Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Büyük Resmi Görüyoruz: The Dark Knight’ta Joker’in Aslında 'İyi Adam' Olduğu İddiası!

Sanat
6.3bPAYLAŞIM

Christopher Nolan’ın çizgiroman ve sinemaseverlere yüce armağanı Kara Şövalye serisinin ilk filminden bu yana 10 yıldan fazla bir süre geçti. Fakat filmler halen hafızalarda ve şimdiden birer sinema efsanesi haline gelmiş durumda...

Her yeni süper kahraman uyarlaması bu seriyle karşılaştırılmaya mahkum oladursun, İnternet aleminde dolaşan bir teori, bu seride işlerin aslında gördüğümüzden çok farklı olduğunu iddia ediyor!

"Ve kaos'un olayı nedir biliyor musun? Adildir."

Çoğunluğun favorisi olan ikinci filme, yani The Dark Knight’a bakıyoruz.

Bu filmin özelliği de pek tabii unutulmaz The Joker portresini ve müteveffa Heath Ledger’ın eşine az rastlanacak seviyede oyunculuğunu barındırmasıydı.

İddiaya göre, Gotham’ın kurtarıcı meleği Batman değil, bizzat Joker’di!

Joker’in amacı Gotham’ı daha temiz ve huzurlu bir şehir haline getirmekti!

Nasıl mı? Açıklayalım...

İlk adım: İplikleri pazara çıkarmak!

Film başladığında Batman tarafından köşeye sıkıştırılmış mafya üyelerini görüyoruz. Şehirdeki paranın büyük bölümünü kontrol eden bu grup Batman tarafından büyük ölçüde sindirilmiş olsa da, aslında halen oldukça güçlüydü. Gotham, temiz olmaktan çok uzaktı. 

Joker, filmin başında yürüttüğü soygunla mafyaya paralarının güvende olmadığını hatırlattı ve Lau’nun ifşa olmasını sağladı.

Panikleyen mafya üyeleri bir bir açığa çıkmış ve Lau da ister istemez bir adım öne çıkmak zorunda kalmıştı.

Bu kaos ortamında amiyane tabirle çıbanın başını bir bir ortaya çıkaran Joker, bazı üst düzey suçluları ortadan kaldırarak yöneticilerin elini kolaylaştırdı.

İkinci adım: Yetkiyi doğru kişilere vermek!

Gotham, yalnızca suçluların ve mafyanın cirit attığı bir yer değildi. Suçlular kadar yozlaşmış politikacılar ve devlet görevlileri de mevcuttu. 

İşte Joker’in ikinci temizliği bu bürokratları hedefliyordu. Hatırlarsanız Joker, suçlularla birlikte bir takım kirli devlet adamlarını da ortadan kaldırmıştı.

Joker Gotham’da tek bir kişiye saygı duyuyordu. O da Batman değil, Jim Gordon’dı.

Jim Gordon, Joker’in tutuklanmasının ardından terfi alınca Joker’in alkışladığı sahneyi hepimiz hatırlarız...

Herkes bunu sarkastik bir hareket olarak görse de aslında Joker oldukça içten bir şekilde alkışlıyordu.

Çünkü yaşananlar onun planının bir parçasıydı. Sonunda gerçek anlamda temiz ve tarafsız biri yetki sahibi olmuştu.

Üçüncü adım: Gotham’ın asıl belasından kurtulmak!

Joker, Batman’i kişisel olarak takdir etse de, adaletin tek bir adamın ellerine bırakılması fikrine şiddetle karşı çıkıyordu. Bu yüzden Batman’in Gotham için büyük bir bela olduğunu düşündü. 

Batman’i ortadan kaldırmak onu yalnızca idealize olmuş ölümsüz bir kahraman haline getirecek ve yerininin er ya da geç bir başkası tarafından doldurulmasına sebep olacaktı.

Zaten hali hazırda şehirde bir sürü Batman kopyası vardı.

Bu yüzden Joker direksiyonu Harvey’e kırdı.

Filmde Joker’in adamları Harvey ve Rachel’ı kaçırmıştı. Batman’e yanlış adres veren Joker, Rachel’ın ölümüne, Harvey’ninse ağır derecede yaralanarak akıl sağlığını kaybetmesine sebep oldu.

Neredeyse deliren ve Joker tarafından hastanede iyice kızıştırılan Harvey, nihai olarak gözü dönmüş bir suçlu oldu ve Batman tarafından ortadan kaldırılması gereken bir hedef haline geldi.

Herkesin Gotham’ın beyaz şövalyesi olarak tanıdığı Harvey Dent’in ölümünden sorumlu olmak, Batman’in tüm saygınlığını ve itibarini ortadan kaldıracaktı.

Öyle de oldu. Batman bir suçlu olarak damgalanınca kaçtı ve inzivaya çekildi.

İşte bu kadar!

Böyle düşününce oldukça mantıklı geliyor öyle değil mi?

Tabii neticede bu yalnızca bir teori ve hikayeye getirilmiş farklı bir bakış açısını barındırıyor. Filmin yaratıcılarının aslında böyle bir niyetle filmi kaleme aldığına dair bir iddia ya da kanıt elbette mevcut değil.

Bunun şerefine The Dark Knight bir kez daha izlenir!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hamza12

Heath gelde şu jokeri kurtar:(.S.squad da sıçtılar güzelim karaktere

gunes-rustem

Sonuçta Joker kötü duyguların saf resmi. O arabayı kovalayan bir köpek gibi yakalasa ne yapacağını bilmez ki.

dilara-dogel

yani sonuç olarak asıl suçlu batman çünkü jokere yanlış adres vermiş yoksa adam ölmiycekti cidden büyük resime bakılmalı

yami

Ben ortada iddia ya da teori göremiyorum, sadece Joker'ın gözünden bakmışlar. Joker da hep aynı şeyi söylemişti zaten, herkes kötüdür. Joker'ın amacı her zaman Batman'in elini kirletmesini sağlayıp herkesin bozulabileceğini göstermekti. Adam bizim birkaç tık üstümüz, bu dünyada delirmiş ve amaç olmadığını düşünen biri. Tam evreni yansıtıyor aslında, kaos...

bagatur-kabasakal

Nolan'ın Kara Şövalyesi, diğer Batman filmlerine görece, Batman'in güçlü/hatasız/planlı hareket eden çizgisinden ziyade "o da insan abi, bizden biri. Zayıf yanları bol" temasına göre işlenmişti bana göre. Sevdiği hatun kaçırıldığında ayarı kaçması ve doğru düşünememesi buna örnek aslında. Joker ile ilgili teoriye ise katılıyorum. Şu meşhur "tonlarca parayı yakması" bölümünde mafya üyelerine sağlam ayar yedirmişti.

bagatur-kabasakal

Bu serinin Joker karakteri de (Heath Ledger'ın insan üstü oyunculuğunu kenara koy) eski serilerdeki aristokrat suçluya görece kesinlikle muhteşem. Yoz düzene isyan, fazla zeki planlar, birlikte iş yaptığı tiplere yaptığı ters köşeler... Şahane ulan! Hele o hastaneyi patlatma sahnesinde hemşire kıyafetiyle paytak yürümesi... Çok iyi ya =)

yami

Aynen, ben de Batman diyince şahsen en zor şartlar altında bile en doğru hareketi yapacak bir tip düşünüyorum. Ben hatta yanlış adres olduğunu değil, Batman'in Harvey'yi seçtiğini düşünmüştüm...

Görüş Bildir