Deniz Tekin, Nilipek, Sedef Sebüktekin ve Fazlası… Son Yıllarda Seslerine Adeta Aşık Olduğumuz 14 Kadife Sesli Kadın Sanatçı

9PAYLAŞIM

Son yıllarda her alanda olduğu gibi müzikte de çok güçlü ve başarılı kadınlarla sarıp sarmalanıyoruz. Özellikle sosyal platformların da desteğiyle büyük bir dinleyici kitlesine ulaşmayı kısa zamanda başaran birçok kadın müzisyenle karşılaştık. Tabii ki her birinin kendine özgü sesi, kendine özgü tarzıydı dikkatimizi bu kadar kısa zamanda çeken şey... O halde gelin hep birlikte bu şahane kadınlara kısa bir göz atalım!

1. Deniz Tekin

Memur bir ailenin çocuğu olarak İzmir'de doğan Deniz Tekin, sesiyle mest ediyor adeta hepimizi. Ailesinin tayinleri sebebiyle çocukluk yıllarını İzmir'in dışında Mardin'de ve Gaziantep'te geçirdi. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerini bu şehirlerde tamamlayan müzisyen müziğe piyano ve yan flüt ile başladı. SoundCloud gibi müzik paylaşım platformlarında çalışmalarını paylaştı ve ilgi gördü. YouTube'da 7 milyon civarında izlenme sayısına ulaşıp kendine bir dinleyicisi edinen Deniz Tekin, birçok büyük şehirde konserler verdi. Boğaziçi Üniversitesi'nde Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünde eğitim aldı, 2017 yılında ise henüz on dokuz yaşındayken dokuz şarkıdan oluşan ilk stüdyo albümü "Kozakuluçka"yı yayımladı. Bu albümde seslendirdiği "Beni Vur" adlı şarkıyı bugünkü ününe kavuştu.

2. Sedef Sebüktekin

Dönemimizin bir diğer taze sesi, 1990 doğumlu Sedef Sebüktekin. Genellikle günlük hayattan beslenen şarkıları hem çok naif hem kıpır kıpır. Üniversitede peyzaj mimarlığı okuduğunu ama çok da iyi bir öğrenci olmadığını söyleyen Sedef, kurumsal hayattan teğet geçip yapmayı sevdiği şeyi yaparak müziğe yönelmiş. Lisede davul ve gitar çalan sonra da vokale yönelen müzisyen o dönemlerde yine ufak tefek besteler yaparak müzik kariyerini şekillendirmiş. İlk olarak Sofar performansıyla ilgiyi üzerine çeken müzisyen şarkılarının Kayboluyorum adlı şarkısı aynı zamanda Hakan Muhafız dizisinde de çalınmıştı.

3. Nilipek

Nilipek ismiyle müsemma, ipek gibi sesiyle son dönemlerin en dikkat çekici müzisyenlerinden biri. Aslında sadece sesi değil şarkıları da ipek gibi, sımsıcacık ve naif. 'Havada Bir Hinlik Var' şarkısına yaptığı cover ile dikkatleri çeken Nilipek küçük yaşta aldığı piyano, keman ve bas gitar eğitimleriyle müziğe adım atmış. Lise yıllarında kendi şarkılarını yazmaya başlamış; Boğaziçi Üniversitesi’nde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde okurken de Deniz Yıldız ve Ergin Tural ile birlikte indie rock grubu Lemur'u kurmuş ve grupta bas gitar çalmış. Hollanda’da yüksek lisans yaparken ise Hypnotic School adlı dream pop grubunda şarkılar yaptı ve söyledi. 2013'ten bu yana da kariyerine solo olarak devam eden Nilipek ilk albümü "Sabah"ı 2015'te yayınladı. Çeşitli müzisyenlerle ortak çalışmalar ve düetler yapan, aynı zamanda çeşitli film ve dizilere müziklerini veren/şarkılar yapan Nilipek 2017'nin sonunda da ikinci albümüyle buluşturdu dinleyicilerini.

