Görüş Bildir
Haberler
Fotoğraflarla Cumhuriyet'in 92. Yılı Kutlamaları

Fotoğraflarla Cumhuriyet'in 92. Yılı Kutlamaları

ATKN
29.10.2015 - 10:25 Son Güncelleme: 29.10.2015 - 19:05

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 92. yıl dönümü tüm yurtta ve yurt dışı temsilciliklerde kutlanıyor. Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'ndeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bu yıl ilklere de sahne oldu. MHP ve HDP'den Anıtkabir ile Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törene katılım olmadı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları devlet erkanının katılımıyla Anıtkabir ziyareti ile başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk koydu.

Anıtkabir'de mozoleye çelenk koyarak Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'nde şeref defterini imzaladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Anıtkabir'deki törenin ardından, Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törene geçildi. Buradaki törene Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, yüksek yargı temsilcileri, kuvvet komutanları da katıldı. MHP ve HDP'den törenlere katılım olmadı.

AKM törenindeki ilkler

Atatürk Kültür Merkezi tören alanında düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlama programında bu yıl bir çok değişiklik yapıldı. Daha çok sivil çizgideki etkinliklerle gerçekleştirilen törende, asker bu yıl ilk kez tank, top, uçak gibi araçlarla değil, personel açısından çok daha güçlü ve kalabalık bir şekilde temsil edildi. Tören programındaki bir diğer değişiklik ise geçmiş yıllarda çeşitli gösteriler gerçekleştiren öğrencilerin yerini profesyonel ekiplerin almasıyla gerçekleşti. Halk oyunları gösterileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Bale sanatçıları tarafından sunuldu.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korusu ilk kez törenlerde yer aldı. 150 kişilik bir ekip, ilk olarak İstiklal Marşı'nı seslendirdi. Dördü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tören alanındaki yerini almasından önce, ikisi sonra olmak üzere altı eser çalındı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türk Hava Kurumu'ndan 'wingsuit' diye bilinen özel kıyafetli pilotlar, Solotürk ve atlı okçuların da özel gösteri sunduğu törende, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tüfek gösterisi gerçekleştirdi.

Geçit törenine ilk kez yabancılar da katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da vatandaşlara hitap ettiği etkinlikte, geçit töreninde de bazı değişiklikler yapıldı. Geçit törenine, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının Türkiye'de öğrenim imkanı sağladığı yabancı öğrenciler kendi ülke bayraklarıyla, Türkiye'nin 7 bölgesinden yerel kıyafetli ekipler, atlı okçular, emniyet teşkilatından Polis Meslek Yüksekokulu ve Özel Harekat Birliği temsilcileri, AFAD Kurtarma Timi, UMKE, Kızılay gönülleri gibi bazı devlet kurumları ilk kez katıldı. Madalya kazanmış milli sporcular, öğrencilerin de bulunduğu geçit töreninde, gaziler en ön sırada yerini aldı.

Mehteran Takımı da ilk kez bu yıl 300 kişilik dev bir kadroyla mini konser verdi.

AKM'deki törenler için teknik açıdan da en üst düzeyde hazırlık yapıldı. Törendeki gösteriler, alana kurulan büyük boyutlu ekranlardan izlendi. Türk Hava Kurumu'dan 'wingsuit' pilotlarından birinin kamerasından çekilen görüntüler de tören alanında kurulan ekranlara yansıtıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKM'deki törenin ardından, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resepsiyon verecek. Resepsiyona devlet erkanı, sanatçılar, iş dünyası temsilcileri, basın mensupları, sporcular da katılacak.

İşte fotoğraflarla Türkiye'de 29 Ekim...

İşte fotoğraflarla Türkiye'de 29 Ekim...
İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
159
117
20
5
4
3
0