketli, savasci toplumlarda kadinin konumu daima yuksek oluyor. Surekli hareket, aksiyon halinde olan bir toplumda kadin aktif yas... Devamını Gör

Berkut Keskin

çok büyük bir yanlışın var vikingler göçebe değildir.tam tersi yerleşik ve tarım toplumudur.asla göçebe olmamışlardır sırf türklere pay çıkarabilmek için şu ... Devamını Gör

KaRaBaSaN

Dizide Vikinglerin kültürünü büyük oranda yansıtmışlar. Zaten izledikten sonra Vikingler hakkında bildiğimiz bir çok şeyin doğru olmadığını görüyoruz.

Dex Dex

Acaba İskandinavlar , kendi ülkelerinde ki sosyal paylaşım siteleri böyle galeriler yaptığı zaman nasıl tepki veriyorlar ? '' Bizim dedelerimiz bira için sav... Devamını Gör

feyk

Ordada bu tipler illaki vardir. Nitekim finlandiyada sons of odin diye tisort bastirip sokaklarda dovmelik gocmen arayan zihniyet bu zihniyet. Finler viking ... Devamını Gör