4. Melike Şahin

1989'da İstanbul'da doğan Melike Şahin, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun. Müzik kariyerine Müzik Kulübü Klasik Müzik Korosu’nda soprano olarak başladı. Yaklaşık altı yıl boyunca BaBa ZuLa ile birlikte hem Türkiye'de hem Avrupa'da yüzlerce konser verdi. Ayrıca Tony Gatlif’in filmi Djam’in müziklerinde imzası olan Melike Şahin, filmin Cannes'da yapılan dünya prömiyeri öncesinde konser verdi. İsrailli grup Boom Pam ile birlikte yaptığı ve sözleri kendisine ait olan “Beni Yalnız Koma” adlı parçası ise 2017'de yayınlandı. Aynı zamanda birbirinden usta isimlerle aynı sahneyi paylaştı. 2018'de yayınlanan Sevmek Suçsa Suçluyum şarkısının klibini de Tony Gatlif yönetti.

5. Karsu

1990'da Amsterdam doğan Karsu, hem piyanist, hem besteci, hem aranjör hem de söz yazarı. Yedi yaşındayken piyanoya başlayan Karsu, genç yaşına rağmen ABD gibi onlarca ülkede konserler verdi. Birçok önemli caz festivallerinde sahne aldı. 2012’de çıkardığı ilk stüdyo albümü Confession ve 2015 yılında çıkan Colors'ta yer alan şarkıların neredeyse tamamını kendisi yazıp besteledi. 2016’da Hollanda’nın en önemli müzik ödülü olan Edison – World/Jazz ödülünü kazandı ve böylece Avrupa caz sahnesindeki yerini sağlamlaştırdı. Listenin en yeteneklilerinden biri olan müzisyenin hikayesi belgeselci Mercedes Stalenhoef tarafından “Karsu: I Hide A Secret” adlı belgesele konu oldu. IDFA'da prömiyerini yapan belgesel ülkemizde de Documentarist İstanbul Belgesel Günleri tarafından gösterilmişti. Yurtdışının yanı sıra ülkemizde de birçok önemli festivalde ve organizyonda sahne aldı Karsu. Özellikle Jest Oldum, Esmerim Biçim Biçim gibi çok sevilen şarkılara yaptığı kendine özgü coverlarla dikkatleri üzerine çekmişti. Geçtiğimiz yıl kendi adını verdiği albümüyle Karsu üretmeye devam ediyor.

6. Melek Mosso

Listenin en farklı ses tonuna sahip olan müzisyeni Melek Mosso, 1988'de Kayseri'de doğdu. İlk bestesini 7 yaşında yaptı, orta okul yılarında ise bağlama çalmaya başladı. Üniversite eğitimini Adnan Menderes Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünde tamamlayan Melek Mosso, okul yıllarını keman ve yan flüt çalarak geçirdi. Okul etkinliklerinde ve çeşitli festivallerde konserler verdi. Sözler yazıp besteler yapmaya devam ederken İstanbul'da çeşitli mekanlarda sahne alarak kendi dinleyici kitlesini oluşturmaya başladı. Daha sonra O Ses Türkiye yarışmasına katılarak ismini tüm Türkiye'ye duyurdu. 2018'de Youtube'dan yayınladığı Yıldız Tilbe coverı olan Vursalar Ölemem şarkısıyla milyonlara ulaştı. Başarısını ve ününü Çukur’un dizisinde yer alan “Hiç Işık Yok” şarkısıyla perçinledi. Müziğinin yanı sıra piyano, yan flüt, solfej ve armoni dersleri vererek konservatuvara öğrenci de yetiştiren Melek Mosso, soyadını hareketli, canlı anlamına gelen İtalyanca bir müzik teriminden alıyor.

7. Sena Şener

Milyonlara ulaşan ve dünya çapında pek çok ülkede müzik listelerine girmeyi başaran Mahmut Orhan ile birlikte söylediği ‘Feel’ şarkısı ile dikkatleri üzerine çeken Sena Şener, 1998 Gaziantep doğumlu. Gaziantep'ten sonra önce İzmir'e sonra İstanbul'a yerleşen Sena Şener'in babası da bir müzik öğretmeni. 9 yaşında gitar çalmaya, 10 yaşında şarkı söylemeye başlayan Sena, 11 yaşında da ilk İngilizce bestesini yazmış. İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat bölümde okuyan Sena Şener, müziğini 16 yaşından beri dinleyicileriyle paylaşıyor. Soundcloud ile başlayan serüveni onu bir yıldıza dönüştürmüş durumda. 2018 yılına kadar çıkardığı singlelarla yerini sağlamlaştırdıktan sonra 2018 yılında İnsan Gelir İnsan Geçer adlı albümünü yayınladı. Kendi yazdığı şarkılarını single olarak paylaşmaya devam ediyor.

