Görüş Bildir
Haberler
Cizre'deki Yaralıların 48 Saat Önceki Son Ses Kaydı Yayınlandı

Cizre'deki Yaralıların 48 Saat Önceki Son Ses Kaydı Yayınlandı

Onedio Medya
01.02.2016 - 16:38

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Osman Baydemir ile İdris Baluken, Ankara’da yaptıkları ortak basın toplantısında, Cizre’deki yaralılarla yaptıkları telefon görüşmelerinin ses kaydı yayınlandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Cizre'de yaşananlara ilişkin, İçişleri Bakanlığı'nda açlık grevi başlatan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ile HDP Grup Toplantı Salonunda basın toplantısı düzenledi.

HDP'li milletvekilleri Cizre'de bir apartmanın bodrum katında bulunan yaralılara ait olduğu belirtilen ses kayıtlarını paylaştı. Konuşmaların sonunda patlama ve silah sesleriyle birlikte bodrum katında mahsur kalanların çığlık sesleri duyuluyor. Sonraki görüşmede ise “Enkaz altındayız” sözü duyulduktan sonra görüşme kesiliyor.

'Ses kayıtlarını yayınlamak zorunda kaldığımız için yaralılardan ailelerinden ve halkımızdan özür diliyoruz'

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, kayıtları açıklanan son görüşmenin, Cumartesi günü yapıldığını, 48 saattir yaralılardan hiçbir haber alamadıklarını belirtti, o günü şöyle anlattı:

“Ses kayıtlarını yayınlamak zorunda kaldığımız için yaralılardan ailelerinden ve halkımızdan özür diliyoruz.

Savunma Bakanlığı yetkilileri ve Şırnak Valisinin de olduğu bir kriz koordinasyon merkezi kuruldu. Biz sürekli merkezle irtibat halindeydik. Yereldeki sağlık ekipleri ve yaralılarla da iletişimdeydik.

30 Ocak Cumartesi günü yaralıları almaya en çok yaklaştığımız gündü. Ambulansların yakın bir yere gelmesi, yaralıların toplu çekilde çıkıp ambulansa gitmesi kabul edildi.

Sabah saat 09:30 ile 12:30 arasında yaralılarla sürekli irtibattaydık.

İlk ses kaydında bodrumda kalanlardan konuştuğum kişiye de çevrede silah sesi, bomba sesi olup olmadığını sordum, bir çatışma olmadığını, sessiz olduğunu söylediler.

İkinci ses kaydında, ‘Biz sizi arayınca toplu şekilde çıkacaksınız, kriz koordinasyon merkeziyle toplu olarak çıkmanızda uzlaştık. Onlardan haber alınca sizi arayıp çıkın diyeceğiz’ dedim.

Kriz koordinasyon merkezinden uzun süre haber gelmeyince yaralıları tekrar aradık.”

Yayınlanan üçüncü ses kaydında, yaralılardan Danış Beştaş ile konuşan kişi yanlarında yetkili biri olup olmadığını soruyor. Hemen ardından bomba ve silah sesleri, bodrumda kalanların çığlıkları, bağırışları duyuluyor. Telefon kesiliyor.

Meral Danış Beştaş, bu görüşmenin 11:41’de kesildiğini anlattı: “Bir saat aralıksız aradık ulaşamadık. En son temasımız 12:41’de oldu.”

Yayınlanan dördüncü ses kaydında da yaralılardan birinin “Enkaz altındayız” dediği duyuluyor.

Danış Beştaş sonrasında tekrar irtibat kurmaya çalıştıklarını ancak yaralılara ulaşamadıklarını söyledi, “Bakanlığın, oraya müdahale edilmediği iddiası var” dedi.

Yetkililerle yaptıkları görüşmede de olay yerinde çatışma çıktığını, oraya ambulans gönderemeyeceklerini söylediklerini iletti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

'48 saattir haber alınamıyor'

'48 saattir haber alınamıyor'

Baluken, 9 gündür Cizre'de bir insanlık trajedisi yaşandığını savunarak, bir binanın bodrum katındaki kişilerin hastaneye nakilleriyle ilgili bugüne kadar herhangi bir olumlu gelişme yaşanmadığını söyledi.

Heyetlerinin sayısız girişimlerde bulunduğunu ve görüşmeler yaptığını aktaran Baluken, ancak gelinen aşama itibarıyla hiçbir sonuç alınmadığı gibi 48 saati aşan bir süredir söz konusu binadaki yaralılarla irtibatlarının olmadığını bildirdi.

İsim listelerinin kamuoyunun ve devletin bilgisinde olduğunu ve 31 kişinin akıbetinin belli olmadığını aktaran Baluken, 'Gerek bizle, gerekse de yerelle hiçbir temasın olmaması, bu insanlara, bu yurttaşlarımıza ya sağlık hizmeti gitmediği, hastaneye nakledilmedikleri için yaşamını yitirdikleri, ya da size dinleteceğimiz ses kayıtlarında da görüleceği gibi bir infaz süreciyle katledildikleri şüphe ve kaygısını en üst seviyeye ulaştırmıştır' dedi.

'Ses kayıtlarının tamamını savcılık ile paylaşmaya hazırız'

Ellerindeki ses kayıtlarının tamamını, konuyu takip eden ya da takip edecek olan savcılık ile paylaşmaya hazır olduklarını belirten Baluken, şunları kaydetti:

'Hükümet ve devletten beklentimiz, bir an önce bu şüphe ve kaygılarımızın giderilmesidir. Eğer bu insanlar hâlâ yaşıyorlarsa derhal hastaneye kaldırılmaları ve kurtarılma sürecinin sonuçlanması, eğer yaşamını yitirmişlerse de bir an önce oradan çıkarılmaları ve kamuoyuna ivedilikle bir açıklama yapılmasıdır. Çünkü, gerekçesi ne olursa olsun, hiçbir devlet 9 gün boyunca 100-150 metre mesafede bir alanda, bir bodrum katında bir yaşam koridoru oluşturmadığını ya da oluşturamadığını tarih önünde, insanlık önünde hiçbir şekilde açıklayamaz.'

Meral Danış Beştaş, gazetecilere bahsi geçen yerde olduğunu iddia ettiği ses kayıtlarını dinletti. Beştaş, 'Eğer bu yaralılar hâlâ yaşıyorsa ki umarız aksi olmamıştır, bu ses kaydı vasıtasıyla onların hayatını kurtarmak, yaşam haklarını güvence altına almak amacı dışında hiçbir gayemiz yoktur' dedi.

Beştaş, bir yargı süreci başladığında bu ses kayıtlarını ilgili soruşturma makamına vereceklerini ifade etti.

'Tarihimizin en kirli ve en karanlık vahşetiyle karşı karşıyayız'

Osman Baydemir, 'Tarihimizin en kirli ve en karanlık vahşetiyle karşı karşıyayız. Bütün savaşlar acımasızdır, yıkımdır, gözyaşıdır. Ama tarihimizdeki en çirkiniyle karşı karşıyayız' dedi.

Askeri ve mülki makamların bilgisi dahilinde eşgüdümle gerçekleşecek nakilin tam olacağı sırada binaya saldırı düzenlendiğini savunan Baydemir, şunları kaydetti:

'Bunların çıkacağı dakikalar meselesiyken, binaya operasyonu kim gerçekleştirdi? Orada bulunan hangi birim, hangi tim gerçekleştirdi ve bunu gerçekleştiren birim, talimatını kimden aldı? 49 saat 4 dakikadır hiçbir temasımızın olmadığı, isimlerini tek tek TBMM'de tutanaklara geçmesi için zikrettiğimiz, en geç cumartesi günü saat 12.31'e kadar hayatta olan bu insanların akıbeti nedir? Şu anda yaşıyorlar mı, başka bir şey mi oldu? Yanıt bekliyoruz. Cizre'de yürütülen bu askeri operasyon hangi merkez tarafından yönetilmektedir? Eğer bu Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, valilikler eliyle yürütülüyorsa yürütmüş olduğumuz bu çaba neden boşa çıkarıldı, kim tarafından boşa çıkarıldı?'

'16 dakikalık ses kaydının tümünü yayımlarsak büyük bir infial olur'

'16 dakikalık ses kaydının tümünü yayımlarsak büyük bir infial olur'
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Baydemir, sorumluların cezasız kalmaması için çaba sarf edeceklerini belirterek, '16 dakikalık ses kaydının tümünü yayımlarsak büyük bir infial olur. Her geçen gün, her geçen dakika, Hükümetin, devletin, bu operasyonun karar vericileri ve yürütücülerinin savaş suçlarını ağırlaştırıyor. Suça yeni suç ekliyor' iddiasında bulundu.

İdris Baluken ise bir soru üzerine, açlık grevine dönüşümlü olarak devam edilmesi konusunda parti organlarının karar aldığını aktardı.

Sputnik, DHA ve Bianet

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Aksel Birinci

bu orospu çocuklarını o bok çukurundan çıkaran vatan hainidir! net...

haylaz adam

çok ince bir çizgi. gerçekten çatışmalardan o yada bu şekilde etkilenip yaralanmış ve o bodrum katına sığınmışlarsa çıkarılmaları gerekir. ama devletin asker... Devamını Gör

Patlama var dedikleri anda çığlıkların arasından gelen keleş sesi bu enkaz altındaki "masum sivillerden" geliyor ise (ki bana göre öyle) bırakın gebersinler ... Devamını Gör