Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Birinci Dünya Savaşı Sırasında Yaşanan, Müge Anlı'yı Bile Gözyaşlarına Boğacak Bir Aile Trajedisi

825PAYLAŞIM

Hepimiz Birinci Dünya Savaşı'nı okuduk. Hadi en kötü ihtimalle duyduk. Ancak duyduklarımız, okuduklarımız hep düşmanlık, mücadele ve sömürgeleşme üzerineydi. Oysa savaşa katılan devletlerin liderleri arasında çok daha yakın bir ilişki vardı... Alman İmparatoru ile Rus Çarı arasındaki en resmi telgrafları bile "Nikky" ve "Willy" diye başlatacak bir akrabalık ilişkisi.

Kaynak

Tarih 1914’e geldiğinde gerçekleşen bir suikast, o zamana kadar görülmemiş bir savaşın kıvılcımı oldu. Dört yıl sürecek ve yüzbinlerce insanın, devletlerin, krallıkların sonunu getirecek bir savaştı başlayan.

Özellikle lisede hepimiz bu devletlerarasındaki rekabeti ve hatta düşmanlığı öğrensek de onlar sandığımızdan çok daha yakındı. Birisi çıkıp “Durun siz kardeşsiniz!” dese haklıdır, o derece.

Olayların başı, dünyanın en ünlü hükümdarlarından birisi olan İngiltere Kraliçesi Victoria’ya dayanır. Victoria, kuzeni olan Almanya Prensi Albert ile evlenir. Dokuz çocuğu olur.

Kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenleri şöyle alalım.

Tarih Tuhaflıklarla Dolu! Kraliçe Victoria Dönemiyle İlgili, Duyunca Kulaklarınıza İnanamayacağınız 18 Gerçek - onedio.com
Tarih Tuhaflıklarla Dolu! Kraliçe Victoria Dönemiyle İlgili, Duyunca Kulaklarınıza İnanamayacağınız 18 Gerçek - onedio.com

En büyük kızı olan ve kendi adını verdiği Victoria’yı Almanya İmparatoru 3. Frederick ile evlenir. O artık bir imparatoriçedir…

Kızı Victoria ve torunu, geleceğin imparatoru Wilhelm.

Oğlu Edward’ı ise Danimarka Prensesi Aleksandra ile evlendirir. Böylece üç hanedan dolaylı olarak bir kez daha birbirine bağlanmış olur.

Danimarka demişken, Aleksandra’nın kız kardeşi de (yani İngiliz Edward’ın baldızı) Rus Çarı 3. Aleksander ile evlenir. Peki bu neden önemli?

Şu yüzden; bu üç çiftin çocukları birbirilerine akrabadır ve tahta oturacak kişiler onlardır.

Şekilde gördüğünüz gibi...

Koltuğa ilk oturan, 1888 yılında ölen babasının yerine geçen Alman Wilhelm olur. Ondan altı yıl sonra da Rus veliahtı Nikola tahta oturur. O da artık Rus Çarı 2. Nikola’dır.

Aramızda kalsın ama o dönem kral olan 7. Edward’ın en sevmediği akrabası da Alman İmparatoru olan Wilhelm’miş.

Efendim 1910’a geldiğimizde de İngiltere Kralı 7. Edward ölür ve yerine oğlu 5. George geçer.

Şimdi oluşan tabloya bakıyoruz: İngiltere Kralı ile Almanya İmparatoru hala-dayı çocuğu olarak birinci derece kuzen. İngiltere Kralı ile Rus Çarı ise teyze çocukları olarak birinci derece kuzen.

İngiltere Kralı 5. George ile Rus Çarı 2. Nikola arasındaki benzerliğe bakar mısınız...

İnsan kuzenine kıyar mı? Kıydı. 1914 yılına gelindiğinde patlayan savaşta Alman İmparatoru sağa sola saldırınca dayıoğlu olan İngiltere kralını da karşısına almış oldu. O da acımadan Almanya’yı durdurdu.

Ayakta sağdan ikinci kişi Almanya İmparatoru 2. Wilhelm. En sağdaki dönemin İngiltere Kralı 7. Edward ve solda oturan hanımefendi İngiltere Kraliçesi Victoria...

İngiltere kralı, savaşta yanına aldığı teyze oğlu, Rus çarını da kurtarmak istedi ama Çanakkale’de onu ufak bir sürpriz bekliyordu…

Anafartalar Kahramanı Yarbay Mustafa Kemal’i yenemeyen Birleşik Donanma, Çanakkale’yi geçemeyince Çar 2. Nikola, Bolşevik Devrim ile indirildi. Tek kazanan İngiltere kralı oldu…

 Bonus: Akrabalık ilişkileri bundan ibaret değil elbette. Kraliçe Victoria'nın torunları arasında şunlar da var...

- İspanya Kraliçe'si Victoria Eugenia,  

- Romanya Prensesi Marie 

- Yunanistan Prensesi Sophie ( Kraliçe Victoria'nın torunudur. Babası Alman İmparatoru 3. Frederick'tir ) 

- Rus İmparatoriçesi Alexandra Feodorovna ( Kraliçe Victoria'nın torunudur. )

- İsveç Kraliçe'si ve İskandinav Düşes'i Prenses Margeret ( 2. Elizabeth'in kız kardeşidir )

Bonus 2: 1910 yılında Kral 7. Edward’ın cenze töreninde çekilen fotoğraf. Çoğu akraba olan bu kralların beş tanesi, sadece dört yıl sonra birbirlerine karşı savaşacaktı. Peki bu savaşı engelleyemeyen sizce neydi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gumboll

olm victorianın stratejisine bakarmısın karı ittifak kursunlar birbirleriyle diye analarını babalarını krallıklara damat yada gelin veriyo torunlar birbirine giriyo aq olaya bak

erci-e

Soyları batasıcalar!!!

farukarslan_

hani marjinal bizdik :)

apollonia-corleone

Ne var bunda ben de sevmediğim kuzenime savaş ilan ederim sevmiyorsan napıcan kan bağı var diye bağrına mı basıcan

samyeli90

Yani 3 erkek kardeşin torunlarının çocukları birbirleriyle evli oha içlerine yabancı hiç almamışlar vay anasını

Görüş Bildir