8. Nova Norda

Nova Norda, adeta hepimize ilham olabilecek bir kadın, bir müzisyen. 2018'in Şubat'ında yayınladığı şarkıları çok kısa sürede dikkat çeken Nova Norda, kurumsal hayatı bırakarak müzik yapmaya atıldı. Müziği hayatının odak noktası yapmaya karar vererek çıktığı bu yolda çok da başarılı oldu, birbirinden güzel parçalarıyla buluşturdu dinleyicisini. Kendi müziğini "hip-hop, R&B, trap ve rap’ten ilham alan elektro pop" olarak tanımlayan Nova Norda, ilk single çalışması Çıktım Bi Yola’yla başlayıp büyüyen müzik yolculuğunda hayli rengarenk ve göz kamaştırıcı birisi. Aslında müziğe yedi yaşındayken edindiği org ile başlamış ve sonra piyano eğitimi alarak besteler üretmiş. Boğaziçi Üniversitesi'nin Müzik Kulübü'nde yer alan Nova Norva aynı zamanda kulübün Rock Korosunda da koristlik, şef yardımcılığı, koro şefliği yapmış. Müzikle arasına giren kurumsal hayat ise yalnızca üç sene sürmüş ve sonra dayanamayıp müziğe yeniden sarılmış. İyi ki de yapmış! Ha unutmadan isminin anlamı da "Kuzey Yıldızı".

9. Güler Özince

Merkür Retrosu ile hayatımıza giren Güler Özince, kendisini bildiğinden beri müzikle iç içe olduğunu söylüyor. İlk beste denemesini de 13 yaşında yapmış. 1999-2001 yılları arasında Bursa'da iki yıl müzik eğitimi aldı. Konservatuar eğitimini yarıda bırakan Güler Özince Başkent İletişim Akademisi'nde diksiyon & seslendirme eğitimi aldı. Seslendirme ve jingle gibi işlerde de çalışan Güler, İstanbul'un çeşitli mekanlarında sahneler aldı. 2012 - 2016 yıllarının tüm yazlarını ise Kaş'taki mekanlarda sahne alarak geçiren müzisyen aynı zamanda kendi bestelerini de ilk olarak bu yıllarda dinleyicileriyle paylaştı. Kendisine ününü getiren Merkür Retrosu'nu, 2016 yılında Sofar Sounds İstanbul'da seslendirdi. Şarkı aynı zamanda aynı yıl TRT'de yayınlanan Baba Candır dizisinin final özel bölüm müziği olarak yayınlandı.

10. Eda Baba

Eski pop şarkıları coverlayan tatlı mı tatlı bir müzik grubumuz vardı bir zamanlar: Eski Bando. İşte Eda Baba, o grubun hem solisti hem de kurucu üyelerinden biriydi. Ne yazık ki grup dağıldı fakat Eda Baba kariyerine solo devam ederek büyük bir dinleyici kitlesine ulaştı. 1989'de İstanbul’da doğan Eda Baba, üniversite eğitimine önce İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon bölümünde başladı ardından da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema bölümünde okudu. Eski Bando ile birlikte 2014 yılında “Renkli Şeyler”, 2016 yılında ise “İstanbul Beyrut Paris” albümlerini yayınladı. 
İlk solo albümünü ise birçok Single'ın ardından 2019'da “Bir Küçük Tebessüm" adıyla yayınladı ve büyük ilgi topladı.

11. Ceren Gündoğdu

1988 yılında İstanbul’da doğan Ceren Gündoğdu, 9 yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı yarı-zamanlı Piyano Bölümü’nü kazandı. 2011'de Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu ve aynı dönemde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikal-Tiyatro Bölümü'nde de eğitimini tamamladı. 2011-2013 yılları arasında İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenen Broadway müzikali Sidikli Kasabası'nda başrollerden biri olarak görev yaptı.
 Lise yıllarında kendi şarkılarını yazmaya başlayan Ceren, 2018'de Tepetaklak adlı singleını yayınladı ve büyük bir ilgi yakaladı. Bu süreçte singlelar yayınlayıp müzikallerde görev almaya devam etti ve bu yılın Mart ayında da sözü ve müziği kendine ait yedi yeni şarkıdan oluşan Kapalı Gözlerle adlı ilk albümünü yayınladı. Yine bu yıl dinleyicileriyle buluşturduğu İki Keklik türküsüne yaptığı yorum da büyük beğeni topladı.

