Çocuklarınızı Bunlarla Zehirlemeyin! Paketli Gıdaların İçerisindeki Maddeler ve Vücuda Verdiği Zararlar

9.4bPAYLAŞIM

Çikolatalar, gofretler, hazır hamur işleri, cipsler, sosisler... Kim hayır diyebilir ki? 

Bu içeriği okuduktan sonra siz diyeceksiniz...

1. Aspartam

1965 yılında James M. Schlatter tarafından keşfedilen ve katkı maddelerinin en zararlısı olarak adlandırılan aspartam için E951 kodu kullanılıyor. Diyet ürünleri de dahil olmak üzere market raflarındaki binlerce üründe bulunan aspartam, parkinson ve obeziteye yol açıyor.

2. Yüksek fruktozlu mısır şurubu

Obezite ve pankreas kanserinin başlıca sebeplerinden biri olan yüksek fruktozlu mısır şurubu, bir dönem medyada oldukça yankı uyandırmıştı. Mısırın geçirdiği kimyasal işlemlerin arından ortaya çıkan ve doğal şekerden daha ucuza mal olan bu tatlandırıcı meşrubat, çikolata, bisküvi ve daha pek çok paketli üründe bulunuyor.

3. Monosodyum glutamat (MSG)

Çin tuzu olarak da bilinen ve ambalajların üzerinde E621 koduyla yer alan monosodyum glutamat, hücrelerin aşırı uyarılarak ölmesine neden oluyor. Alzheimer, Parkinson, Huntington, epilepsi, obezite, pankreas hasarı ve şeker gibi pek çok hastalığa davetiye çıkaran ve böbrek ve karaciğerde hasara yol açan bu madde cips, hazır çorba ve ketçap-mayonez gibi soslarda bulunuyor.

4. Sodyum sülfit

Başta kolon kanseri ve lösemi olmak üzere pek çok hastalığın tetikleyicileri arasında bulunan sodyum sülfit, çocuklarda beyin tümörü oluşmasına yol açabiliyor. Ambalaj kodu E250 olan bu madde et ürünleri ve pizza gibi hamur işlerinde ürünün raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılıyor.

5. Sodyum nitrat

Ambalajlarda E251 koduyla gösterilen ve bebek mamalarında kullanımı yasaklanan sodyum nitrat, sodyum sülfit gibi raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılıyor ve kanser türleriyle bağlantısı olduğu düşünülüyor.

6. BHA ve BHT

Katı ve sıvı yağların bozulup küflenmesini önlemek için kullanılan ve beyin hücrelerinde hasara, dolayısıyla davranış değişikliğine yol açan BHA ve BHT’ye tahıl ürünleri ve cipslerde rastlamak mümkün.

7. Sülfür dioksit

Göğüste sıkışma, kurdeşen, kramp, ishal ve halsizlik gibi etkilere neden olan sülfür dioksit fermente edilmiş içecekler, fırınlanmış ürünler, çaylar, çeşniler ve dondurulmuş ürünlerde kullanılıyor.

8. Potasyum bromat

Fırınlarda pişen ürünlerde hacmi artırmak ve rengi beyazlatmak amacıyla kullanılan potasyum bromat, hayvanlarda kansere neden oluyor.

9. Suklaroz

Düşük kalorili tatlandırıcılardan biri olan ve diyabet riski oluşturabilen suklaroz ambalajlarda E955 koduyla yer alıyor.

10. Yapay aromalar ve renklendiriciler

Mısır gevreği, şekerlemeler, meşrubatlar, unlu mamuller ve vitaminler olmak üzere pek çok gıdada bulunan yapay aromalar ve renklendiriciler dikkat dağınıklığı, hiperaktivite ve karaciğer hasarına yol açtığı gibi, kanserojen etkilere sahip.

11. Hidrojenize yağlar

Bitkisel yağların hidrojenize edilerek yapay olarak katılaştırılmasıyla elde edilen bu trans yağlar hamur işlerinden soslara kadar pek çok üründe bulunuyor. Kolesterolü yükselten hidrojenize yağlar obeziteye yol açıyor.

12. Gıda boyaları

Gıdaların normalden daha canlı ve renkli görünmelerini sağlayan gıda boyaları özellikle çocuklarda davranış bozukluklarına neden oluyor. Salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etlerle bisküvi, gofret, çikolata gibi paketli ürünlerde bulunan bu boyaların isimleri ve kodları şöyle: Sunset yellow (E110), Tartrazin ( E102), Karmoisine (E122), Panceau (E124), Quinoline (E104), Allura red (E129), Sodyum Benzoat (E211).

13. Potasyum sorbat

Hazır keklerde kullanılan ve DNA’da hasara yol açan potasyum sorbat ambalajlarda E202 koduyla yer alıyor.

Adı üstünde paketli olan gıdaların ömrünü uzatmak, tatlarını pekiştirmek ve renklerini daha canlı göstermek amacıyla kullanılan bu maddeler çocuklarımızın hayatını tehlikeye sokuyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Önemli olanın miktar olduğunu unutmamakta da fayda var elbette...

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baytembelll

Alanında uzman bir gıda mühendisi olarak söylüyorum yazı güzel ancak burada yer verilen maddelerin bir çoğu piyasadan neredeyse tamamen çekilmiş durumda Türkiye'de her ne kadar uzaktan bakıldığında öyle değil gibi gözükse de gıda bilinci düzeyi oldukça yüksek olduğundan markasını ve kitlesini riske atmak istemeyen bütün firmalar bu ürünleri kullanmayı uzun yıllar önce bıraktı. Bu ürünler genelde ithal ürünlerde üretim yeri Türkiye dışı olan veya üretim reçetesi yurt dışı patantli olan markalar da kullanılıyor. Kısaca Nutella yerine gidip Torku babada rahat rahat yiyebilirsiniz.

baytembelll

Ek olarak bu ürünlerin E kodlarının olması üzerlerinde en az iki yıl boyunca uluslararası ve tarafsız bilimsel kuruluşların toksikolojik deneyler yaptığının bir göstergesidir E koduna sahip olmayan hiçbir gıda maddesi piyasa kullanımına sürülmez en faydalı olanların bile kullanımda bir limiti vardır ki bunun nedeni teknik olarak vücudumuza aldığımız her şeyin aslında toksik etki kaynağı olabilmesidir. Yani siz şimdi gidip evdeki patatesi yiyerek de bilmeden bir gıda zehirlenmesi yaşayabilirsiniz ya bir hamgurger yiyerekte. Ki bu bilimsel çalışmalar en az 2 yıl sürdüğü gibi piyasaya çıkabilmesi için ürünün ciddi anlamda çok zor testlerden geçer not almış olması gerekmekte.

baytembelll

Aklımda vardı ancak son zamanlara denk geldi. Bilimsel olarak bu tarz makaleler okumak ve daha doğru şeyler öğrenmek isteyen varsa gıda üzerine açtığım bloğuma beklerim.

erci-e

Eh, bu bilgiler ışığında zıkkım ağacının kökü kalıyor yemek için!

Gizli Kullanıcı

Ben hayatta paketlenmis bsy yemem eski usul dedelerimizin ninelerimiz beslendigi gibi beslenirim cokta hafif hissediyorum

semih-kurnaz

Madem zararlı maddeler var ne diye ürettiriyor ve sattırıyorsun? Ne yiyeceğiz peki? Her şey zararlıysa ölelim mi açlıktan?!

Gizli Kullanıcı

desene sadece su içmek bize yarayacak artık. madem öyle ürünlerin fiyatlarını düşürsünler ve raf ömürleri kısalsa da insanlara bunun uyarısını yaparak satsınlar. şu an sağlıklı beslenebilmek için bütün her şeyi kendin üretmen gerekiyor anca öyle olur.

Görüş Bildir