Görüş Bildir
Haberler
Büyükçekmece'de Salgını Fırsat Bilip Göl Havzasındaki Arazileri İmarlı Diye Sattılar

Büyükçekmece'de Salgını Fırsat Bilip Göl Havzasındaki Arazileri İmarlı Diye Sattılar

İstanbul Büyükçekmece'de pandemiyi fırsat bilen dolandırıcılar, vatandaşlara imarlı arazi diyerek göl havzasını sattı. Bölgenin imara kapalı olduğunu söyleyen ve vatandaşları uyaran Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Göl havzasından ev yapmak için bedava arsa verseler almayın, tavuk kümesi dahi olsa yıkıyoruz” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Büyükçekmece koronavirüs salgınıyla birlikte şehirden kaçışın en yoğun bölgeler arasında yer aldı. Durumu fırsat bilen dolandırıcılar,  İstanbul'un su ihtiyacı için büyük öneme sahip Büyükçekmece göl havzasında yer alan bölgeleri “imarlı” diyerek satmaya başladı. Belediyeye başvurduklarında aldıkları arsaların imara kapalı olduğunu öğrenen vatandaşlar büyük şok yaşadı.

Konuyla ilgili uyarılarda bulunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Bu bölgeden arazi alacağınız zaman ilk önce belediyeye geleceksiniz” ifadelerini kullandı.

"Yüzde 5 civarında yapılaşmaya açık"

"Yüzde 5 civarında yapılaşmaya açık"

Büyükçekmece göl havzasının İstanbul’un önemli bir su kaynağı olduğuna dikkat çeken Akgün, “Büyükçekmece göl havzası İstanbul'a yılda ortalama 100 milyon metreküp su gönderiyor. Yani bu, Büyükçekmece göl havzası İstanbul'un can damarlarından bir tanesi demek. Göl havzası yüzde 5 civarında yapılaşmaya açıktır. Bu yapılaşma bir veya iki katlı yapılardan oluşur. 2 bin 2 bin 500 metre karelik arsalarda bahçeli ev yapma imkanı vardır. Ancak bu yapılaşma orta ve uzak koruma alanlarında yapılıyor. Ama şu anda bulunduğumuz Eskice mevkisi gibi alanlarda bir imar alanı olmadığı için ya da daha doğrusu olamayacağı için bu bölgelerde ancak sebzecilik yapabilirsiniz” diye konuştu.

'Her hafta 5-10 kaçak yapı yıkıyoruz'

Denetimlerin sıkı bir şekilde devam ettiğini ve kaçak yapılara göz yumulmayacağını ifade eden Akgün, “2019 seçim sathında seçimden önce 57 tane, seçimden sonra ise 110 tane olmak üzere toplamda 167 tane irili ufaklı kaçak yapı yıktık bölgede ve yıkımlara da devam ediyoruz. Bu bölgelerde ‘imar olmamasına rağmen nasıl arsa satılıyor' diye soracaksınız. Durum şöyle ki; tapu idareleri bölgede bulunan tarlalardan hisse satıyor. Bu şekilde koruma bölgelerinde arsa satışları hisseli satılmaya devam ettikçe biz kaçak yapılaşma ile zor baş edeceğiz. Bize sormadan satış yapıyorlar her hafta 5 tane 10 tane kaçak yapı yıkıyoruz, belediyenin zabıtası ve polis vatandaşla silahlı olarak karşı karşıya geliyor. Peki, bunun çözümü nedir? Tapu idarelerinin belediyelere sormadan bu tarz bölgelerde arsa satışı yapmamasıdır” diye konuştu.

"Tavuk kümesi dahi olsa yıkıyoruz"

"Tavuk kümesi dahi olsa yıkıyoruz"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Göl havzası bölgesinde çevre kirliliğiyle mücadelede kararlı olduklarını belirten Akgün, “Pandemi sürecinde İstanbul halkı Büyükçekmece'ye, Silivri'ye, Çatalca'ya akın etti. Bu akından ise en çok Büyükçekmece etkilendi. Bu durum bazı olaylarda güzel sonuç verse de bu gibi durumlarda kötü sonuçlar doğurdu. İstanbul'dan gelen vatandaş su toplama havzasında 150 metrekare, 200 metrekare hisse satışı alıyor ve hemen etrafını çevirip oraya bir konteyner koymaya kalkıyor. Durum böyle olunca bölgeye nüfus geliyor. Nüfus gelince ne oluyor; bölgede çevre kirliliği oluyor. Biz de çevre kirliliğine dur demek için konteyner değil tavuk kümesi dahi olsa yıkıyoruz” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
3
2
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Rendan34

"Konuyla ilgili uyarılarda bulunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Bu bölgeden arazi alacağınız" dedi." Bu ne biçim bir yazı dili. Ne demiş a... Devamını Gör