Bugün Türkiye Gündemindeki En Önemli 10 Olay

8PAYLAŞIM

1. Türkiye'nin En Uzun Günlerinden Biri: 7 Haziran

25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin olmayan sonuçlarına göre, yüzde 40.86, CHP yüzde 24.96, MHPHDP yüzde 13.12 oy aldı. Türkiye’nin son 13 yılına üst üste kazandığı seçimlerle damga vuran AK Parti, ilk kez bir seçimde tek başına iktidar çoğunluğunu kaybetti ve milletvekili sayısı 326'dan 258'e düştü. 2011 seçimine göre oy oranını düşüren ana muhalefet partisi CHP,  135 milletvekili sayısından 132'ye geriledi, birinci olduğu il sayısını ise 2011'e göre arttırdı. Seçim yarışına parti olarak giren HDP yüzde 10 barajını büyük farkla yıktı ve IğdırHakkari, AğrıŞırnak ve daha önce partinin bir milletvekili dahi çıkaramadığı Tunceli'de milletvekilliklerinin tamamını aldı. HDP'nin milletvekili sayısı 80 görünüyor.  MHP ise oylarını bir önceki genel seçime göre yaklaşık yüzde 3.5 oranında arttırdı ve son tabloya göre milletvekili sayısı 30 kişi daha artarak 80'e ulaştı.

Haberin Tamamı İçin:

2. Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk: Meclis'teki Kadın Temsil Oranı Yüzde 18

Cumhuriyet tarihinde Meclis'teki kadın temsil oranı ilk kez yüzde 18'e ulaştı. Geçen dönem Meclisin yüzde 14'ü kadın milletvekillerden oluşuyordu. HDP de yüzde 40'lık oranla kadın temsilinde birinci sırada.

Haberin Tamamı İçin:

3. Koalisyon ve Hükümet Senaryoları

Türkiye siyaseti artık tek bilinmeyenli denklem değil.

İşte 7 Haziran seçimlerinin ertesinde bizleri bekleyen sorular ve senaryolar...

Haberin Tamamı İçin:

4. Ermeni, Süryani, Ezidi ve Roman Adaylar Artık Meclis'te

7 Haziran seçim sonuçlarına göre, Ermeni, Süryani, Mıhallemi, Ezidi ve Roman adaylar artık Meclis'te. İşte ilk defa bu kadar renkli olacak Meclis'in azınlık adayları.

Haberin Tamamı İçin:

5. Erdoğan: 'Milletimizin Takdiri Her Şeyin Üzerindedir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015 Genel Seçimine ilişkin ilk değerlendirmesini yazılı olarak yaptı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimizin takdiri her şeyin üzerindedir. Sonuçların hiçbir partiye tek başına iktidar imkanı vermediği mevcut tablonun, yarışa katılmış olan tüm partiler tarafından sağlıklı ve gerçekçi bir değerlendirmeye tabi tutulacağına inanıyorum" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

6. Meclis'e Kimler Girdi, Kimler Giremedi?

Dört siyasi partinin temsil edileceği 25. Dönem Parlamentosu'nda, CHP AntalyaMilletvekili Deniz Baykal ile MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, Parlamento'nun en kıdemli vekilleri olacak. 77 yaşındaki Baykal'ın, en yaşlı üye sıfatıylaTBMM Başkanı seçimine kadar geçici başkan sıfatıyla Meclis'e başkanlık etmesi bekleniyor.

İşte Yeni Dönem TBMM Milletvekilleri

Haberin Tamamı İçin:

7. Seçim Sonuçları Dış Basında Nasıl Yer Aldı?

Türkiye için siyasi bir dönüm noktası olan 2015 seçimleri, dış basında da ilgiyle karşılandı. Seçim sonuçları üzerinden pek çok tahmin, yabancı basın kanallarında yer buldu.

Haberin Tamamı İçin:

8. Numan Kurtulmuş: 'En Uzak İhtimal Erken Seçim'

AK Parti Genel Merkezi'nde seçim sonuçlarını değerlendirmek için toplanan bakanlar kurulu üyeleri, açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "En uzak ihtimal erken seçim" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

9. RTÜK'te de Dengeler Değişti

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde ilginç bir tablo ortaya çıktı ve dengeler değişti. Seçim sonuçları, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) dengelerini de değiştirdi.

CHP kontejyanından RTÜK üyesi Ali Öztunç, RTÜK'te 5 olan AKP'li üye sayısının 4'e düştüğünü, 4 olan muhalefet üyesinin sayısının ise 5'e çıktığını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

10. Dolar Seçim Sonrası Tarihi Zirveyi Gördü

Genel seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından ABD Doları 2,8097 ile tarihi zirveyi gördü, euro 3,11'i aştı. Merkez Bankası'nın müdahalesiyle dolar 2,78'e, euro da 3,10'a çekildi.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir