Bugünkü Aydınların Yaşadığı Sıkıntıya Birebir Benzeyen "Aydınlar Dilekçesi" Olayı

 > -

Aydın(entelektüel) kelimesinin sözlük tanımı; 'kültürlü, okumuş, görgülü, ileri düşünceli(kimse), münevver anlamlarına gelmektedir. Başka bir tanımı da 'mesleği mal ve hizmet üreten diğer meslek gruplarından farklı olarak, fikir ve bilgi üretmek ve/veya yaymak olan kişi' bu şekilde yapılmaktadır. Biliyorsunuz 7 Haziran seçimlerinden bu yana ülkenin doğusu yangın yeri. Askerler, polisler şehit olurken 1 aydan fazla süredir 100'den fazla sivil vatandaş katledildi. Biz birbirimizi ne kadar yesek de, sokağa çıkamayan insanlar, eğitim alamayan öğrenciler, evlerine ekmek götüremeyen anne-babalar ve öldürülen insanlar var. Bu gerçeğin farkında olan ve buna dikkat çekmek isteyen 1000'den fazla akademisyen ortak bir bildiri yayınlayarak imza attılar. Bir ülke klasiği olarak da linç başladı ama haliyle en sert ve en dikkate değer ifade Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan geldi. Ancak işin enteresan tarafı toplanan imza ve verilen tepkinin ülke tarihinde bir ilk olmayışıydı.

10 Ocak tarihinde 1128 akademisyen 'Bu suça ortak olmayacağız' başlığı altında bir bildiri yayınladılar

Bildiri metni şöyle; 

Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız!

Türkiye Cumhuriyeti; vatandaşlarını Sur'da, Silvan'da, Nusaybin'de, Cizre'de, Silopi'de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir.

Bu kasıtlı ve planlı kıyım Türkiye'nin kendi hukukunun ve  Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası antlaşmaların, uluslararası teamül hukukunun ve uluslararası hukukun emredici kurallarının da ağır bir ihlali niteliğindedir.

Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını, gerçekleşen insan hakları ihlallerinin sorumlularının tespit edilerek cezalandırılmasını, yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesini, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz.

Müzakere koşullarının hazırlanmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının kurulmasını, hükümetin Kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturmasını talep ediyoruz. Müzakere görüşmelerinde toplumun geniş kesimlerinden bağımsız gözlemcilerin bulunmasını talep ediyor ve bu gözlemciler arasında gönüllü olarak yer almak istediğimizi beyan ediyoruz. Siyasi iktidarın muhalefeti bastırmaya yönelik tüm yaptırımlarına karşı çıkıyoruz.

Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz.

Bildirinin hemen ardına Tayyip Erdoğan böyle bir açıklamada bulundu

Yapılan bu açıklamanın ardından YÖK, hemen harekete geçerek bazı akademisyenler hakkında soruşturma başlattı. Aslında buraya kadar her şey normal; işin enteresan tarafı tarihin bir nebze tekerrür etmesi ve ülkenin bu sürece yabancı olmamasıydı.

Twitter'da @AzizNesinArsivi adlı hesap 12 Eylül'den sonra çok benzer bir sürecin yaşandığını çok güzel bir flood ile anlatmış

1984 yılında Aziz Nesin'in öncülük ettiği harekette aydın, sanatçı, bilim insanı ve çeşitli meslek gruplarına ait 1383 kişi ülke hakkında kaygılarını dile getiren bir dilekçe yazarlar

''Aydınlar Dilekçesi'' olarak adlandırılan oluşum, çağdaş, demokratik ilkeler ve insan haklarına ilişkin önerilerini Anayasa'nın 47. maddesindeki dilekçe verme hakkını kullanarak cumhurbaşkanlığına sunmak istedi.

Haliyle çok büyük tepki gelir ve imza atanlar hakkında yargılama süreci başlar. Hatta Kenan Evren buna çok kızar ve aydınlar için ''Vatan Haini'' olarak söz eder.

Evren, Manisa konuşmasında; ''Kefil olduğum Anayasa'nın orasından burasından delik açtırtmam. Biz çok aydınlar gördük. Vatan hainliği yaptılar. Bazı şairler vardı(Nazım Hikmet), yurt dışına kaçtılar, o aydın değil miydi? Ne yapayım ben böyle aydını? Son padişah Vahdettin de aydındı ama memleketi düşmana teslim etti'' diyerek öfkesini belli ediyordu.

Dönemin başbakanı Turgut Özal, Reuters muhabirinin sorusuna şöyle cevap verdi:

'' Bu dilekçe verilebildiğine ve başbakan da bundan bahsedebildiğine göre herhalde Türkiye'de demokrasi yoktur sözü geçerli değildir''. Size de biraz  tanıdık geldi mi?

