Görüş Bildir
Haberler
Bu Kafede Robot Garsonlar Servis Yapıyor

Bu Kafede Robot Garsonlar Servis Yapıyor

ATKN
27.03.2015 - 13:07
İçeriğin Devamı Aşağıda

Teknoloji ve yazılım firması Akınsoft, garson robot Ada'yı Konya'da açılışını yaptığı kafe ve robotik uygulama merkezinde görücüye çıkardı.

Konya merkezli yazılım şirketi Akınsoft'un yönetim kurulu başkanı Özgür Akın, Meram ilçesinde robot garsonların çalıştığı kafenin açılış töreninde, bu merkezin sadece bir kahve içme mekanı olmadığını, yurt genelinde ilk olacak bir vizyonla çalışacağını söyledi.

Robotik teknolojiler üzerine yaptıkları çalışmaların bu kafe sayesinde görülebileceğini ifade eden Akın, 'Kafe istenilen yemeğin yenilip içeceğin içilebileceği, robotların hizmet ettiği bir robotik uygulama merkezidir. Sonrasında bayilikler verilecek ve garson robotun seri üretimine geçilecek. Ayrıca, 2015 yılı içerisinde robot fabrikamızın açılışını da gerçekleştireceğiz' dedi.

Ada'nın teknik özellikleri hakkında bilgi veren Akın, robotun konum, mesafe ve zıtlık sensörlerinin bulunduğunu, bu sensörlerle görev yaptığını belirtti. Ada'nın yol takip edebilen ve masaların yerlerini tespit edebilen bir robot olduğunu anlatan Akın, robotun bilgisayar sistemiyle çalıştığını söyledi.

'Ada' çay servisi yaptı 

Programa, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Uğur Özalır da katıldı. Akın ve Özalır'ın kestiği açılış kurdelesinin ardından robot Ada, programa katılanlara çay servisi yaptı.

Garson robot 'Ada' katılımcılardan büyük ilgi gördü. 150 santimetre boyunda, 30 kilogram ağırlığında ve yapay zekaya sahip 'Ada', müşterilerin siparişlerini servis etti.

Linsanlı robot 'Akıncı' serisinden sonra, Konya'da yaklaşık 6 yıllık bir çalışma sonucu garson robot Ada'yı geliştiren Akınsoft, yapay zeka yazılımları ile çalışacak robotik teknolojilerin seri üretimine başlamayı hedefliyor.

Ahmet Akbıyık, AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
4
2
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
the_war

Şu an çok basit duruyor ama bu daha başlangıç ne de olsa. Arabalar da ilk çıktığında şimdi ki gibi değildi.

YURA İletişim

YU-RA iletişim - Konak, 896. Sk No:2, 35670 Konak/İzmir - 0 555 327 32 71 - 0 232 489 28 90 - iphone, xiaomi, samsung, lg, huawei telefonlar hakkında bilgile... Devamını Gör