Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çukur'un Mahallesi, Sarmaşık'ın Gerçek Sitesi! Sevilen Yerli Diziler Nerede Çekiliyor Açıklıyoruz

-

Sevdiğimiz dizilerin hikayesi, oyuncuları kadar çekildiği mekanları da merak ediyoruz. Bakalım o çok sevdiğimiz mekanlar nerede? Yakınsa belki gider sette bir çay içeriz :)

1. "Çukur" nerede çekiliyor?

Nev-i şahsına münhasır mahalle Çukur İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan Balat semtinde çekiliyor. Dizideki 'Dostlar Kahvesi', 'Koçavalı Aş Evi' ve Muhittin'in berberi Haliç kıyısında bulunan Balat semtinin arka sokaklarından birinde yer alıyor.

Çukur'un çekildiği Balat...

2. "Söz" nerede çekiliyor?

Söz dizisi yayın hayatına başladığı günden bu yana olduğu gibi hala dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyor. Bu söylentiler arasında dizi oyuncuları arasında yaşanan aşklar gibi dizinin hangi bölgede çekildiği de yer alıyor. Dizide sürekli bahsi geçen Karabayır ile ilgili ilk iddia Mardin’in bir köyü olduğu yönünde.

Diğer bir iddia ise Karabayır köyü bazı iddialara göre İstanbul’un Esentepe ilçesinde bulunan bir bölge. Bağcılara sınır olan Karabayır İstanbul’un güneyinde yer alıyor. Çatışma ve patlama sahneleri için oldukça uygun görünen ve Türkiye’de terör sorununun yoğun olarak yaşandığı kırsal bölgelere neredeyse bire bir denebilecek kadar benzeyen bu alan dizinin etkisini iki katına çıkarmayı başarıyor.

3. "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz" nerede çekiliyor?

Dizinin en önemli sahnelerinin çekildiği yer olan Hızır Çakırbeyli’nin evi, İstanbul’da Sarıyer’e bağlı Zekeriyaköy’de yer alıyor. Dizide tüm ciddi kararların alındığı ve izleyicilerini heyecanla ekrana kitleyen masa sahneleri İstanbul Üsküdar’da Hababam Sınıfı Müzesi Adile Sultan Kasrı’nda çekiliyor. Gizli görüşme ve toplantıların gerçekleştiği, çatışmaların yaşandığı Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz galerisi Car Rental: Atatürk mahallesi Bilgi sokak Ataşehir/İstanbul (Brandium AVM Karşısı) adresinde bulunuyor. Diğer çekim mekanları arasında Altunizade’de. İstanbul’da çeşitli ilçe ve semtlerde yapılan çekimler genel olarak Çamlıca ve çevresinde gerçekleşiyor.

Hababam Sınıfı Müzesi Adile Sultan Kasrı

4. Ufak Tefek Cinayetler nerede çekiliyor?

Ufak Tefek Cinayetler Nerede Çekiliyor? Herkesin Çok Merak Ettiği Sarmaşık Sitesini İnceliyoruz! - onedio.com
Ufak Tefek Cinayetler Nerede Çekiliyor? Herkesin Çok Merak Ettiği Sarmaşık Sitesini İnceliyoruz! - onedio.com

5. "Fi-Çi" nerede çekiliyor?

Fi’de Can Manay ve Duru’nun tanışmasına vesile olan villalar Çekmeköy’de yer alıyor. Dizinin ikinci sezonu Çi'de ise Can Manay ile Duru'nun beraber yaşadığı; eşsiz şehir manzarası, geniş pencereleri ve modern dekorasyonu ile kendine hayran bırakan lüks rezidans sahneleri Etiler’deki Otel Le Meridien’de çekiliyor. Can Manay'ın kanalın patronu ve Sadık Murat Kolhan'ın kayınbabası olan 'Büyük Bey' ile görüştüğü sahneler ise Grand Pera'da çekiliyor. Çi’de dans okulu olarak gösterilen, dans provaları ve sahne çalışmaları ile ekrana gelen yer aslında bir gece kulübü. Beyoğlu Tomtom mahallesinde yer alan Garaj Çi’nin dans çalışması sahnelerine ev sahipliği yapıyor. Garajistanbul adıyla da bilinen mekanda çekimler gündüz saatlerinde gerçekleşirken, mekanda hala geceleri etkinlikler düzenleniyor.

Otel Le Meridien

6. "Siyah Beyaz Aşk" nerede çekiliyor?

