Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

 > -
Abone ol

1. Mali'de Rehine Krizi: En Az 18 Ölü

Bu sabah saatlerinde silahlı bir grup Mali’nin başkenti Bamoko’daki bir otele saldırı düzenledi. 10-12 kişi olduğu belirtilen silahlı grup 7'si THY personeli 170 kişiyi rehin aldı. Mali Güvenlik Bakanı ellerinde 100'den fazla rehine bulunan saldırganlara yönelik operasyon sonrası otelde rehine kalmadığını söyledi. Saldırıda en az 18 kişinin öldüğü 20'ye yakın yaralı olduğu, ölü sayısının artabileceği belirtildi. Öte yandan rehin alınan THY personelinin tümünün kurtarıldığı bildirildi. Saldırıyı El Kaide bağlantılı El Murabitun örgütü üstlenmişti.

Haberin Tamamı İçin:

2. Paris Bombacısının Yolu İzmir'den Geçmiş...

Paris’teki 13 Kasım katliamında üzerine sardığı bombaları Stade de France’ın önünde patlatan ve sahte Suriye pasaportuyla gündeme gelen Ahmad Al Mohammad’in, İzmir’in Basmane semtinde Suriyeli sığınmacıların kaldığı Sultan Otel’de kaldığı ortaya çıktı. Mohammad, 2 Ekim’de giriş yaptığı otelden 4 Ekim günü ayrılmış ve kendisini Suriyeli olarak tanıtmış. Türk ve Fransız istihbaratının çalışmasıyla canlı bombanın sığınmacı gibi IŞİD kontrolündeki Mare’den Kilis’e, aynı gün Gaziantep’e, daha sonraysa İzmir’e geçtiği saptandı. Mohammad, otelden ayrıldıktan sonra Ege Denizi üzerinden Yunanistan-Belçika hattıyla Fransa’nın başkenti Paris’e geçip katliamı organize eden IŞİD hücresiyle buluştu.

Haberin Tamamı İçin:

3. Mini Schengen mi Geliyor?

Mülteci akını ve Paris saldırısı AB’yi panikletti. 30 yıllık Schengen Anlaşması’nın kaderi için toplantı bugün. Ya sınır kontrolü geri gelecek ya da Schengen daraltılacak...

Haberin Tamamı İçin:

4. Dink Cinayetinde Yeni Deliller: Cinayet Günü Samast'ı 6 Kamu Görevlisi İzliyormuş...

Dink cinayetine ilişkin kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturmada ortaya çıkan yeni delillere göre, cinayet günü Ogün Samast telefon kulübesinden 3 kez arama yapmış, cinayet sonrası olay yerine yakın baz istasyonları başka yere taşınmış ve HTS kayıtlarına göre cinayet günü Samast’ı 6 kamu görevlisi takip etmiş...

Haberin Tamamı İçin:

5. Türkiye Pasaportu Dünyanın En Pahalısı

Dünyanın en pahalı pasaportu 251 dolarlık bedelle Türkiye'de. Veri analizi şirketi Statista, Türkiye'de asgari ücretle çalışan bir kişinin 10 yıllık pasaport alabilmesi için 95 saat çalışması gerektiğini de belirtiyor.

Haberin Tamamı İçin:

6. Öğretmenler Mutsuz ve Umutsuz

Eğitim-İş Sendikası’nın yaptığı araştırmaya göre öğretmenlerin yüzde 82’si çocuklarının gıda, yüzde 84’ü kıyafet, yüzde 88’i eğitim ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Yüzde 62’si psikolojik sorun yaşıyor...

Haberin Tamamı İçin:

7. İstanbulkart Alışveriş Kartı Oluyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 2016’dan itibaren İstanbulkart'ları elektronik para kartına dönüştürme kararı aldı. Taksi ve dolmuşların koordinasyonu için de yeni düzenlemeler hedefleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

8. Türkiye Cinsiyet Eşitliğinde 130. Sıraya Geriledi

Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) 2015 Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda Türkiye giderek geriliyor.

Bianet'in haberine göre 2014’te 142 ülke arasında 125. sırada yer alan Türkiye, 2015’te 145 ülke arasında 130. sırada yer alıyor.

Haberin Tamamı İçin:

9. Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü: Her 1 Dakikada 15 Çocuk Açlıktan Ölüyor...

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü. Yeryüzünde geçen her 1 dakikada 15 çocuk açlıktan ölüyor. Türkiye ile ilgili rakamlara göre ise Çocuk Hakları Sözleşmesi imzalamış olmamız, ülkemizdeki çocukların karşılaştığı uygulamaları ortadan kaldırmıyor. Çocuk yaşta evlendirilenler sayısı bakımından 2013 itibariyle dünya üçüncüsüyüz. Aynı zamanda her 100 iş cinayetinde, 3 çocuk hayatını kaybetti...

Ayrıca bakınız:

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Hakkında Bilmediğiniz 8 Şey

Haberin Tamamı İçin:

10. Hatay'da 2 Suriyeli Çocuk Sopayla Dövülerek Öldürüldü

Hatay’ın İskenderun İlçesi'nde Suriyeli 16 yaşındaki Abdulhamit Taben ile aynı yaştaki akrabası Ahmet Taben öldürüldü. İki çocuğun da dövülerek öldürüldüğü saptanırken, çocukların yanında çalıştığı hurdacı 31 yaşındaki Habip Oral, cinayetleri işlediği iddiasıyla tutuklandı.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir