Bu Liste Bir Acayip! İşte Dünyanın Özel Servet Rakamlarına Göre En Zengin 10 Ülkesi

-

Döviz kurlarının dalgalı seyretmesi, bir anda aniden yükselmesi, ekonomik kriz mi geliyor soruları derken gündemimiz bir anda ekonomi oldu. 24 Haziran erken seçimlerinin de yaklaşması ile birlikte ekonomik sorunları daha fazla konuşur ve gündeme alır hale geldik.

Ben de bugün sizler için New Wealth Report tarafından hazırlanan ve 2017 yılının son verilerine göre özel servet bakımından dünyanın en zengin 10 ülkesini bir araya getirdim. İnanılmaz bir şekilde, dünyadaki zenginliğin büyük bir çoğunluğu - (%73.5) - sadece 10 ülke tarafından tutuluyor.

Bu raporda aynı zamanda önümüzdeki 10 yıllık projeksiyonda tahmini büyüme ve maddi kaynak bilgileri de yer alıyor. Gelin hep birlikte bakalım.

Pazar araştırması şirketi New World Wealth'e göre, dünyada özel servete sahip olanların değeri 215 trilyon dolar oldu. Geçen seneye göre % 12 artış gösterdi. Son on yılda, Çin ve Hindistan servetlerini ikiye katladı. 

Bu arada, ABD ve Japonya gibi gelişmiş ekonomiler de serveti makul oranlarda arttırdı - ve İtalya ve Fransa da bir miktar kayıp yaşadı.

1. Amerika Birleşik Devletleri ($62.6 Trilyon Dolar)

Rapora göre önümüzdeki 10 yılda düzenli artışın devam edeceği öngörülüyor.

2. Çin Halk Cumhuriyeti ($24.8 Trilyon Dolar)

Çin'in teknoloji, robotik ve sağlığa yaptığı yatırım ile önümüzdeki 10 yılda zenginliğini %181 arttırması bekleniyor!

3. Japonya ($19.5 Trilyon Dolar)

Japonya yine bildiğimiz gibi 😪

4. Birleşik Krallık ($9.9 Trilyon Dolar)

Brexit sonrası Pound'un Dolar karşısında değer kazanması ile Birleşik Krallık önümüdeki 10 yılda düzenli artışını normal düzeyde sürdürecek gibi görünüyor.

5. Almanya ($9.7 Trilyon Dolar)

Almanya bizi kıskanıyor 🤔

6. Hindistan ($8.2 Trilyon Dolar)

Hindistan, Çin ile birlikte en büyük büyüme yüzdesini sağlayacak ikinci ülke konumunda görünüyor. Teknoloji yatırımlar, yurtdışına nitelikli insanların gitmesi ve ülkesine döviz getirmesi, yatırımlarını Hindistan'da yapması; bununla birlikte insan gücü ile %160 bir artış sağlanması bekleniyor!

7. Fransa ($6.6 Trilyon Dolar)

Fransa geçtiğimiz yıllarda Kuzey Afrika'da yaşanan krizlere ve askeri operasyonlara rağmen etkisini sürdürecek. Teknoloji yatırımları dikkat çekiyor, düzenli büyüme bekleniyor.

8. Kanada ($6.4 Trilyon Dolar)

Kanada, listemizde yer alan ve en uzak ülkelerden birisi konumunda. Gelişmişlik seviyesini zenginliği ile de pekiştiriyor.

9. Avustralya ($6.4 Trilyon Dolar)

Avustralya, sadece 24 milyon nüfusu olmasına karşın dünya üzerindeki en büyük ekonomilerden birisine sahip.

10. İtalya ($4.3 Trilyon Dolar)

blog.n11.com

İtalya modanın başkenti olarak adlandırılıp hep. Ancak bazı noktalarda paranın da başkenti. Tekstil üretimi konusunda gelişmekte olan ülkelerden(örn; Türkiye) hammadde veya ürün alıp, üzerine etiket basıp 10, 15 katı fiyatlarına satıyor!

Peki siz bu liste hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ülkemiz bu listeyi ne zaman zorlayabilir? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burakcakir-

fedöcü editör, bizde bordan ucak yapcaz 2023 de konyalı bilim adamları çalışıyor. hemde kanadında diriliş ertuğrulun resmi olcak.

ojexso

hindistan yapamadıklarımızı yaparak ne durumlara geldi, elimizdeki potansiyel>türkiye

Görüş Bildir