Siyah Beyaz Aşk, İstanbul’un güzelliğini sahnelerinde kullanan diziler arasında başı çekiyor. Ağırlıklı olarak Avrupa yakasında çekim yapılan dizi, İstanbul’un eski semtleri ve boğazın güzelliğine sahnelerinde yer veriyor. Sarıyer ve Kireçburnu gibi tarihi dokusu bozulmamış semtlerde çekilen dizi, Polonezköy gibi doğasının güzelliğiyle ön plana çıkan semtleri de genellikle kovalama ve çatışma sahneleri için tercih ediyor. Siyah Beyaz Aşk, flashbacklerle ilerleyen diziler arasında yer alıyor. Ferhat’ın çocukluğu hakkında bilgiler verilen sahneler, huzurlu doğasıyla ön plana çıkan Bolu’ya bağlı olan ilçe Göynük’te çekiliyor.

Sarıyer

7. "Vatanım Sensin" nerede çekiliyor?

Vatanım Sensin çekimleri için İstanbul, İzmit, İzmir ve Ege bölgesinin çeşitli semtlerinde özel çekim alanları oluşturuldu. 1900’lü yılların Selanik’i İstanbul’da kurulan dev platoda yeniden canlandırıldı. Selanik, İzmir, Kordon ve Kemeraltı gibi hikayenin geçtiği ikonik mekanları, semtleri ve şehirleri dönemin mimari diline uygun olarak yeniden inşa etti.

Vatanım Sensin Türkiye’nin ve İzmir’in yaşadığı işgal günlerini adeta yeniden yaşatacak sahnelerin çekimine İstanbul’da kurulan dev platonun yanı sıra; yine İstanbul, İzmit, Ayvalık ve İzmir’de dönemin dokusuna göre seçilen ve döneme uygun olarak çekime hazırlanan mekanlarda devam ediyor.

Vatanım Sensin'in çekildiği plato.

8. "İstanbullu Gelin" nerede çekiliyor?

İstanbul'dan Bursa'ya, köklü bir aileye gelin giden genç bir kadının hikayesini konu alan dizide, Boran Konağı olarak anılan, eski Bursa evleri görünümündeki konak, dizi için özel olarak inşa edildi. Göz kamaştıran yapı, Beykoz Kundura Fabrikası'nda 5 ayda kuruldu. Dizide Bursa'da olarak geçen konak, İstanbul'un Beykoz semtinde, Eski Kundura Fabrikası olarak bilinen plato alanında yer alıyor. Dizinin konak çekimleri İstanbul'da gerçekleştiriliyor.

Dizinin ikinci sezonunun ilk bölümü ise Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da çekildi. Şehrin ikonik yerlerinden Eski Şehir Meydanı, Charles Köprüsü, Vaslav Meydanı, Altın Sokak ve Astronomik Saat Kulesi de dizide ekrana geldi.

İşte Boran Konağı...

9. "Diriliş Ertuğrul" nerede çekiliyor?

Diriliş Ertuğrul dizisinin bazı bölümlerinin İstanbul’da Beykoz ve Riva civarında çekiliyor. 

Diriliş Ertuğrul'un ilk sezonu için Riva ve Beykoz Kundura Fabrikası’na 2 plato kuruldu. Riva'daki plato, asıllarına uygun şekilde yapılan 600 metrekarelik Süleyman Şah otağı ve 35 adet çadırla birlikte toplam 40.000 m2 alanda kuruldu. Diriliş “Ertuğrul” set alanında ayrıca 12 adet değişik ebatlarda oba dükkanları, 1 adet kilimhane, otağ meydanı ve talimhane yer alıyor.

Beykoz Kundura Fabrikası’nda 6000 m2'lik kapalı alana Halep, Halep Sarayı, arz odası, konuk odaları, koridorlar, zindanlar, Karatoygar mekanı, Selçuklu Kasrı, tapınakçılar salon ve odaları, tekke ve çadır içleri yapıldı. Yine Kundura Fabrikası'ndaki 5000 m2'lik açık alana Halep Çarşısı, kale içi, Süleyman Şah çadır içi, tapınakçıların zindanı, koridoru ve ibadethanesi inşa edildi. 

3. sezonda alınan karar ile dizinin çekimleri Nevşehir Kapadokya’da başladı.

Diriliş Ertuğrul dizi platosu...

10. "Kadın" nerede çekiliyor?

İstanbul’un Beşiktaş semtinde çekimlerine başlanan dizi genel olarak Ortaköy/Ortabayır Sokak‘ta geçiyor.

Ortaköy- Ortabayır Sokak

11. "Fazilet Hanım ve Kızları" nerede çekiliyor?

Fazilet Hanım ve Kızları dizisinin ilk bölümleri  İstanbul’un Beykoz semtinde çekildi. Kısa sürede ilgiyle takip edilen Fazilet Hanım ve Kızları’nın çekimleri şimdi ağırlıklı olarak Boğaz’ın incisi bir yalı ve kenar mahallelerde devam ediyor.

Fazilet Hanım'ın çekildiği Egemenler yalısı...

12. "Kızlarım İçin" nerede çekiliyor?

İstanbul Beykoz‘da babadan kalan iki katlı ahşap bir evde yaşayan Yaşar (Fikret Kuşkan) ile 5 kızının hayatını anlatan  dizinin çekimleri, hikayede olduğu gibi Beykoz'da gerçekleştiriliyor.

13. "Sen Anlat Karadeniz" nerede çekiliyor?

Dizinin çekimleri Trabzon ve Ordu bölgesinde yapılıyor. Tabii Karadeniz deyince biz doğa ve yeşillik görmek istiyoruz. Karadeniz’in yaylalarının yanı sıra Ordu ve Trabzon çevresindeki tarihi mekanlarda da çekimler yapılıyor. Ayrıca dizide dikkat çeken o muhteşem konak, Sürmene Kastel'de bulunan Memiş Ağa Konağı. Konağın tam 99 penceresi var.

99 pencereli Memiş Ağa Konağı

14. "Bizim Hikaye" nerede çekiliyor?

Tüm dünyada izlenme rekorları kıran ve geniş bir izleyici kitlesine sahip olan Shameless dizisinden uyarlanan Bizim Hikaye genel ağırlıklı olarak Sarıyer‘de çekiliyor.

Bizim Hikaye'deki meşhur sokak.

15. "Siyah İnci" nerede çekiliyor?

Siyah inci'nin ilk bölümleri Çeşme'de çekildi. İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Ildır mahallesinde bir süre devam eden çekimler sonrası hikaye İstanbul'a taşındı. İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı olan Ildır aynı zamanda bir köy olarak da geçiyor.

Çeşme- Ildır

16. "Yuvamdaki Düşman" nerde çekiliyor?

Yuvamdaki Düşman yeni başlayan dizilerden. Dizideki en önemli isimlerden biri biricik yıldızımız Nebahat Çehre. İstanbul merkezli olan dizinin bölümleri Kemerburgaz'da yapılıyor.

Kemerburgaz'daki görkemli yalı...

17. "Gülizar" nerede çekiliyor?

Çağan Irmak'ın yönettiği dizinin ilk üç bölümü İzmir’de geçiyor. Daha sonra İstanbul'da devam eden dizinin bölümleri genellikle Beykoz ve sahil kesimlerinde çekiliyor.

18. "Kırgın Çiçekler" nerede çekiliyor?

Kırgın Çiçekler dizisinde Defne, Serkan, Güney ve Cenk karakterlerinin yanında kızların da burslu olarak okudukları kolej İstanbul’da Ataşehir Kayışdağı Fenerbahçe Koleji'nde çekiliyor. Ancak kolejdeki eğitimin aksatılmaması için burada yapılan çekimlerde de zaman kavramı oldukça farklı. Öğrencilerin olmadığı saatlerde veya hafta sonlarında çekimler devam ediyor. Bu mekanlar dışında dizide yurt olarak kullanılan Koşuyolu 1 numaralı Acil Yardım Merkezi’nin karşısındaki park da dizide sıkça kullanılan bir mekan.

Fenerbahçe Koleji.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aslenbensen

aynen

misty-lersi

13. Sen Anlat Karadeniz Vakfıkebir/Trabzon'da çekiliyor. Çekilen ev de Sürmene'de de değil Vakfıkebir Sinanlı Köyünde.

Gizli Kullanıcı

Elif nerde :D

can-aydin14

Aslan Ailem nerede çekiliyor? Devamlı bahsettikleri çiftlik neresi

yazgulu-sarimaden

ben çok yakınmışım sjjzhzchc ama umrumda değil

Başlıklar

AltınAşkBeşiktaş Jimnastik KulübüBoluBursaÇek CumhuriyetiÇukurDiriliş ErtuğrulEşkıya Dünyaya Hükümdar OlmazFenerbahçe Spor KulübüİstanbulİzmirMardinNebahat ÇehreNevşehirOrduPragSen Anlat KaradenizSiyah BeyazTercihTerörTrabzonUfak Tefek CinayetlerÜsküdaraşkçaydizi
Görüş Bildir