Tabii infial olunca bazı 'sanatçılar' çark etmeye başlar

Bazıları duruşundan ödün vermezken, bazıları kısmen arkasındadır söylediklerinin

Bazılarının açıklamaları ise, oyunculukları gibi komiktir

Bazıları da baştan kendi tutumlarını getirerek karşısında dururlar

Ancak Aziz Nesin söylediklerinden vazgeçmez ve açıklamalarına devam eder

Tabi o zamanlar yeni kurulan tazecik 'YÖK', bugün ne yaptıysa aynısını yapar

Ama Aziz Nesin hazırcevaptır, karşı dava açar

Sonuç olarak Aziz Nesin inatçıdır, hemen bırakmaz peşini

Fakat bugün yaşananlar tedirginliğe neden oldu:

Sedat Peker, bugün yayınladığı bir yazıda, bildiriye imza atan akademisyenleri açıkça tehdit eti. Bu gereksizce "kan dondurucu" metne buradan ulaşabilirsiniz.

Daha önce darbe döneminde yaşanan dilekçe olayının aldığı tepki bu kadar bile değilken, umarız şimdiki olayda akademisyenlerimiz daha üzücü durumlarla karşılaşmaz ve herkes sağduyulu olmayı başarır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kreyzi_ufuruk_34

Solcuyum ve Kalbim Dogudaki Polisimle,Askerimle. Aksi her fikir Vatan Hainligidir.

toy_muhendis

Sol düşünce adı altında hak, özgürlük, insanlık gibi kavramlara atıf yaparak attığınız palavraları, yaptığınız terör örgütü destekçiliğinizi YEMİYORUZ, KANMIYORUZ. Devletimizin, askerimizin, polisimizin arkasındayız. Ölen sivillerin hesabını terör örgütünün varlığına soracağınıza kalkmış devlete soruyorsunuz. Anca kendinizi kandırırsınız, sadece kendi çürümüş zihniyetine özgürlükçü insan müsvetteleri sizi.

w_are_u

Elinde silah önünde hendek altındaki bombayla devlete karşı öz yönetim beyinsizliğiyle saldıranlara karşı devlet hiçbir şey yapmayacak öylemi. Devlet gerekli müdahalesini yapınca katliam olacak öylemi ve utanmadan 80 ihtilaline karşı yapılan bir duruş şimdikiyle aynı olacak öylemi komiksiniz kardeşim komiksiniz

southredd

amacın ne ? Benzer olaylar gibi gözükebilir ama o dönemde ki haykırış ile bu olaylar benzer mi ? Yandaş olacağım diye yada aydın gözükmek için olayları farklı şekillerde bağlamak, dönemlere göre değerlendirmemek gibi yöntemler sadece ezikliktir... Doğu bölgesinde evet sivil vatandaşlar da hayatını kaybediyor. Evet Devlet 10 yıldan beri uyguladığı saçma politika ve özgür düşünçe için verdiği tavizlerden bu noktaya gelmiştir. Unutmayın PKK yada DAEŞ vb.... terör örgütleri etrafa çiçek dağıtan bir topluluk değildir. Tamam ben de sevmiyorum bu hükümeti ve Atatürk den sonraki tüm hükümetleri fakat devlete karşı olacağım diye PKK yandaşlığı yapmak Devrimcilik yada Özgürcü bir harekat değildir. O dönemde yaşayan aydınlar emin ol şu andaki Hem hükümeti hemde terör örgütünü aynı şekilde eleştirirdi. Yaptığınız yayınların halkı sürüklemesi düşüncesiyle dikkatli olunmasında fayda var. Ülkeyi kaosa bir adım daha yaklaştıracak her hareket hepimizi etkiyelecek...

emrebekman

Aydınlarımızın bizim ülkeye en az din tacirleri kadar zararlı olduğunu düşünüyorum. Din tacirinin ne halt olduğu zaten belli. Ama aydınların sinsiliği, içten pazarlıkçılığı, benim düzenim bozulmasıncılığı en üst düzeyde olan güruhtur bu ülkede. Bunlar hangi ekonomik sıkıntıda bildiri yayınlamıştır. Hangi sosyal yardım etkinliklerinde böyle aktif rol almıştır. Ne zaman ülkedeki eğitim, yoksulluk, kalkınmışlığa dem vurup ellerini taşın altına koymuş. Varsa yoksa aynı ideolojide olmadıkları hükumetin ak dediğine kara, kara dediğine ak desinler. Bi halt olmaz bu insanlardan.

Başlıklar

AydınBaşbakanBilimDarbeManisaRecep Tayyip ErdoğanŞehitTurgut ÖzalTwitteranne
Görüş Bildir