12. Kalben

1986, İskenderun doğumlu olan Kalben, 2007’de Bilkent Uluslararası İlişkiler’den mezun olup sonra da Grafik Tasarım’da yüksek lisans yapmış. Müzik ile ilgilenmeye 8 yaşında annesinin aldığı klavye ile başlayıp, 14 yaşında edindiği ilk gitarıyla da harmanlamış bunu. Uzunca bir zaman kurumsal işlerde geçen bir hayat Kalben'inki. Müziği bir kariyere dönüştürmenin hiç de kafasında tasarladığı bir şey olmadığını söyleyen Kalben, 2014'te Sofar Sounds kapsamında Galata'da bir evde sadece gitarıyla verdiği konserden yayınlanan 'Sadece' videosu ile büyük bir dinleyiciye erişti. Türkiye çapında ismini duyuran şarkısı ise "Haydi Söyle" coverı ile oldu. 2016'da kendi adını verdiği ilk albümünü, 2017'de "Sonsuza Kadar" adıyla ikinci albümünü ve son olarak bu yıl "Kalp Hanım" adındaki albümünü yayınladı.

13. Ekin Beril

Ekin Beril, 1993 Çanakkale doğumlu. 4-5 yaşlarındayken evde bulduğum bir orgun eline aldığı ilk enstrüman olduğunu söylüyor Ekin. Müziğe ilgisi de böyle başlamış, bir süre onun için hobi olarak kalsa da daha sonra müziği profesyonel olarak hayatının merkezine yerleştirmeye karar vermiş. İstanbul'da üniversite eğitimi sırasında çeşitli mekanlarda sahne almış ve  2015 yılında Bengü’nün vokalistliğini yapmaya başlamış. Son zamanlarda ise sosyal platformlar üzerinden sevdiğimiz parçalara yaptığı coverlar ile büyük beğeni toplayan ve dikkatleri üzerine çeken Ekin, özellikle karantina döneminde evinden yaptığı canlı konserlerle kulakların pasını sildi adeta.

14. Melisa Karakurt

Listemizin son başarılı müzisyeni Melisa Karakurt ise 1997, İzmir doğumlu. Müzik, Melisa'nın hayatına ilkokul yıllarında girmiş. O dönemlerde aldığı gitar eğitimiyle müziğe sarılan Melisa hem okulun müzik kulüplerinde hem de korolarda yer almış. Youtube'da yayınladığı coverlarıyla beğeni toplayan müzisyen Boğaziçi Caz Korosu seçimlerinde başarı yakalamasına rağmen müzik kariyerine solo devam etmeyi tercih etmiş ve çeşitli yarışmalarda başarılar elde etmiştir. Son zamanlarda özellikle Evrencan Gündüz ile yaptığı çalışmalar takdir görüyor ve sesinin güzelliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor.  Hatrı sayılı bir dinleyici kitlesi edindiği coverlarının ve düetlerinin yanı sıra 2018'de ilk single'ı Onlarca Yüzlerce Binlerce'yi çıkardı. Son olarak da bu yıl Bi' Cesaretle Gel single'ını dinleyicileriyle buluşturdu.

Sizler de sevdiğiniz ama bu listede yer veremediğimiz müzisyenleri yorumlarda bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin! 👇❤️

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sseliner03

ekinin acapella yaptığı zamanları hatırlayan var mı

sena-atabey

Karsu’nun Jazzcat şarkısı çok güzel. Seni alıp götürüyor

korleo

Sedef sebüktekini bana Azra Kohen’in son çıkardığı kitap sevdirdi.Özellikle (bul beni)harika olmuş.

minik-su-boregi

Birçoğu basit altyapılı, sadece birkaç cümlenin tekrar edip durduğu saçma şarkılara sahip. Türkçe şarkıyı Amerikan aksanıyla seslendirip aralarda da duygusal bir şekilde ''mrk mrk'' şeklinde ses çıkarmaları da cabası. Yeni neslin bohem olmak için yırtınıp bira içerek ve piercing takarak havalı olduğunu sanmasının ürünü hep bu insanlar. (bkz: şımarık sesli akustikçi kız furyası)

Görüş Bildir