Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Pensilvanya' Polemiği Sürüyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Muharrem İnce'ye Tazminat Davası

 > 
76PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce arasında 'Pensilvanya' polemiği devam ediyor. Erdoğan, İnce hakkında "cumhurbaşkanına hakaret"ten suç duyurusunda bulundu ve 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

AA'nın aktardığı bilgiye göre, Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın'ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği suç duyurusu dilekçesinde, İnce'nin dün Balıkesir'deki mitinginde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik "Sen 2001'de partiyi kurarken icazet almaya Pensilvanya'ya gittin mi gitmedin mi?" dediği belirtildi.

"Şüphelinin mitingde sarf ettiği iddia, Sayın Cumhurbaşkanımızın kişilik haklarına ağır bir saldırı mahiyetindedir ve tümüyle asılsızdır." vurgusunda bulunulan dilekçede, böyle bir iddianın dile getirilmesinin, düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilemeyeceği aktarıldı.

Dilekçede, "İnce'nin, kullandığı ifadelerle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı onur, şeref ve saygınlığını rencide edici tutum sergilediği, kişiliğini, saygınlığı ve itibarını hedef alarak, atılı suçu işlediği" kaydedildi ve İnce hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan kamu davası açılması talep edildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, avukatı Aydın aracılığıyla, aynı sözleri nedeniyle İnce hakkında 100 bin liralık manevi tazminat davası da açtı.

Ne olmuştu?

📹 Star TV

İnce , CNN Türk "Seçime Doğru Özel" canlı yayınında konuya ilişkin şu açıklamayı yapmıştı 👇

Ayrıca mitinginde de Cumhurbaşkanı ErdoğanAKP'yi kurmadan önce Pensilvanya'ya gitmek ile suçlamış, 'Kiminle birlikte gittiğini de biliyorum, açıkla' demişti.

'İspat edemezsen namertsin, namertsin'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Akhisar mitinginde iddiaya şu yanıtı vermişti: 

"AK Parti'yi kurarken Pensilvanya'ya gittim mi, gitmedim mi? Benim gittiğimi söylüyor. Benim Pensilvanya'ya giderek izin almak suretiyle AK Partimizi kurduğumu söylersen bunu ispat etmen gerekir. Bizim Pensilvanya'dan izin almaya ihtiyacımız olmadı, böyle bir şey de söz konusu değil. Şimdi sen madem ki böyle bir iddiada bulunuyorsun, bunu ispat etmen gerekir."

Ayrıca Erdoğan, Habertürk- SHOW TV - Bloomberg HT ortak yayınında da "İddianı ispatlamakla mükellefsin. İspatlayamazsan namertsin" demişti.

'İcazet aldığınızı bana söyleyen kişi, beraber gittiğiniz kişi'

Çanakkale'de konuşan İnce ise bu açıklama sonrasında şu ifadeleri kullandı: 

"Birkaç gündür sürekli bana laf yetiştiriyor. Ben "2001'de partiyi kurarken Pensilvanya 'ya gidip icazet aldın mı?" dedim. Bugün demiş ki 'İspatlamazsan namertsin' bak açıklıyorum. Aramızda kalsın. Değerli hemşehrim Erdoğan, 2001'de Pensilvanya 'ya gidip icazet aldığınızı bana söyleyen kişi, beraber gittiğiniz kişi. O aradı beni. "Beraber gittik" dedi. Allah'ın izni, milletin isteğiyle ile 24 Haziran'da cumhurbaşkanı olduğumda o arkadaş da rahata ereceği için adını vereceğim. Çok merak ediyorsan biraz düşün şu an kimle aran bozuk? Sen zaten çıkarırsın kim olduğunu."

Seçime Günler Kala Anketler Ne Diyor? İşte En Geniş Kapsamlı Seçim Anketi Sonuçları - onedio.com
Seçime Günler Kala Anketler Ne Diyor? İşte En Geniş Kapsamlı Seçim Anketi Sonuçları - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir