Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çıta Bu Sefer Bayağı Bir Yükseldi: Apple ve Netflix'in Açığını Bulan İki Gence 200 Bin Dolar Ödül Teklif 'Edildi'

29PAYLAŞIM

Yakın dönemde sırasıyla 100, 200 ve 300 TL ödül haberleriyle gündeme gelen Apple bu sefer farklı bir ödül ile gündemde. "Apple'ın açığını bulan genç" haberlerine bir yenisi eklendi. Apple ve Netflix'in iPhone'da bir açığını bulan iki Türk gencine 200 bin dolar teklif edildi.

iPhone 2018 yılından itibaren ekran kaydı alma özelliğini sunmaya başlamıştı. Ancak Netflix'in Apple ile yaptığı bir anlaşma ile birlikte iPhone üzerinde ekran kaydı alınamıyordu.

Daha önce Apple'ın açığını bulup 100 TL ödül almasıyla haber olan 17 yaşındaki lise öğrencisi Oğuz Akçay ile daha sonradan 200 TL ödül alan 20 yaşındaki Çayan Temel önce internet üzerinden birbirleriyle iletişime geçtiler sonra da Netflix üzerinden ekran kaydı almayı başardılar. 

Üstelik bunu 4K ve HD olarak yaptılar.

iPhone'un Açığını Bulan Lise Öğrencisine Apple'dan '100 TL' Para Ödülü - onedio.com
iPhone'un Açığını Bulan Lise Öğrencisine Apple'dan '100 TL' Para Ödülü - onedio.com

İkilinin iddiasına göre Apple ve Netflix'in ciddi bir açığı mevcut.

Temel ve Akçay sadece iPhone üzerinde yaptıkları bir ayar değişikliği ile bu kaydı almayı başarabildiklerini aktardılar. Bu açığı Apple ve Netflix'e bildiren iki genç iki şirketten de ayrı ayrı 100 bin dolar ödül teklif aldılar.

Apple Yine Kesenin Ağzını Açtı: iPhone'un Açığını Bulan Çayan Temel'e '200 TL Ödül' - onedio.com
Apple Yine Kesenin Ağzını Açtı: iPhone'un Açığını Bulan Çayan Temel'e '200 TL Ödül' - onedio.com

Ancak bu teklifin yeterli seviyede olmadığını söyleyen gençler daha yüksek bir ödül teklif edilmedikçe bu açığı Apple ve Netflix ile paylaşmayacaklarını söylediler.

Konu ile ilgili olarak korsan film sitelerinin bu açıkla istedikleri filmleri yayınlandığı gün HD ve 4K olarak alabileceklerini belirttiler. Gençler bu açığın Netflix'in değerini de düşüreceği kanaatinde.

Akçay ve Temel DHA'ya yaptıkları açıklamada şunu söylediler.

"Normalde Apple ve Netflix arasında imzalanan gizlilik sözleşmesinden dolayı hiçbir Apple cihazından Netflix'e girip ekran görüntüsü, video, filmlerde ve dizilerde alamıyorduk. Yapmış olduğumuz işlemler sonrasında bulmuş olduğumuz açık sayesinde bu işlemi gerçekleştirebildik. Korsan film sitesi sahipleri, film veya dizilerin yayınlandığı aynı gün, bunların ekran videolarını çekerek bunları aynı gün kendi sitelerinde yayınlarlar ve bu işlem Netflix'in değer payını çok düşürür. 

Biz bu açığı bulduktan sonra Apple ve Netflix'le yaklaşık 5 gün kadar bir iletişim süreci yaşadık. Bu teklif yine bize geçmişte verilen teklifler gibi komik gelmeye başladı. Daha yüksek rakamlar bekliyoruz. Ortada bir gizlilik anlaşması söz konusu. İki şirketi birbirine düşürebilecek derecede bir açık bu. Bizimle iletişime geçip bu açığı kapatmak için her türlü açığı deneyeceklerdir".

Konu ile ilgili röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.

İlerleyen günlerde ne gibi gelişmelerin olacağını hep birlikte göreceğiz. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir