Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Uygulamalardan Uzak Durun! İşte Telefonunuza Zarar Veren ve Kişisel Bilgilerinizi Ele Geçiren Uygulamalar!

225PAYLAŞIM

Telefonunuzun sizden habersiz veri madenciliği yapıyor olabileceğini, hatta indirdiğiniz hava durumu uygulamasının kredi kartlarınıza ulaşabileceğini söylesek ne derdiniz?

Telefon ve yazılım sektörü o kadar büyüdü ki artık sadece kullanıcı boyutu değil, yazılımcı boyutu da takip edilemez bir hal aldı. Öyle ki Google ve Apple bile kendi sanal marketlerini denetleyemez hale geldiler. Bilgisayar korsanları, pek çok virüs içeren uygulamayı sahte maskelerle piyasaya sürdü. Üstelik bazıları çok popüler! Bu içerikte hem zararlı yazılımlar içeren uygulamaları, hem de telefonunuzu yavaşlatan bir takım uygulamaları derledik. İşte Android veya iOS telefonunuza kesinlikle indirmemeniz gereken, virüs içerebilen ve yavaşlatan programlar!

Anti-virüs programları, özellikle kaynağı belirsiz olanlar! Artık bilişim korsanları kendi sahte anti-virüs programlarını yazıyor!

Virüs programları size mutlaka sahip olmanız gereken uygulamalar olarak yansıtılıyor olabilir ancak bu programların telefonunuzda çözdüğü kadar yarattığı sorunlar da var. Bilinen virüs programları bile telefonunuzu yavaşlatarak sizden habersiz arka plan işleri yapabiliyor.

Sahte anti-virüs programlarından bir tanesini ele alalım: 'LOAPI'. Bu programı indirdiğinizde size sürekli reklam gösteriyor ve tıkladığınız anda telefonunuza zararlı yazılımlar indiriyor! Üstelik diğer güvenlik uygulamalarını 'zararlı' olarak göstererek silmenizi öneriyor. Banka hesabınıza, üyeliklerinize erişiyor, sizi istemediğiniz yerlere abone yapabiliyor. Bunla da bitmiyor bataryanızın neredeyse yanacak kadar ısınmasına neden oluyor!

Siz iyisi mi virüs programlarından uzak durun!

Gereksiz internet tarayıcıları!

Fazlaca özellik vadederek reklam yapan farklı internet tarayıcılarına sık sık denk geliyor olabilirsiniz. Unutmamanız gereken bir şey var, tarayıcınız sizin tüm internet geçmişinizi, şifrelerinizi, üyeliklerinizi ve aktivitelerinizi görebilir. Bu sebeple tarayıcı konusunda seçici olmanızda ve Chrome, Opera, Safari gibi bilinen tarayıcılardan şaşmamanızda yarar var.

UC Browser'ı duymuşsunuzdur. Hindistan ve Çin'in bir numarası olan bu tarayıcı, aramalarınızı, IMEI ve IMSI numaralarınız ve lokasyonunuz direkt olarak AliBaba'nın analiz sistemine aktarıyor. Yani bilgileriniz büyük ölçüde paylaşılıyor. Facebook'u bile masum gösteren bu durum karşısında tedbirli olmanızı öneriyoruz!

RAM arttırdığını ve optimize ettiğini söyleyen uygulamalar.

Bu uygulamaların yaptıkları aslında çok basit bir şey: Telefonunuzun önbelleğini temizlemek. Bu aslında telefonun kendisinin de yapabildiği bir şey. Peki RAM'i arttırıyorlar mı? Böyle bir şey mümkün değil, birtakım arka plan uygulamalarını kapatarak yer açıyorlar ancak kalıcı bir çözüm sunmuyorlar. Üstelik telefonunuzun belleğine erişim isteyen bu uygulamalar verilerinize de ulaşabiliyor.

Pil gücünü arttırdığını ve hızlı şarj sağladığını iddia eden uygulamalar.

Uygulamaların telefonunuzun batarya ömrünü ve şarj olma hızını arttırması teknik olarak imkansız. Bu uygulamalar sadece 'psikolojik bir rahatlama' sağlıyor ancak kesinlikle somut bir faydaları yok. Üstelik sürekli reklam göstermeleri de cabası!

Ücretsiz Wi-Fi sağladığını iddia eden, daha hızlı internet sağladığını söyleyen uygulamalar.

Bu uygulamalar size 'ücretsiz' ve 'daha hızlı' bir Wi-Fi bağlantısı sağlayacaklarını ayrıca şifreli Wi-Fi ağlarının şifresini kırdıklarını söyleyebilirler. Ancak bu uygulamaların herhangi bir işe yaramadığını söylemek şaşırtıcı olmaz sanırız. Üstelik gerçek olsa bile komşunuzun Wi-Fi ağını kırmak pek de etik değil. :) Bu uygulamalardan bazıları: Master WiFi Key, Free WiFi Pro, Smart Free WiFi, Free WiFi Connection.

Hava durumu uygulamaları virüs içeriyor olabilir!

Akıllı telefonlar kendi hava durumu uygulamalarını bulunduruyor ancak görünüşünü beğenmediğiniz için başka bir hava durumu uygulaması indirmek isteyebilirsiniz. Ancak geçmişte insanların kredi kartına erişmek için yazılmış ve virüsler içeren hava durumu uygulamaları yakalandı. Günümüzde de genel olarak hava durumu uygulamalarından uzak durmakta fayda var.

Sosyal medya uygulamaları telefon önbelleğinde korkunç yer kaplıyor ve şarj tüketimini hızlandırıyor!

Facebook, Instagram, Snapchat ve hatta WhatsApp... Sizi güncel tutmak adına arka planda çalışmaya ve veri kullanımına devam eden bu uygulamalar, bataryanızın hızlı bitmesine neden oluyor. Virüs ya da zararlı bir yazılım içermese de telefonunuzun çok fazla çalışmasına neden oluyor.

Hafıza temizleyiciler.

RAM arttırıcı programlar gibi, telefonunuzun belleğini temizleyen ve yer açtığını iddia eden programlar da fonksiyonel değil. Üstelik, bu uygulamalar arka planda sürekli çalışarak şarjı hızlı tüketiyor. Artık çoğu telefon üreticisi kendi hafıza temizleme programını telefona dahil ediyor, bu sebeple Clean Master, CCleaner, Cleen gibi uygulamalara pek gerek kalmadı.

Müzik çalarlar ve medya oynatıcılar: Veri madencileri bu uygulamaları kullanıyor!

Bu konuda uygulamalar güvenilir olsa, milyonlarca indirmeye sahip olsa ve yorumları oldukça olumlu olsa bile uzak durmakta fayda var. Örneğin Android'deki AIMP uygulaması 10 milyonun üzerinde indirmeye ve 4.5 ortalama puana sahip. Ancak uygulamanın fazlaca güç tükettiğini ve veri harcadığını fark eden kullanıcılar var. Bunun sebebi ise uygulamanın arkada çalışarak veri madenciliği yapması. Bu sebeple diğer daha bilinen oynatıcılara yönelmekte fayda var. VLC'yi tavsiye edebilirim.

Yüklü gelen Google uygulamaları pek kullanılmadıkları halde hafızada yer kaplayarak ve telefonunuzu yavaşlatarak moralinizi bozabilir!

Telefonu yeni aldığınızda içinde bulunan bazı Google uygulamaları hem işlevsiz hem de hafızada hatırı sayılır yer kaplıyor. Bu uygulamalar bir tehlike arz etmese de işe yaramayanları kaldırmakta fayda var. Bazıları kaldırılamıyor ancak uygulamanın verilerini silmek işe yarayabilir. Ne yazık ki Google Play Games tarzında uygulamalar güncel olmadan bazı oyunlar açılamıyor, bu konuda da uyarımızı yapalım.

Telefonunuzdaki kurtulmanız gereken bazı popüler uygulamalar!

Bu çeşitli Android uygulamaları, yaptığımız araştırmalarda veri madenciliği, veri ticareti yaptıkları veya şarj problemi yarattıkları sebebiyle mimlenmiş uygulamalar. Hepsi popüler uygulamalar oldukları için telefonunuzda bulunuyor olabilirler, bu sebeple sizler için listeledik:

  • AIMP Player

  • Block Strike

  • Parkour Simulator 3D

  • NeoNeon Miner

  • Kik Messenger

  • UC Browser

  • ES File Explorer

  • CLEAN it

  • DU Battery Saver & Fast Charge

  • QuickPic

Peki sizin bildiğiniz başka zararlı uygulamalar var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın ve kullanıcıları bilgilendirin!

'Şarjım Çabuk Bitiyor' Diyenlerdenseniz Bu Uygulamalara Dikkat! İşte Şarjı En Fazla Tüketen Uygulamalar - onedio.com
'Şarjım Çabuk Bitiyor' Diyenlerdenseniz Bu Uygulamalara Dikkat! İşte Şarjı En Fazla Tüketen Uygulamalar - onedio.com
Nereden Nereye: Nokia'nın Telefon Sektörünün Lideriyken Yaşadığı Büyük Düşüşün Hikayesi - onedio.com
Nereden Nereye: Nokia'nın Telefon Sektörünün Lideriyken Yaşadığı Büyük Düşüşün Hikayesi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
munver58

es dosya yöneticsine laf söyletmem kim ne derse desin en iyi dosya programı çok işe yarıyor

Gizli Kullanıcı

50 kere block strike oynadım hiç bişey olmadı

hulya-babacan

cok doğru söylüyorsunuz tespitler super ama bunlar olmadan telefon uretimi yapmiyorlar ne yazikki , akıllı telefon alsan bi dert, almasan bi dert. hayir bir de siliyorum tekrar yükleniyor, uygulama uyutucular var, onlar da sarj yiyor, az sarj yiyen bu uyutucu uygulamalardan onerebileceginiz bir marka varsa onu da reklam olmamasi dahilinde onu bizimle paylaşır mısınız, teşekkür ederiz.

gokturk-empire

aslında es dosya yöneticisi gayet iyi bir uygulama bu uygulama ile dosyalarla ilgili yqpamayacağınız bir işlem yok.pil ve ram tükettiği doğrudur ama gerçekten işe yarayan bir uygulama.Asıl listenin 1. sırasında olması gereken clean master ortada yok bu lanet uygulama ram ve depolama alanı temizlediğini iddaa edip telefonun ram,pil ve depolama alanını dehşet şekilde sömürür.Ama mağazaya girince bu lanet uygulamanın milyonlwrca indirilmesi olduğunu görmekde üzücü.Aklı olan clean master ve benzeri uygulamaları telefona yüklemez.Telefonunuz zaten yeni nesil bir telefonsa ayarlar kısmında ram ve depolama alanı temizleme ve virüs tespit kısmı var.

gokturk-empire

he bide illaki ben sosyal medyadan vazgeçmem diyorsanız facebook messenger ve twitter uygulamalarının lite uygulamarı var onları kullanın hem daha az şarz ram ve depolama alanı kullanır

bilal-lirik

aynen yaa clean master'ı bi işe yarıyo sanıp kullanırdım ama faydasından çok zararı dokundu lanet uygulamanın. uygulama şarjı daha uzun götürdüğünü söylüyor, şarj tüketenlere bakıyorum birinci sırada clean master. göz göre göre dolandırıcılık. bu arada içerikde hafıza temizleyicilerde clean master var.

z0ner

Aimp Player'ı 10 yıldan fazla süredir kullanırım ki ne PC'de ne de telefonda bir sıkıntı yaşatmadı bana hatta zamanında benim için Winamp'ı rafa kaldıran programdır. Araştırmak lazım... Edit: Reddit'te 3 yıl önce açılan bir başlıkta bayağı muhabbeti dönmüş, dikkatli incelemek lazım.

Görüş Bildir